Cemix

Tananyagok

Járdafelújítás a ház körül

Az épület körüli járdáknak nagyon fontos szerepük van a közlekedés biztosításán túlmenően is. Ez a „szoknya” biztosítja, hogy a felszíni vizek ne jussanak közvetlenül az épület alapjához, ami a fal nedvesedését és az altalaj kimosódását okozhatja. Éppen ezért kiemelt fontosságú az épület melletti járdák és egyéb burkolt felületek karbantartása, hibáinak kijavítása. 

Jelen cikkünkben a beton aljzatú, burkolat nélküli szerkezetek helyreállítását vizsgáljuk meg.

Hibaforrások feltárása

A feladat elvégzését kezdjük a hibaforrás feltárásával. Sokszor előfordul, hogy az épület és az épület körüli terep mozgásának (süllyedés, fagyás stb.) köszönhetően a korábban kifele lejtő járda az épület felé vezeti a vizet. Ebben az esetben a meglévő felületre új lejtbeton réteget kell kialakítani lehetőség szerint 2 % oldalirányú lejtéssel. A Cemix javítóhabarcsainak köszönhetően ezt már 3 mm rétegbastagságtól megoldhatjuk a CT Mix finom betonjavító habarccsal és akár 3 cm vastagságig egy rétegben befejezhetjük a CT Max durva betonjavító habarccsal. Mindkét esetben használjuk a Kontakt CT tapadóhidat és a nedveset a nedvesre elv szerint hordjuk fel az anyagokat. Így egy rendkívül erős és tartós felületet kapunk, ami akár a gépjármű terhelést is bírja. A felületet nem szükséges burkolni, viszont érdemes érdesíteni a csúszásveszély elkerülése érdekében akár egy térkő seprű használatával.

Tipikus második problémák

Másik tipikus probléma a meglévő beton felület foltszerű felválása, felfagyása. Ebben az esetben mindenképp célszerű megvizsgálni a még fel nem fagyott részeket, hogy megfelelően stabilak-e. Feltételezhető, hogy azonos anyagminőséggel és technológiával készült a teljes felület, ezért célszerű a felső 1-2 cm-es réteget eltávolítani vésőgéppel vagy maróval a későbbi károsodások elkerülése érdekében. A helyreállítás lépései megegyeznek a fent leírtakkal. 

A harmadik hibaforrás

A meghibásodások harmadik fő oka a repedése, eltörése. Ennek fő oka vagy a túl nagy terhelés, vagy a kilazult, kimosódott alátámasztás (talaj). Első esetben meg kell vizsgálni, hogy a terhelés egyszeri, vagy visszatérő, ismétlődő jellegű-e. Ha várható még, akkor célszerűen újra kell méretezni a betonszerkezetet, valószínűleg el kell bontani a meglévőt és új járdát kell kialakítani nagyobb rétegvastagságban, magasabb nyomószilárdságú beton és acélbetét alkalmazása mellett. Ha egyszeri esetről van szó, akkor lehetőség van a beton „megvarrására”. 30 cm-ként vágjuk be merőlegesen a repedést sarokcsiszolóval, helyezzünk a vágatba acélbetétet, majd a hézagokat öntsük ki epoxi habarccsal (PFM Epoxi Decorol kötőanyag). A habarcs sűrűséget kvarchomos adagolásával állíthatjuk be, hogy ne folyjon át a repedésen. Amennyiben az alátámasztás megszűnése okozna a törést, célszerű a letört darabot elbontani, hiszen az alátámasztás pótlása a beton alatt nem megoldható megbízhatóan. A kavicságyazat újratöltése és tömörítése után fúrjunk rozsdamentes tüskéket a meglévő beton oldalába, kezeljük le a felületet Kontakt CT tapadóhíddal és szintén frissset a frissre elv alapján betonozzunk mellé. Célszerű itt is a CT Max nagy szilárdságú PCC habarcsot használni a helyszínen kevert beton helyett.

Gyakran előforduló hiba, hogy az ereszlefolyó cső közvetlenül a járdára engedi a csapadékot. Ez az altalaj kimosódását és a felület kopását is eredményezheti, ezért mindenképp javítani kell. Célszerűen vágjuk meg a betont, helyezzünk el folyókaelemet CT Max habarcsba ágyazva a fentiekben részletezett módon (mellébetonozás), majd lehetőség szerint vezessük minél messzebb el a vizet csővel, vagy folyókaelemmel.

A járda melletti kimozdult elemek (pl. szegélykő, oszlop, táfalelem, stb.) gyors megtámasztására, rögzítésére használhatjuk a gyorskötő , keverésmentes Mischnix habarcsot is.

Garázspadló helyreállítás

A Recon termékcsalád sokoldalúságát már többször bemutattuk. A következő kisfilmben egy beton padlószerkezet helyreállítását mutatjuk be lépésről lépésre. 

Az újonan elkészült garázspadlónak sem a síkja, sem a felületi kialakítása nem megfelelően lett elkészítve. A helyreállítás során figyelembe kellett venni, hogy

  • a felületet lejtésben kell kialakítani, 
  • a kiegyenlítést 3-30 mm-es rétegvastagságban kell elkészíteni,
  • a kész felületnek esztétikus megjelenésűnek és csúszásmentesnek kell lennie,
  • a felület fokozott igénybevételnek lesz kitéve.

Mindezen elvárásoknak összeségében a Recon termékcsalád elemei felelnek meg:

  • a Kontakt CT 1,5 N/mm2 tapadást biztosít,
  • a CT Max az esztrich szabvány alapján  CT C50 F7 minősítésű nagy szilárdságú és terhelhetőségű habarcs, melyet 1-3 cm vastagságban alkalmazhatunk,
  • a CT Mix 3-12 mm között alkalmazható R3-as minőségű javítóhabarcs, mellyel finom és esztétikus végső megjelenést tudunk biztosítani.

 

 

 

(A SockelTop lábazati és betonfesték padlószerkezeten való alkalmazása csak kis és közepes terhelés esetén javasolt.)

Nedves falak helyreállítása

A falszárító vakolat rendszer (Eurosan) nem újkeletű a Cemix (Lasselsberger-Knauf) termékválasztékában. Közel 30 éves múltra tekint vissza, mialatt megbízhatóan végezte a dolgát a több ezer felújított és megóvott épület szolgálatában. 

A sok tapasztalat és kommunikáció ellenére még most is sok kérdéssel és hibás megközelítéssel találkozunk a témakörrel kapcsolatban, ezért fontosnak tartjuk a minél részletesebb és vizuálisabb tájékoztatást.

A bemutatott videóban szereplő épület Veszprémben található, közel 200 éves ház. Felújítása korábban a 90-es években már egyszer megtörtént - akkor is a cégünk Eurosan rendszerével -, de mivel a nedvesség és oldott sók utánpótlása nem szünt meg (a szárítóvakolat telítődött), így újabb beavatkozás vált szükségessé.

 

Fontos számunkra az épített környezetünk és értékeink megóvása ezért fokozott figyelmet szentelünk ennek a témakörnek! Az idei évben több olyan termékbevezetés lesz, mely kiegészíti és még komplexebbé teszi a termékválasztékot. Erről a kévőbbi anyagokban és az online média felületeinken fogunk beszámolni.

DECOROL

Rajtad múlik, milyen színű lesz házad lábazata

Új homlokzati és lábazati díszítővakolatot dobott piacra nyár elején a Cemix. A Decorol névre keresztelt termék figyelemre méltó tulajdonsága, hogy helyszíni keveréssel tetszőleges színárnyalat előállítható belelő úgy, hogy a végeredmény gyári minőséget képvisel.

A lábazati zóna az épület azon része, ahol a homlokzat fala a talajjal érintkezik. Ez a felület több szempontból is erős terhelésnek van kitéve, ami főként a talajról felverődő esővízre, a talaj nedvességére és az itt jelentkező mechanikai behatásokra vezethető vissza. Annak érdekében, hogy a lábazat ellenálljon ezeknek a környezeti tényezőknek, műszakilag fel kell készíteni. Ez az oka annak, hogy ezt a felületet a homlokzat egészétől színben és a felhasznált anyagok tekintetében is látványosan eltérően alakítják ki. A megfelelő ellenállóképesség mellett természetesen az esztétikai szempontok is fontos szerepet játszanak a kivitelezés során.

A Cemix eddig a probléma megoldására a lábazati zónához különleges hőszigetelő rétegrendet, a felület esztétikus lezárásához pedig többek között különleges díszítővakolatot kínált. Ez utóbbi Colorol néven volt forgalomban egészen ez év nyár elejéig. Az összesen 30 színárnyalatban árult termék helyét veszi át az új fejlesztés, a Decorol. Elődjéhez hasonlóan ez is hatékonyan ellenáll a lábazatot érő környezeti hatásoknak, ami elsősorban az összetételét alkotó minőségi német alapanyagoknak köszönhető.

A Decorol titka a színes szemcsékben keresendő. Az ezekből kialakítható strukturált bevonat szó szerint védőpajzsot képez a lábazati zónában. A termék azonban nem csak itt bevethető. Homlokzati díszítővakolatként is alkalmazható, sőt, bizonyos feltételekkel akár az épületek teljes felülete egységesen is bevonható vele.

A Cemix új terméke egyvalamiben biztosan messze felülmúlja a Colorolt: az általa elérhető színválasztékban. Az előbbi 30 színárnyalatához képest az Decorol 60 színben rendelhető a veszprémi építőanyag gyártótól. Még nagyobb mozgásteret biztosít a helyszíni, vagyis az értékesítési pontokon történő keverés. Ebben az esetben ugyanis gyakorlatilag végtelen a lehetőség a színvariációk tekintetében, ezeknek tényleg csak a képzelet szabhat határt. A háttérben az áll, hogy az anyagot alkotó 14 alapszínű granulátum bármilyen arányban összekeverhető, így tetszőleges, egyedi árnyalatok is előállíthatók. Egyetlen szabályt kell csak betartani: az alapszínű granulátumok közül minimum 5 darabot kell kiválasztania a vásárlónak. A precíz kiszerelésnek és technológiának köszönhetően a helyszíni keveréssel is gyári termékminőség érhető el.

Decorol - Lábazati díszítővakolta bekeverés

SockelTOP

A Cemix - új fejlesztése által - megjelent a beton- pala- és lábazati festékek piacán. Ezzel kibővült a választék a homlokzati festékek terén. A SockelTOP jó választás a nagyobb ellenálló képességű festékbevonatot igénylő beton- pala- és lábazati elemek végső felületképzéseként. 

Az alábbi kiadvány - mely honlapunkon is elérhető - betekintést nyújt a termék tulajdonságaiba illetve felhasználási lehetőségeibe. Természetesen a kiadvány nem teljeskörű, az anyag további tulajdonságaival,  felhasználási lehetőségeivel kapcsolatban a műszaki adatlap és a teljesítménynyilatkozat további információkat szolgáltat.

 

 

ColorinRock Plus

Új termékkel bővült a kínálatunk a kőburkolatok kivitelezése terén. Ezzel teljeskörűvé vált a választék mind a függőleges, mind a vízszintes felületek burkolásában!

Az alábbi kiadvány - mely honlapunkon is elérhető - betekintést nyújt a termék tulajdonságaiba illetve felhasználási lehetőségeibe. Természetesen a kiadvány nem teljeskörű, a műszaki adatokkal kapcsolatban célszerű tájékozódni a termék adatlapján található műszaki dokumentációból, valamint a felhasználási lehetőségekkel kapcsolatban a közeljövőben készítjük el a "Kőburkolatok - Rock System" kiadványunk aktualizált változatát.

 

Új termékbevezetés _ Castone Plus

Az idei évben is több új terméket vezetünk be építőipar felhasználásra. Ezek közül kicsit kilóg a Castone Plus, hiszen ennek elsődleges felhasználói a műköves kivitelezők mellett a magánfelhasználók. Sokaknak seítséget jelentett a Castone termék, hogy az alkotói vágyaikat kiteljesíthessék. A Castone Plus tulajdonságainak köszönhetően az alkotás még egyszerűbbé és sikeresebbé válhat!

A munkák megkönnyítése érdekében elkészítettük a termékhez kapcsolódó alkalmazási videót is, mely mind a szakemberek, mind a magánfelhasználók számára segítséget nyújt.

 

Cemix és a Fenntarthatóság

 A Cemix Hungary Kft. tevékenységében és jövőképében fontos szerepet tölt be a fenntarthatóság. Ennek tőbb szegmense van a környezetvédelemtől a társadalmi felelősségvállalásig. Az alábbiakban összeállítottunk egy összefoglaló anyagot a témával kapcsolatban, valamint kiemelünk egy-két a témakörrel kapcsolatos eseményt.

 

Az utóbbi időszak egyik legérdekesebb projetje a Kisoroszi Óvoda felújításának megvalósítása volt, melyről külön kisfilmet is készítettünk. Az általunk javasolt technológiának valamint a felajánlott anyagnak és munkavégzésnek köszönhetően nemcsak a projekt valósulhatott meg, hanem olyan térburkolat készült, mely a terület vízháztartását is támogatja, ezáltal a növényzet életkörülményeit is javítja (az átszivárogtatott rétegrendnek köszönhetően a csapadék a helyszínen marad és nem a csatorna hálózatot terheli).

 

Az épített örökség védelmében tett több évtizedes erőfeszítéseink egyik szép eredménye a közelmúltban lett bemutatva (képre kattintva):

 A cég névváltása és az új arculat kialakítása hatalmas feladat volt, ennek ellenére nem tévesztettük szem elől, hogy ez minél kisebb környezeti terhelés mellett oldjuk meg! Úgy döntöttünk, hogy a kidobás helyett a lecserélt és megmaradt molinóinkat és zászlóinkat újrahasznosítjuk és új "életet" adunk nekik.

A végeredmény még minket is meglepett! A pozitív visszajelzések és érdeklődés következtében úgy gondoltuk, hogy örömünket szívesen megosztjuk partnereinkkel is, ezért a héten helyes válaszolók között kisorsolunk 5 db újrahasznosított táskát!

Aljzatkiegyenlítők alkalmazása

Az utóbbi időszakban sem tétlenkedtünk és folyamatosan készítjük az újabb - már Cemix néven - felhasználási és oktató videóinkat. Ennek keretében elkészült két aljzatkiegyenlítéssel kapcsolatos felvétel. A videók elkészítésekor törekszünk arra, hogy lehetőség szerint feliratos variációt készítsünk, amit bármilyen körülmények közt is kényelmesen lehet végignézni.

 

 

Grundplus alapozó

Az alapozók használatának szükségszerűsége és jótékony hatása egyre elfogadottabb a szakemberek körében. Ez nem véletlen, hiszen a tartós felület alapfeltétele a megfelelő aljzat. Számtalan követelménynek kell megfelelni (porzásmentes felület, egyenletes nedvszívás, megfelelő tapadás), melyek ellenőrzése és megléte nem minden esetben egyértelmű. A bizonytalanság feloldása érdekében olyan felületeken is alapozót használnak, ahol nem feltétlenül szükséges, de a biztonság fontosabb szempont, mint az esetleges rejtett hibák. Az alapozók felhasználási területe egyre bővült, melynek eredményeként egyre több és több különböző tulajdonságú termék került a piacra. Ez újabb bizonytalanságot eredményezett a felhasználásuk terén, hiszen olykor nehéz volt eldönteni, hogy az adott alapfelülethez és munkafolyamathoz melyik termék a legideálisabb. Ennek a problémának a feloldására fejlesztettük ki a Grundplus alapozót, mely emelt diszperzió tartalmának és modern kötőanyagának köszönhetően több fajta felületre és területre is alkalmazható a termék hígítása által. Ezen túlmenően módosítottunk a csomagolásán is, mivel a kannás kiszerelésnek köszönhetően könnyebbé vált az anyagmozgatás és a bontott anyag eltárolása. A Grundplus alapozó bevezetésével párhuzamosan kivonásra kerültek a korábbi Nivogrund és Unigrund alapozóink, hogy ne legyen keveredés a felhasználásukkal kapcsolatba. 

Az alábbiakban bemutatjuk az új Grundplus alapozó jellemzőit, valamint a korábbi alapozóinkkal való kompatibilitását.

GrundPlus Diszperziós nedvszíváskiegyenlítő és tapadásfokozó alapozó

magas diszperzió tartalom

az alapfelület nedvszívásának függvényében hígítható

kül- és beltéri felhasználásra

cement és gipsz kötőanyagú felületekhez is alkalmazható

oldószermentes

 

ANYAGSZÜKSÉGLET: 

1 rétegben 0,1-0,3 kg/m2 (az alapfelület érdességének és nedvszívásának függvényében)

 

KISZERELÉS:

K00854421 GrundPlus 1kg 

K00854425 GrundPlus 5kg  

K00854430 GrundPlus 10kg 

 

 

Cemix gyorskötő anyagok a hidegburkolási munkákban

Hidegburkolási munkák kivitelezése során egyre elterjedtebb gyakorlat a gyorskötő anyagok alkalmazása. Fontos azonban figyelembe venni, hogy bár a gyorskötő anyagok kötésideje lényegesen gyorsabb a hagyományos termékekéhez képest, de a rétegek kiszáradásában számottevő különbség nem tapasztalható. A teljes rétegrend „lezárása” azaz kifugázása előtt mindig gondoskodni kell a megfelelő kiszáradásáról! (jellemzően a bennmaradó nedvesség okozza a fuga foltosodását!) Tehát a rétegrend kialakításának teljes idejét nem elsősorban a rétegek kötésideje, hanem a rétegek kiszáradása határozza meg. Ettől függetlenül a köztes rétegek kezdését órákkal, akár napokkal is felgyorsíthatjuk.

Még miért hasznos a gyorskötő anyagok alkalmazása?

Az anyag gyors szilárdulásának köszönhetően korábban kialakul a felület védelme. Ennek köszönhetően a felületet érintő kapcsolódó munkafolyamatok (pl. villanyszerelés) előbb megkezdhetőek úgy, hogy közben a felület nem károsodik. Felújítások és átépítések során ez az igény még fontosabb, hiszen sok esetben a felület napi használat alatt van, így a több napos lezárása nem megoldható (pl. társasházi folyosók). 

Hagyományos és gyorskötő anyagok alkalmazása hidegburkolati rétegrend kialakításánál*:

*A falsík kiegyenlítés és vízszigetelés rétegeknél csak gyorskötő terméket alkalmazunk. Alapozóanyagból nincs gyorskötő termék.

M-TOP, a projektfesték

Nagyobb építőipari beruházásoknál (pl. társasházak) sokszor projektfestés, azaz gyors, egységes, gépi fehér beltéri festés készül, amelyet a lakók igényeik szerint meghagyhatnak vagy átfesthetnek.

A projektfestés előtt jellemzően színhomogén fehér – általában fehérre glettelt – alapfelület készül, amelyre a festéket rendszerint „airless” szórással hordják fel. A rendkívül gyors és hatékony felhordás különleges igényeket támaszt a festékkel szemben. A fejlesztés során szempont volt, hogy szórás közben az anyagban levő szerves oldószer nem irritálhatja a szakembert, a festék nem tömítheti el a gép szűrőit, és az anyagnak egyetlen munkafázisban is (ami azonban több réteg felhordását jelenti!) esztétikus felületet kell adnia. 

 

Ezeket a követelményeket az egyébként kiváló beltéri festékek sem tudják teljesíteni, ezért a speciálisan gépi felhordásra optimalizált M-TOP projektfestéket ajánljuk. Az M-TOP matt, fehér színű beltéri falfesték, mely nem színezhető. Összetételét azonban úgy alakítottuk ki, hogy kiváló alapfelületet képezzen az InterTOP színes beltéri festékünkhöz, azaz a frissen birtokba vett lakás falait ízlésünknek megfelelően kedvünkre átfesthetjük.

Felhasználás során a megfelelő fedőképesség elérése érdekében a festéket legalább Q3 minőségű, glettelt, színhomogén fehér alapfelületre ajánlott felhordani. Az egyenletes nedvszívás kialakítása és az óhatatlanul fennmaradt porréteg megkötése érdekében használjunk diszperziós mélyalapozót (InterGrund, Tiefengrund) az alapfelületen. A megfelelően előkészített falfelületre a festéket lehetőleg szórással hordjuk fel két vagy három rétegben, de szükség esetén ecsettel vagy hengerrel is felhordható. 

A termék szakmai felhasználók számára készült, használata feltételezi az alapvető szakmai ismereteket. További információ a termék műszaki adatlapján található.

Beltéri festék választás

Ahhoz, hogy felfrissítsük lakásunkat és a megkopott vagy akárcsak megunt falakat új élettel töltsük meg, nem kell speciális szakértelem vagy különleges szerszámok. Ezt mindenki maga is elvégezheti, csak ecsetre lesz szükség, teddy-hengerre, néhány tekercs maszkolószalagra, sok-sok takarófóliára, némi lelkesedésre és persze a Cemix Hungary Kft. beltéri festékeire – amelyeket természetesen nem csak felújításnál, hanem egy új lakásban a lakókörnyezetet hangulatos kialakításánál is használhatunk.

A Cemix Hungary Kft. kínálatában háromféle beltéri falfesték található, melyek különböző igényeknek és elvárásoknak eleget téve lettek kifejlesztve. Jelentős különbség van tehát műszaki jellemzőiket, felhasználásuk módját és persze az árukat tekintve.

 

 Milyen igényre keresünk beltéri falfestéket?

Projekt festés 

Projektek, társasházak átadásánál a színhomogén fehér (pl. fehérre glettelt) felületeket gyorsan és költséghatékonyan kell fehérre festeni. Erre a célra fejlesztettük ki a gépi („airless”) felhordásra - mely magasfokú szakmai felkészültséget kíván - optimalizált M-TOP projektfestéket.

Fehér festés 

A nagy felületek fehér festése vagy átfestése a háztartásokban is a leggyakoribb festési feladat. Szakembereknek vagy laikusoknak is kiváló választás a PrimoTOP fehér falfesték, amelyet akár pasztellszínekre is színezhetünk.

Kiemelt minőségű festés 

Kiemelten igénybe vett felületekre – például folyosókhoz – vagy magas esztétikai igények esetén a fokozottan kopásálló, több száz színben kapható InterTOP beltéri falfestéket ajánljuk szakmai és otthoni felhasználáshoz egyaránt.

 

 Beltéri festék választék a Cemix kínálatában

M-TOP

PrimoTOP

InterTOP

Extra gazdaságos, matt fehér beltéri falfesték

Matt fehér beltéri diszperziós falfesték

Matt színes beltéri diszperziós falfesték

fehér színben

fehér színben, illetve a felhasználás helyén színezőpasztával pasztellszínekre színezhető

széles színválaszték - elérhető az Inspiration színkártya színeiben (színkód utolsó 5 karaktere: 0xxxx), és a beltéri színválasztást segítő Selection színkártya további 477 színében (színkód utolsó 5 karaktere: 5xxxx)

kiváló fogadófelületet képez InterTOP színes beltéri festékhez

kiváló kiegészítő színes InterTOP felületekhez

kiválóan alkalmas nagy forgalmú terek festésére

színhomogén fehér alapfelületen fedőképessége kb. 10 m2/liter

jó fedőképesség (9-12 m2/liter)

kiváló fedőképesség (10-14 m2/liter)

kifejezetten nagy fehér felületek gépi festésére ajánljuk

fehér felületek gazdaságos festésére ajánljuk

modern lakóterek kialakításához, kisebb felületek színes festéséhez ajánljuk

felhordása 2 rétegben ajánlott

felhordása 2 rétegben ajánlott

felhordása 2 rétegben ajánlott

ecsetelhető, hengerelhető, szórható

ecsetelhető, hengerelhető, szórható

ecsetelhető, hengerelhető, szórható

15 literes vödörben kapható (két rétegben kb. 75 m2 falfelület átfestésére elegendő)

15 literes vödörben kapható (két rétegben kb. 70-95 m2 falfelület átfestésére elegendő)

5 és 15 literes vödörben is kapható (két rétegben 25-35 m2 illetve 75-105 m2 falfelület átfestésére elegendő)

 

Színes festéshez semmiképp se válasszunk színt a képernyőről!

A Selection színkártya a Cemix beltéri színeit tartalmazza, segítségével a színeket különböző fényviszonyok között – napfényben, árnyékban, szórt fényben stb. – a festés helyszínén is szemügyre vehetjük.

width=500

Hőszigetelés Thermosystem rendszerrel 1. - Hőszigetelő táblák felragasztása

Kisoroszi óvoda - Sportpályát a gyerekeknek!

Tudásmorzsák - Repedésvizsgálat és felületi tömörség

A felületi repedések viszonylag könnyen észrevehetőek, de a kezelésük annál több fejtörést okoz. Sok esetben túlreagálják a jelenlétüket, máskor pedig nem veszik elég komolyan. Nehéz eldönteni, hogy mi a helyes eljárás! Az előadás gyorstesztet mutat be a vizsgálattal kapcsolatban, de a javítási módokra már nem tér ki, hiszen ezek oly sokrétűek lehetnek, hogy külön szakirodalommal rendelkeznek (hálóerősítés, esztrichvarrás, tartószerkezeti megerősítés stb.).

 

A felület tömörségének vizsgálata a rejtett - nem látható - problémák feltárására irányul.(Pl. burkolati ragasztó telítettség a lap alatt, kötőesztrich, vagy vakolat tapadása az alapfelülethez stb.) A hibák felkutatását követően általában feltárásra, esetenként akár részleges bontásra is sor kerülhet.

 

Tudásmorzsák - Felület pormentességének meghatározása

Tudásmorzsák - Felület nedvszívó képességének ellenőrzése

Tudásmorzsák - Felületi sík ellenőrzése

Tudásmorzsák - Maradék nedvességtartalom ellenőrzése

Tudásmorzsák - Tapadószilárdság ellenőrzése

Mennyezetfűtés vakolás

 

Önterülő esztrich film

Alapozók használata beltéri festés előtt

A Lasselsberger-Knauf kínálatban a beltéri festékek mellett megtalálható az Intergrund diszperziós mélyalapozó is. Mikor szükséges ennek használata, és miért ne használjunk bármilyen kéznél levő alapozót?


 Alapozó = alapozó ?

Nem minden alapozó egyforma, és korántsem használhatók fel bármilyen célra. A Lasselsberger-Knauf többféle alapozót kínál, amelyekben szinte csak egyvalami közös: hogy az anyag előtt hordjuk fel őket, azonban az összetételük ugyanúgy különbözhet, mint a tőlük megkívánt hatás. Óvakodjunk az „általánosa használható alapozóktól”, csakúgy mint az „általánosan használható hígítóktól”: a nem odaillő anyagok és/vagy a nem előírt módon való használat súlyos károkat okozhat! A munkák során – legyen az burkolás, vakolás, festés stb. – a felhasznált anyagokhoz csak a gyártó által ajánlott alapozót használjuk, pontosan betartva a használati utasítást.


 Diszperziós mélyalapozók

Beltéri festés esetén az alapozás célja jellemzően az alapfelület nedvszívó képességének beállítása a festéshez ideális szintre. Erre a célra használjunk diszperziós mélyalapozókat, mivel így nem csökkentjük érdemben az alapfelület páraáteresztő képességét. Nem célunk a felületi pórusok teljes elzárása, ezért ne alapozzunk több rétegben, és ne használjunk nem ideillő alapozót. 

Az alapozást minden esetben a teljes felületen végezzük, a csak foltszerűen vagy egyenetlenül végzett (pl. sávokban erősebben felhordott) alapozás szakszerűtlen, és a végeredménye jó eséllyel okoz majd csalódást.

A Lasselsberger-Knauf beltéri falfestésekhez a praktikus, ötliteres kannás kiszerelésű Integrund diszperziós mélyalapozót ajánlja. Ugyancsak felhasználhatjuk a Tiefengrund mélyalapozót, amely 1, 5 és 15 literes vödörben kapható.

Ha az alapfelületünk megfelelő szilárdságú, por- és szennyeződésmentes, mélyalapozónkat ecsettel, hengerrel vagy “airless” szóróberendezéssel hordjuk fel a felületre. Festés előtt az alapozónak a kezelt felület pórusaiba teljesen be kell szívódni, alapozás után a felületnek mattnak kell lenni, így a már alapozott felület nem lehet fényes, tükrös. Az anyagszükséglet gyengén szívó alapfelületeknél: kb. 0,1 l / m2, erősen szívó alapfelületeknél kb. 0,25 l / m2. A megfelelő szívódáshoz a termék max.1:1 arányban tiszta vízzel hígítható. 

Intergrund

 Mikor használjunk alapozót?

Milyen esetekben kell alapoznunk a beltéri festékek felhordása előtt? Ezt az alapfelület határozza meg; ha az alapfelületet önmagában is alkalmas a festékréteg felhordására, nem szükséges külön alapozóréteg. 

  • A meglévő felületek régi bevonatának átfestése során általában porló, esetleg krétásodó és kiszáradt, azaz túlzottan – és olykor egyenetlenül – nedvszívó alapfelülettel van dolgunk.

Szakszerű alapozás után a nedvszívás a megfelelő mértékűre és az egész felületen egyenletessé válik. Ennek karakteres, színes festésnél még nagyobb a jelentősége, mint az enyhébb, pasztellszínű vagy fehér bevonatoknál, mivel az esztétikai élményt elsősorban a felület egyenletessége határozza meg. A jobb nedvszívó felületek több pigmentet vesznek fel, így a kiegyenlítés nélkül erősebb, a felület többi részétől elütő színhatás keletkezhet.

Megfelelő alapréteg esetén az alapozó alkalmas a tisztítás után fennmaradt porréteg megkötésére és a felület stabilizálására.

  • Az új vagy újszerű felületek – mint például a legalább Q3-as minőségben glettelt gipszkarton felület – jellemzően egyenletesen nedvszívók, így ha a pormentesség a felület mechanikai tisztításával biztosítható, az alapozás elhagyható. Ennek megítélése szakember feladata, mindazonáltal ha – például az átcsiszolt felületen megült – por nem távolítható el, ajánlott a felületet alapozó felhasználásával stabilizálni.


 Milyen célra ne alkalmazzunk alapozót?

  • Régi fellazult, feltáskásodott részek, felpúposodott festékréteg fixálására. Nem hordképes felületet mechanikailag kell előkészítenünk, ideértve a tisztítást (leverést, levésést) és esetlegesen szükséges felületképzést (javítást, glettelést)!

  • Glettelés nélküli gipszkarton felületek festés előtti előkészítéséhez. A diszperziós mélyalapozó kiválóan alkalmas gipszkarton felület nedvszívó képességének beállítására a festés előtt, de tartsuk szem előtt, hogy a gipszkarton felületek átglettelés nélkül szakszerűen nem festhetőek! A glettelés biztosítja az egyenletesen nedvszívó, fehér alapfelületet és a gipszkartonok szakszerű illesztését. Beltéri festést csak legalább Q3-as minőségű felületen végezzünk!

  • Portalanításra önmagában. Az alapozók csak a felület megtisztítása után maradt, illetve azonnal visszaszállt por eltávolítására, illetve megkötésére alkalmasak, a tisztítás kiváltására nem.

Jelek

 

A végfelhasználók a legtöbb esetben a termék kiválasztásánál a csomagoláson szereplő információk alapján hozzák meg a döntéseiket. Ez az esetek nagy részében nem okoz problémát – főleg, ha egyszerű termékekről van szó, mint pl. falazóhabarcs – viszont számtalan olyan anyag létezik, ahol az információk nem megfelelő ismerete könnyen tévútra viheti a vásárlót. Bizonytalanság esetén segítséghez fordul, aki első sorban a termék forgalmazója, végső esetben a gyártója.

A következő anyagban nagy vonalakban összefoglaljuk, hogy mik azok a kötelezően – minden gyártó által – alkalmazott jelölések és információk, melyek meghatározzák egy anyag tulajdonságait és mik a gyártó által szabadon alkalmazott kiegészítések.

- Minden építőipari felhasználású terméknek rendelkeznie kell Teljesítmény Nyilatkozattal, mely tartalmazza, hogy mely szabvány alapján lett bevizsgálva, valamint a felhasználással kapcsolatos legfontosabb műszaki paramétereket. Ez a dokumentum természetesen nem része a csomagolásnak, de a gyárói honlapról szabadon letölthető. https://www.cemix.hu/Letoltesek/Termekdokumentaciok

- Minőségi szabványos jelölés: CE jelölések és egyéb nyilatkozatok.

CE jelölést akkor kötelező feltűntetni a csomagoláson, ha a termékre vonatkozó műszaki előírások meghatározása Harmonizált Európai Uniós Szabványok alapján történik (jelölésében szerepel az MSZ EN….). Szerencsére az építőipari termékek túlnyomó része ebbe a kategóriába tartozik! Ilyen pl. falazó és vakolóhabarcsok, burkolati ragasztók, kenhető vízszigetelések, betonjavító termékek, esztrichek, stb.

 

A CE jelölés nagyban megkönnyíti a termékválasztást, hiszen első ránézésre látszik, hogy minősített építőipari termékről van szó, viszont fontos odafigyelni, hogy pontosan mi alapján lett bevizsgálva a termék! (Van rá példa, hogy vízszigetelő habarcsként forgalmazott termék a vakolóhabarcsokra vonatkozó szabvány alapján kap CE jelölést! Ez esetben könnyen belátható, hogy a termék vízszigetelő tulajdonsága nem garantálható!)

Amennyiben a termék hazai és Uniós szabványa nincs harmonizálva (jelölésében csak az MSZ… vagy, EN… szerepel), úgy magyarországi értékesítés esetén NMÉ (Nemzeti Műszaki Értékelés), Uniós értékesítés esetén pedig ETA (Európai Műszaki Értékelés) szükséges. Ilyen termékek pl. fugázóanyagok, homlokzati hőszigetelő rendszer, frissbeton. 

Ebben az esetben a Teljesítmény Nyilatkozat tartalmazza a szabvánnyal való megfelelést.

 

Egy termékre a felhasználás jellegétől függően több szabvány is vonatkozhat. Ilyen esetben az összes jelölést alkalmazni kell a fentiek alapján.

Nem EN és MSZ általi szabványos jelölések feltűntetése nem kötelező, de a felhasználás szempontjából fontosak lehetnek, esetleg helyi rendeletek előírják. Ilyen pl. ÖNORM (Osztrák nemzeti szabványok), WTA (Német épület, és műemlék felújítási szabványok)  , stb. 

Egyes esetekben a szabvány előírja, hogy milyen információkat/jelöléseket kell kötelezően a csomagoláson szerepeltetni. Ezek tartalma, illetve értelmezése a szabványban van meghatározva, de termékkör specifikus anyagainkban, valamint kiadványinkban részletesebben tárgyaljuk. Ilyen pl. a fugázóanyagok jelölése:  , a ragasztóhabarcsok:  , kenhető vízszigetelések:  , vagy az esztrichek:  .

- Biztonsági adatlap és címke szintén minden építőipari termék kötelező eleme. Alkalmazását külön jogszabály írja elő, melynek neve CLP rendelet. A termékben jelen lévő hatóanyagokat tulajdonság és koncentráció szerint osztályozza és ez alapján vagy biztonsági mondatokat (P mondatok), vagy címkét kell a csomagoláson elhelyezni.  

- Csomagolóanyag újrahasznosíthatóságával kapcsolatos jelölések :  

- Alkalmazási terület illetve feldolgozási javaslat/utasítás: Gyártói javaslatok az anyag paramétereinek és a felhasználási tapasztalatok ismeretében. Fontos tudni, hogy a gyártók a termékek szabványban meghatározott paramétereire kötelesek garanciát vállalni! Tehát a tapadó-, vagy nyomószilárdsági értékekre, esetleg vízfelvételre, stb. A felhasználási körülményeket és technológiákat a felhasználó határozza meg a helyszínen. Ezeket a gyártó nem tudja ellenőrízni, vagy befolyásolni, ezért a felhasználásra csak "javaslatokat" illetve "ajánlásokat" tesz, melyek betartása célszerű, hiszen egy jó anyagot is el lehet rontani a nem megfelelő feldolgozással. Reklamáció esetén a gyártók elsősorban a szabványos értékekenek való megfelelést vizsgálják és nem a feldolgozás körülményeit hiszen erre utólag már az esetek túlnyomó részében nincs lehetőség!

- Piktogramok: A gyártó saját kritériumrendszere alapján összeállított termékfelhasználási ajánlások, valamint terméktulajdonsági tájékoztatók. Meghatározásuk első sorban nem mérések alapján, hanem tapasztalati úton történik és a felhasználási utasítások betartása mellett érvényesek. A piktogramok listája az aktuális árjegyzék utolsó oldalán megtalálhatóak!

- Az Öko címkék három nagy csoportra oszthatóak:

1. nemzetközi szervezet kritériuma által meghatározott,

2. helyi civil szervezet által létrehozott,

3. gyártó saját kritériumrendszere szerint értékelt.

 

Érdemes tájékozódni, hogy mely öko-címke mely kategóriába tartozik, mert az értékelési rendszerekben nagy eltérések lehetnek (főleg, ha gyártói saját öko-címkéről van szó).

 

Hagyományos és környezetbarát építőanyagok

Az utóbbi időszakban megsokasodtak a klímaváltozással és környezetszennyezéssel kapcsolatos hírek, prognózisok. A környezettudatos gondolkozás és a természetes anyagok iránti igény egyre nő és ez az építőiparban is fokozatosan megjelenik. (Az építőipari termelés felel a károsanyag kibocsátás komoly hányadáért!)

Nemzetközi szervezetek, intézmények próbálnak új minősítő rendszereket és technológiákat bevezetni, melyek ösztönzik mind a gyártókat, mind az építtetőket a környezetbarát technológiák alkalmazására. Ezeknek a rendszereknek a legfőbb alapfogalmai a KARBONLÁBNYOM meghatározás, a termékek teljes ÉLETCIKLUS ELEMZÉSE (LCA), illetve az ezekre épülő GREEN BUILDING RATING SYSTEM (GBRS). 

Ezek az értékelési szempontok és rendszerek Magyarországon még hatékonyan nem elérhetőek, így a környezettudatos építtetők, tervezők lehetőségei szűkösek a megfelelő technológia és anyag kiválasztásában. Ebben a döntéshozatalban szeretnénk segítséget nyújtani egy-két alapgondolattal, illetve a termékválasztékunkban szereplő anyagokkal.

A környezetszennyezés fokozódása az ipari forradalommal kezdődött. Ebben az időszakban forradalmasították az építőanyagok előállítását is első sorban a Portlandcement kifejlesztésével. Az építőanyagok leg energiaigényesebb és környezetszennyezőbb alapanyaga (hatalmas karbonlábnyom!) sajnos pont a portlandcement, mely szinte az összes beton és habarcstermékben megtalálható. De az ipari forradalom előtt is volt építészet, sőt több száz vagy ezer évig fennmaradó építmények is. Ezért érdemes visszanyúlni elődjeink tudásához és beintegrálni azokat a mai technológiákba:

 Gipsz kötőanyagú termékek:

Előállítása több technológiával lehetséges, egyrészt természetes formában bányásszák, másrészt ipari melléktermék is lehet (szulfátmentesítés). Magas szilárdsági értékkekkel és jó bedolgozhatósági tulajdonságokkal rendelkezik, de a nedves környezetre érzékeny.

      

 Mészhidrát – trassz kötőanyagú termékek:

A trassz több ezer éve ismert pótlék, mely önmagában nem kötőképes, de mészhidráttal együtt erős és ellenálló szerkezetet alkot. A kezdeti szilárdsága kisebb a cementes termékeknél, de hosszabb távon ellenállóbb.

 

 

 Tisztán mészhidrát kötőanyagú termékek:

A mészhidrát a kötési folyamat közben CO2-t köt meg (annyit, amennyit az égetése során elveszített), ezáltal alakul ki újra a mészkő szerkezet. Szilárdsági paraméterei kisebbek a cementes termékeknél, de a felhasználási területtől függően jól alkalmazhatóak.

 

RenoBet cementkötésű javítóhabarcs

Régi épületek felújításánál vagy átalakításánál és új kivitelezések során is gyakran van szükség sérült, megbontott falak, vésések vagy akár teljes falfelületek javítására, felületkiegyenlítésére. Ilyenkor nem célszerű bármilyen „éppen kéznél levő”, ám más célra készült anyagot használni; a helyes választás a Lasselsberger-Knauf kifejezetten ilyen felhasználásra kifejlesztett javítóhabarcsainak egyike.

 

 RenoBet funkciók

A RenoBet javító (régebbi nevén reparatur) habarcs, kül- és beltérben használható, cementkötésű javítóhabarcs. Alkalmas új és régi lakóépületek, középületek, ipari objektumok falazatainak javítási munkáira. Különleges cement kötőanyagának köszönhetően a RenoBet

  • gyorskötő, így az elvégzett javítási munkák után hamar sor kerülhet a következő munkafázisra

  • gipszmentes, ezért burkolás esetén nem kell fizikailag elválasztani a hidegburkolási ragasztótól.

LB-Knauf_Renobet_javítóhabarcs

 

 RenoBet felhasználási területek

A RenoBet cemenetkötésű javítóhabarcs felhasználható

  • égetett tégla és gázbeton falazatok javító bevonására

  • vésések, hornyok, lyukak, rések, bontási sérülések javítására

  • beton, vasbeton felületek kiegyenlítésére

  • betonkozmetikai munkákra

  • új és régi vakolatok felületének simítására.

 

 Kiemelt alkalmazási terület: hidegburkolás előkészítése RenoBet-tel

A RenoBet kiemelten alkalmas hidegburkolás előtti felületkiegyenlítésre. A falazatba vésett hornyokat sok esetben gipszes anyaggal töltik ki. Ez hidegburkolásnál problémát okozhat, mivel a gipszet fizikailag el kell választani a hidegburkoló ragasztótól; ez a gyakorlatban olykor elmarad, és a két összeférhetetlen anyag érintkezése később még nagyobb problémákkal jár. Ha a hornyok kitöltésére, illetve bármilyen, hidegburkolás előtti felületkiegyenlítésre a cementkötésű RenoBetet használjuk, a felületen közvetlenül használhatjuk a hidegburkoló ragasztót.

LB-Knauf_Renobet_javítóhabarcs

 

 RenoBet alkalmazása

A RenoBet zsákos, porszerű anyag, melyet közvetlenül felhasználás előtt tiszta vízzel kell összekeverni. Szürke és fehér színben érhető el; előbbit eltakarásra kerülő javítási munkákhoz, utóbbit átglettelés előtti felületkiegyenlítéshez vagy alacsonyabb esztétikai igények esetén festhető felületek kialakításához ajánljuk.

A RenoBet finom szemcseméretű (max. 0,3 mm), minimálisan kb. 1 mm rétegvastagságban alkalmazható, maximális rétegvastagsága nagyobb összefüggő felületeken kb. 20 mm.

LB-Knauf_Renobet_javítóhabarcs

 

 Kapcsolódó termékek

A RenoBet fehordása előtt ne feledkezzünk meg a falfelület egyenletes nedvszívóképességének biztosításáról, amit általában a fal megnedvesítésével végzünk. Nem megfelelően nedvszívó alapfelületen Kontakt B PLUS tapadóhídat kell alkalmazni. Túlzottan nedvszívó alapfelületet esetén Putzgrund alapozót vagy Tiefengrund mélyalapozót használunk.

 

 Kapcsolódó segédlet

Lb-Knauf - javitohabarcsok termekvalaszto

Gépesítésé a jövő

Nem újkeletű a hír, hogy az építőiparban munkaerőhiány van. Az sem újdonság, hogy a gépesítés a munkaerő-hiányos magyar építőipar számára a hatékonyság és a kapacitás növelésének egyik legkézenfekvőbb módja. Az alábbi egyszerű példával -mely az Építőipari Normagyűjtemény adatai alapján készült - könnyen belátható és számolható a hatékonyságnövekedés:

 

Szerencsére az építőipari vállalkozók nagy része felismerte a gépesítés nyújtotta lehetőségeket és folyamatosan bővíti gépparkját. Ma már nem csak a nagyberuházásokon, hanem a családi házas kivitelezéseken is egyre megszokottabb látvány a vakológép, festékszóró vagy akár toronydaru is.  

Az építőanyagok választéka hatalmas, ember legyen a talpán, aki kiigazodik rajtuk, sőt a feldolgozhatóságukkal kapcsolatos információkat is ismeri! A folyamat támogatása és a kivitelezők zökkenőmentes kiszolgálása érdekében a Lasselsberger-Knauf Kft. megpróbál a lehető legtöbb segítséget és támogatást megadni partnereinek a megfelelő anyag és technológia kiválasztásában. Ennek érdekében készült el a piacon egyedülálló Termék-gép választó segédlet is, mely a honlapunk „Szolgáltatások” menüpontjából elérhető és letölthető. 

 

A segédlet PFT gyártmányú gépek használati tapasztalatán alapul, de természetesen más gyártmányú és azonos paraméterű gépek esetén is alkalmazható. Amire minden géptípusnál külön figyelmet kell fordítani, hogy a megfelelő elektromos megtáplálás (1 vagy 3 fázis, áramerősség, feszültség) illetve víznyomás rendelkezésre álljon a területen!

Érdemes tudni, hogy a termelékenység fokozása érdekében lehetőség van a silók és a gépek közvetlen összekapcsolására is az összes silós termékünk esetén, vagy akár a különböző gépek kombinálására.

 

Minőségellenőrzés az építőiparban 2. rész

 

Elkészült felület ellenőrzése, átvétele

 A megfelelően előkészített fogadófelületre a megfelelően kiválasztott segédanyagok felhasználásával elkészült - a remélhetőleg - megfelelő minőségű burkolt felület. De hogyan tudunk erről egzakt módon megbizonyosodni?

 

Felület esztétikai ellenőrzése szemrevételezéssel legalább 1,5 m távolságból történik. A vizsgálathoz súrolófény és erős megvilágítás nem megengedett.  A fugák és a fugázás szélességének ellenőrzése a burkolat külalakjának megítélésére terjed ki, annak érdekében, hogy a burkolat fugázása ránézésre egységes legyen. Amennyiben nem tapasztalható zavaró egyenetlenség a szélesség tekintetében, abban az esetben a fugaszélesség megfelelőnek tekinthető, és nincs szükség további vizsgálatokra.

Hibának kell minősíteni és javíttatni kell:  

  • a hézagoló anyag maradékát a burkolt felületen; 
  • a hézagok elégtelen, hiányos vagy kipúposodó kitöltését, de 
  • megengedhető a hézagoló anyag 2 mm-t meg nem haladó egyenletes besüllyedése a hézagokba; 
  • felületi repedezettséget, sérült, törött lapokat 
  • III. minőségi osztályba sem sorolható felületrészeket.

 

Szintkülönbség (fogasság): A mérést egy megfelelő hosszúságú (általában 200 mm) léccel végzik. A lécet a magasabb lap felületére helyezik. A túlnyúló léc és az alatta lévő lap közötti szintkülönbséget mérőékkel mérik meg.   Az eltérés a fugaszélesség függvényében 2 mm - 6 mm: max. 1 mm, e felett max. 2 mm lehet.

A fuga méretének eltérése 4 mm fugaszélességig 1 mm, e fölött 2 mm lehet.

Fugák egyenességét referenciaként kifeszített zsinórtól mért távolsága alapján mérjük. A megengedett maximális eltérés 3 mm lehet.

Lejtés, üregképződés, síkfogasság – golyós vizsgálat. 50 g tömegű acélgolyó végiggurítása a felületen meghatározza a felület lejtésirányát, a mélyen kongó részeknél az üregképződést (nem megfelelő ragasztóágyazat), valamint felpattanáskor a síkfogasságot.

A burkolólapokra vonatkozó előírások részletezését jelen felyezetben nem részletezzük, erről érdemes tájékozódni a lapgyártó honlapján. Tájékoztató jelleggel néhány fontos kritériumot megemlítünk:

  • Alakhűség
  • Kopásállóság
  • Csúszásmentesség
  • Időjárásállóság

 

Mind az alapfelület, mind a burkolati felület minőségi osztályba sorolását az MSZ 7658-2:1982 „Építőipari tűrések. Pontossági osztályok” szabvány határozza meg, valamint a felhasznált burkolólapokat a MSZ EN 14411:2016 „Kerámiai burkolólapok. Fogalommeghatározások, csoportosítás, jellemzők, a teljesítmény állandóságának értékelése és ellenőrzése, valamint megjelölés” szabvány ismerteti. Ezen szabványok ismerete azonban nem elvárás sem az építtető, sem a forgalmazó részéről, ezért célszerű a fenti eljárási mód alkalmazása.

 

Minőségellenőrzés az építőiparban 1. rész

Helyszíni minőségellenőrzési és mérési lehetőségek hidegburkolási munkák megkezdése előtt és után

 

Fogadófelület burkolás előtti ellenőrzése 

Biztos találkozott már műszaki adatlapon, csomagoláson az alábbi kifejezésekkel: „Megfelelő szilárdságú, száraz, tiszta, por- és szennyeződésmentes.”, „Megfelelő tapadóerőt” „Erősen nedvszívó”, „Stabil ”,„Teherbíró vakolatok”, stb… És azt is tudja, hogy ez mit takar? Gyakorlott mesterek tapasztalati úton talán meg tudják ítélni ezen alapkövetelmények meglétét, de sok esetben még nekik is problémát okoz. Ezzel szemben kevésbé gyakorlott, vagy esetleg laikus építkezők nehezen igazodnak el az előírások között, ami bizonytalanságot és akár rossz döntéseket is eredményez. 

Az alábbiakban bemutatunk néhány olyan helyszíni mérési, minőségellenőrzési technikát, mellyel megelőzhetjük a későbbi meghibásodásokat, szakmai vitákat.

Alapfelület vizsgálata hidegburkolási munkák megkezdése előtt:

„Megfelelő szilárdságú, száraz, tiszta, por- és szennyeződésmentes”

Szemrevételezés: Legegyszerűbb módszer, mely tájékoztatást ad a felület hibáiról és támpontot nyújt a későbbi részletesebb vizsgálatokan. Szemrevételezéssel meghatározható az esetlegesen átnedvesedett, sóterhelt felület, épség, repedezettség, szennyezettség.

Tapadószilárdsági követelmények a burkolandó felületekkel szemben: beltéri vakolt fal > 0,2 N/mm2 ; kültéri vakolt fal / beltéri padló > 0,5 N/mm2, kültéri padló > 1,0 N/mm2. Felületi tapadószilárdság ellenőrzése hivatalosan leszakításos tapadásmérő készülékkel történik. Az építési helyszínen ritkán áll rendelkezésre ilyen műszer, ezért célszerű tapasztalaton alapuló módszereket együttesen alkalmazni:

o Felület karcolása: Sniccerrel egymásra merőlegesen 3-3  karcolást ejtünk erőteljes nyomással. Amennyiben a karcolás mélysége nem haladja meg az 1 mm-t, illetve a karcolások metszésében nem törik ki a sarok, úgy a felület megfelelő szilárdságú.

o Maszkolószalag teszt. Oldalfalon festett felület esetén alkalmazhatjuk a jó minőségű maszkolószalag felületre ragasztását, majd lehúzását. Amennyiben a festékréteg a felületéhez tapad, úgy nem megfelelő a tapadás.

o Renti teszt: Kültéri színezett falfelületek tesztelésére alkalmazzuk. 50x50 cm-es felületre felviszünk Renti habarcsot és beleágyazunk üvegszövet hálót úgy, hogy egyik sarka kilógjon. Kötés után a hálót kitépjük az ágyazóhabarcsból. Amennyiben elválik az alapfelülettől, úgy a tapadás nem megfelelő.

Tömörségvizsgálat: Esztrichek teljes rétegvastagságának tömörségét ellenőrizhetjük a felületre mért erős kalapácsütéssel. A felületen az ütés hatására repedés, morzsalék nem keletkezhet. Oldalfalon szintén kalapáccsal a felület végigkopogtatása információt ad a tömörségről, stabilitásáról. A mélyebben kongó felületeket el kell távolítani.

A szerkezet maradék nedvességtartalmának követelménye cementesztrichnél padlófűtés esetén <2,0%, padlófűtés nélkül <2,5%, kültéren <4%; kalcium-szulfát esztrichnél  padlófűtés esetén <0,5% padlófűtés nélkül <1%; vakolatoknál legalább 28 napos kor.  A maradék nedvességtartalmat CM karbidos mérőműszerrel ellenőrizzük.  Amennyiben ez nem áll rendelkezésre, úgy több lehetőségünk is van, melyek tapasztalati úton alakultak ki:

o Gyártói ajánlások betartásának szigorú megkövetelése az esztrichek és aljzatkiegyenlítők kivitelezésével kapcsolatban, mely tartalmazza a felhordás körülményeit (hőmérséklet, páratartalom, légmozgás), valamint a rétegvastagságtól függő száradási időt (általában 1 nap/mm). Vakolatoknál a 28 napos érleltségi idő az előírás.

o Tájékoztató jellegű teszt a felületre történő fólia ragasztás. 24 órával később amennyiben a fólia alatt nem párásodik be a felület, úgy száraznak tekinthető.

A felület pormentességének megítélésé legegyszerűbben a felület végigsimításával lehetséges. Amíg a vizsgáló tenyere porral szennyeződik, addig a felület nem tekinthető pormentesnek. Ezt okozhatja a felület nem megfelelő szilárdsága is!

Felület nedvszívó képességének ellenőrzésére a legegyszerűbb módszer a felület nedvesítése. A felületre egy csepp vizet kell felvinni és a nedvesítési peremszög meghatározza a felület nedvszívó képességét. Leegyszerűsítve padlón, ha nem terül szét a vízcsepp, valamint nem nedvesíti át a felületet, illetve oldalfalon, ha a vízcsepp legördül a felületről, akkor nem nedvszívó a felület.
Méretstabilitás (méretpontosság), síktartás ellenőrzése. 2 m-es léccel (vízmérték) végezve a szinteltérés nem lehet több 4 mm-nél. 

Függőlegesség és vízszintesség mérése vízmértékkel. „L” hosszon az eltérés nem lehet nagyobb ± L/600-nál.

Repedéstágasság mérést mikroszkóppal végeznek, de hagyományos mérőeszközzel mérve is jó közelítéssel megállapítható a hézag. Általában nem szerkezetkárosító >1mm > szerkezetkárosító repedéseket különböztetünk meg.

 

A kivitelezési munkák megkezdése előtt mind az építtető, mind a kivitelező bevonásával célszerű – MÉVSZ által összeállított - jegyzőkönyvet felvenni, mely tartalmazza a fenti vizsgálatok eredményeit is!

 

Színválasztás praktikus szempontjai 2: Tartós színeket a homlokzatra!

 A HBW értéken túl...

A HBW értékekkel kapcsolatban láttuk, hogy a homlokzati fedőréteg felforrósodását jelentősen befolyásolja a színezővakolat alatti rétegrend. Az alacsony fényvisszaverési értékű színek alkalmazása homlokzati hőszigetelő rendszeren nem ajánlott és külön óvintézkedések nélkül a fedőréteg mechanikai károsodásához vezethet, míg hagyományos, vakolt homlokzaton nem áll fenn ez a kockázat.

Azonban a színválasztás során érdemes figyelembe venni a homlokzati színek tartósságát is, vakolt és hőszigetelt homlokzatokon egyaránt.

 Az UV sugárzás hatása

Nem véletlenül szerepel a használatautó-hirdetésekben a „garázsban tartott” kitétel; a szabad ég alatt álló járművek ki vannak téve az UV sugárzásnak, ami az évek során kiszívja a karosszéria élénk színét és látványosan gyorsítja a napfénynek kitett elemek elöregedését. Ugyanezek a sugarak fenyegetik épületeink homlokzatát is, és míg a járművünket fedett (akár fűtött) helyen tartva sokáig megőrizhetjük a karosszéria friss megjelenését, magával az épülettel nem állhatunk be a garázsba.

Természetesen a napfény és így az UV sugárzás hatása a forróbb tájakon fokozottabban érvényesül, és az egyik legfőbb szempont a lehető legtöbb fény visszaverése, azaz magasabb HBW érték elérése, végső soron az épület felmelegedésének csökkentése volt. Nem meglepő, hogy a mediterrán térség tűző napjának kitett homlokzatokat jellemzően fehérre, illetve pasztell színekre színezték – mindemellett a régmúltban technikailag sem volt megoldható az épületek élénk színezése.

Amint megjelentek az intenzívebb színek, újabb érv érkezett a halvány színű homlokzatok mellett: a színek tartóssága. A sötétebb, intenzívebb színek telítettsége idővel észrevehetően csökkent, míg a már eleve visszafogottan színezett homlokzatok külseje akár évtizedeken át változatlan maradt.

Lb-Knauf - mediterran homlokzat

Folyamatosan a tűző napnak kitett homlokzatokon sötétebb színeket nem célszerű alkalmazni

 

Noha egyre modernebb anyagok jelentek meg, UV sugárzás hatására a színek változása, jellemzően halványodása természetes folyamat. Gondoljunk vissza a garázsokra: még a modern gépkocsik automatizált gépsorokon készített fényezése is megfakul egy évtized alatt, ha folyamatosan ki van téve a tűző napsugárzásnak.

A színek elhalványodása vagy megváltozása jellemzően nem jelenti a homlokzat károsodását – a jól felhordott színezővakolat évek múltán is kifogástalanul elláthatja a feladatát. A színek változása azonban esztétikailag zavaró lehet. Ráadásul a színek túlnyomó többségét többféle színezőanyag keverésével állítják elő, és előfordulhat, hogy ezek közül az egyik lényegesen érzékenyebb az UV sugárzásra. Ennek következtében a szín nem pusztán elhalványul, hanem az egyik összetevőjét (részben) elveszítve akár jelentősen megváltozhat.

De miért ne vehetnénk teljesen UV-álló festéket? Léteznek az UV sugárzásnak bizonyos fokig ellenálló adalékanyagok, azonban ezek egyrészt nem jelentenek minden esetben teljes védelmet, másrészt rendkívül magas áruk miatt jelentősen – akár többszörösen – is megemelnék a homlokzati színezés árát. Egy gépkocsinál mindössze néhány négyzetméternyi felületet kell megvédeni (és továbbra is ajánlott garázsban tartani!), míg a kisebb épületek homlokzati felülete is meghaladja a száz négyzetmétert – a nagyobb, többszintes épületekről nem is beszélve. Nem csoda, hogy minden technikai fejlődés ellenére a forróbb égtájakon a fehér és halvány színek fölénye megtörhetetlennek látszik, hiszen erős UV sugárzás mellett is tartós, egyszerűen kivitelezhető, kedvező árú homlokzat csak stabil pasztellszínekből készíthető.

 Változatos mediterrán homlokzatok

A modern homlokzati színezőanyagok zavarba ejtő színskáláját látva nem meglepő, hogy folyamatos az igény az intenzív (és jellemzően alacsony HBW értékű) homlokzati színekre. Jó hír, hogy az egyedi igények és a műszaki szükségszerűségek között akár horrorisztikus költségek nélkül is lehetséges kompromisszumos megoldásra jutni.

Ahogy a HBW értékek kapcsán is láttuk, a színezett felület veszélyeztetettsége szorosan összefügg az időjárásnak és elsősorban a napsugárzásnak való kitettséggel. Ha valamilyen homlokzati megoldással – például erkéllyel, előtetővel – legalább részben sikerül leárnyékolnunk a felületet, nemcsak a felmelegedéstől, de az UV sugárzás okozta fakulástól is megóvhatjuk a színezővakolatot.

Az alábbi modern, mediterrán homlokzaton a tervezők számos trükköt vetettek be:

Lb-Knauf - mediterran homlokzat

  • A homlokzatot előtétfal árnyékolja

  • Az előtétfal színezése magas HBW értékű pasztellszín

  • Az előtétfalon természetesen nincsen homlokzati hőszigetelés, így a felmelegedésre kevésbé érzékeny

  • A legsötétebb (legalacsonyabb HBW értékű) színt a homlokzaton lehető legmélyebben alkalmazták, előtető, előtétfal és erkélyek mögött – és ez a szín sem nevezhető extra intenzívnek

Mindemellett természetesen alapvető fontosságú a jó minőségű színezővakolatok vagy homlokzatfestékek használata.

 A színek felfrissítése

Az intenzív színek alkalmazására egyszerű lehetőség, ha a homlokzati színeket a homlokzat átfestésével felfrissítjük. Bár hazánkban a homlokzatfestékek szerényebb hagyományokkal bírnak, Nyugat-Európában teljesen általános a mechanikailag stabil, csak megfakult, elpiszkolódott vagy egyszerűen csak megunt homlokzatok újraszínezése. Természetesen átfestés előtt a felületet szükséges megtisztítani – így ráadásul az esetleges biológiai károsodással (algásodás, gombásodás) is leszámolhatunk.

Ezzel egyidőben lehetőség nyílik a kisebb homlokzati hibák javítására is, amelyek néhány év elteltével a leggondosabb kivitelezés mellett is felbukkanhatnak, elsősorban a homlokzati csomópontok környékén. A kisebb hibákat a Lasselsberger-Knauf jól bevált Renti és Renti Fein javítóhabarcsaival javíthatjuk ki, ebben az esetben viszont az egyenletes struktúra fenntartása érdekében szükséges az érintett (élekkel határolt) falfelületet vékony rétegben egyenletes átvonása és új színezővakolat-réteget felhordása is.

A Lasselsberger-Knauf valamennyi színezővakolatához és a vegyes homlokzati színek homogenizálásához is kínál megfelelő homlokzatfestéket:

Homlokzatfesték Felhasználás
 Lb-Knauf - DekorTOP DekorTOP Diszperziós kötőanyagú színezővakolatokhoz
 Lb-Knauf - SiliconTOP SiliconTOP Ásványi és műgyantás kötőanyagú színezővakolatokhoz valamint Eurosan falszárító vakolatrendszerekhez
Lb-Knauf - SilikatTOP  SilikatTOP Ásványi színezővakolatokhoz valamint Eurosan falszárító vakolatrendszerekhez
 Lb-Knauf - Egalisation Egalisation Ásványi és vödrös színezővakolatok homogenizálására

 

 Az Inspiration színkártya információi

A Lasselsberger-Knauf homlokzati színező termékeit a lehető legstabilabb, ugyanakkor elérhető árú  alapanyagokból állítja elő. Mindemellett vannak olyan színkombinációk, amelyek különösen veszélyeztetettek, és persze a HBW értékre is figyelemmel kell lennünk. Az Inspiration színkártya ezt az összetett rendszert sűríti egyetlen számba, az úgynevezett P-T értékbe. A színkártya minden színénél a HBW értéket jelző H-érték mellett feltüntettük a P-T értéket az alábbiak szerint:

P Sötétebb színek, melyek alapvakolattal ellátott felületen alkalmazhatók, hőszigetelő rendszerekre azonban nem javasoljuk
T1 Mérséklet hőterhelésnek és gyenge napsugárzásnak kitett oldalon javasolt. Hőszigetelő rendszerek esetében csak kisebb felületeken, díszítő jelleggel használjuk
T2 Átlagos hőterhelésnek és napsugárzásnak kitett vakolt felületen és hőszigetelő rendszerek esetében is alkalmazható
T3 Erős napsugárzásnak és nagy hőterhelésnek kitett vakolt felületen, valamint bármely hőszigetelő rendszeren alkalmazható

 

Lb-Knauf - Inspiration szinkartya PT ertek

Erős napsugárzásnak kitett felületen korlátozások nélkül csak a T3 kóddal jelölt színek alkalmazhatóak. Más P-T kódok alkalmazása a fentiekben részletezett módon lehetséges, de előzetesen mindenképpen konzultáljunk építész tervezővel és a Lasselsberger-Knauf szakembereivel. Az Inspiration színkártyában szereplő P-T értékekkel kapcsolatos alkalmazási ajánlások betartása a színezőrétegre vonatkozó garanciavállalás feltétele.

 Tájékozódni és tájékoztatni

Az építőanyag-gyártásban folyamatos a fejlesztés - a reklamációk túlnyomó része ma már nem gyártási, hanem alkalmazási hibára vezethető vissza. Ezen belül is sok panaszhoz vezet az építési folyamat résztvevőinek információhiánya. Az UV sugárzásnak a bőrünkre, a napsugárzásnak kitett textilekre vagy a fényezett felületekre gyakorolt káros hatásai általánosan ismertek, sokan mégsincsenek tisztában azzal, hogy ezek a homlokzati színezést ugyanúgy érintik, bármely gyártó bármely termékéről is van szó. Célszerű felhívni a kivitelezésben érintettek figyelmét a színválasztás szempontjaira és az ismertetett műszaki szükségszerűségekre, hiszen a tartós, szép homlokzat és a megrendelő elégedettsége a színválasztásnál, a színkártyánál kezdődik.

Színválasztás praktikus szempontjai 1: „Hellbezugswert?”

 Mi is az a HBW érték?

A német szakirodalomban használt Hellbezugswert ismertebb rövidítése a „HBW érték”, magyarul „világossági érték”. Ez az elméletileg 0-tól 100-ig terjedő szám egy felületről – például egy homlokzatról – a színkép látható tartományában visszavert fény százalékos arányát jelzi. Ebből következően minél kisebb, annál több fényt nyel el a kérdéses szín, azaz annál sötétebb a felület – és minél nagyobb a szám, annál világosabb. Elméletileg a HBW=0% a teljesen sötét, mindent látható fényt elnyelő felület, míg a HBW=100% – ugyancsak elméletileg – minden látható fényt visszaver.

 A HBW érték hatása a homlokzat felmelegedésére

A fény elnyelése vagy visszaverése a látványon kívül a felület hőelnyelését is befolyásolja – minél kevesebb fényt ver vissza a felület, annál sötétebbnek látjuk, és a napsugárzás hatására annál jobban felmelegszik. Ezt a hatást a felület struktúrája is felerősíti – minél erősebben strukturált a színezővakolat, annál jobban melegszik, mivel az egyszer már visszavert fénysugarak elnyelődhetnek a struktúra belsejében. (A színképben a látható fény tartományán kívül eső sugarak is közvetítenek hőt, így elsősorban az infravörös sugárzás. A felület látható színe azonban ezt közvetlenül nem befolyásolja.)

Hagyományos, vakolt homlokzat esetében a színezővakolat a napsugárzásból nyert hőt folyamatosan képes leadni a roppant hőkapacitással bíró falazatnak. Ezért a sötét színek használata hagyományos homlokzaton jellemzően nem okozza a színezővakolat-réteg veszélyes felmelegedését.

Homlokzati hőszigetelő rendszeren azonban a színezővakolat pusztán a tapaszrétegnek képes átadni a hőenergiát, amely mindössze néhány mm vastagságú. A tapaszréteg alatt elhelyezkedő hőszigetelő táblák – nevükben is jelzett módon – nagyon lassan veszik fel a hőt, így a sötét színezővakolat és a tapaszréteg tűző napsugárzás hatására rendkívüli mértékben, akár 70 °C fölé is felmelegedhet, ami jelentős alakváltozással is jár. Szélsőséges esetben még az is előfordulhat, hogy a polisztirol táblák is olyannyira felmelegszenek, hogy a hőtágulás hatására alakváltozásuk megrepeszti a homlokzat külső rétegét – ez az úgynevezett matrac effektus, ami ellen a táblák megfelelő ragasztásával és gondos dübelezésével védekezhetünk.

Lb-Knauf - matrac effektus

A napközben felvett hőenergiát a homlokzat normál esetben az esti és éjszakai órákban, fokozatosan adja le. Azonban a napsugárzásnak közvetlenül kitett homlokzatok az időjárás egyéb viszontagságainak is ki vannak téve, így például a csapadéknak. A nyári napokon akár 70 °C fölötti hőmérsékletig is felforrósodó, vékony bevonatot egy gyors lehűléssel érkező hideg zápor percek alatt akár 50-60 °C fokkal is lehűthet, azaz a forróságban kitágult színezővakolat és a tapaszréteg néhány percen belül visszanyeri eredeti alakját – ami valószínűsíthetően rövid időn belül repedéseket okoz a bevonaton. Tehát a színválasztás, azaz a HBW érték nemcsak a homlokzat esztétikáját befolyásolja, hanem helytelenül megválasztva szemmel látható mechanikai károsodáshoz is vezethet.

 Az ideális HBW érték

A magyar épitőanyaggyártók valamennyi jelentős képviselője a Magyar Építőkémia és Vakolat Szövetség (MÉVSZ) Bevonatréteggel ellátott, többrétetű, ragasztott táblás homlokzati hőszigetelő rendszerek (ETICS-THR) kialakítása műszaki irányelvében foglalta össze a homlokzati hőszigetelések kialakításának, így a végső felületképzésnek és színezésnek szakszerű módszertanát. Az irányelv szerint – mely természetesen a Lasselsberger-Knauf álláspontját is tükrözi – a HBW értéknek mindenképpen magasabbnak kell lennie 25%-nál, és lehetőleg érje el a 30%-ot. Vegyük figyelembe, és minden érdekelt figyelmét hívjuk fel arra, hogy a MÉVSZ Műszaki Irányelvében foglaltak be nem tartásával készített THR-ekre egyik gyártó, így a Lasselsberger-Knauf sem vállal garanciát.

 Lehet valamivel sötétebb?...

Mit tehetünk, ha a megrendelő a fentiek ellenére mégis alacsony HBW értékű színt szeretne használni a homlokzati hőszigetelő rendszeren? Bár ezek az ajánlások és korlátozások műszaki szükségszerűségekből fakadnak és a garanciavállalás mellett semmiképpen sem lehet mellőzni őket, van azért néhány fogás, amivel saját szakállunkra csökkenthetjük a homlokzati hőszigetelő rendszer károsodásának esélyét.

  • Elsősorban próbáljuk meg az alacsony HBW értékű színt csak korlátozottan használni. Díszítő jelleggel, a homlokzaton betétként vagy a homlokzat egy részét kiemelő csíkban használva, magasabb HBW értékű színnel vagy színekkel körülvéve az adott homlokzati szakasz károsodásának veszélye nagyságrenddel kisebb.

  • Sokat segíthet a színezővakolat alatti tapaszréteg megerősítése, mind vastagságát, mind anyagát, mind kialakítását tekintve. Könnyű belátni, hogy minél vastagabb hőszigetelő rendszerragasztó réteggel húzzuk be a hőszigetelő táblákat, annál nagyobb hőtároló tömegen oszlik majd meg a napsugárzás okozta hőterhelés. Emellett ajánlott legerősebb rendszerragasztónk, az akár vandálbiztos homlokzatok kialakítására is alkalmas Klebespachtel használata. Különösen veszélyeztetett felületeket hálózzunk duplán, így a kétszeresen megerősített, vastagabb és erősebb anyagból készült tapaszréteggel a lehető legjobban megtámogathatjuk színezővakolatunkat.

Lb-Knauf - Klebespachtel

  • Igyekezzünk az alacsony HBW értékű színeket az időjárásnak kevésbé kitett homlokzati részen, például egy erkély által védett részen használni, vagy ha lehetőség van rá, árnyékoljuk le egy előtetővel, ami a közvetlen napsugárzástól és a csapadéktól is megvédheti. A helyszíni sajátosságok ismeretében válasszunk az uralkodó széljárásnak nem kitett falszakaszt. 

Hatékonyabban védekezhetünk, ha kombináljuk a fentieket – bár a legjobb megoldás természetesen az, ha hőszigetelő rendszerre csak az ajánlásoknak megfelelő HBW értékű színezővakolatot választunk.

 HBW érték az Inspiration színkártyán

A Lasselsberger-Knauf kültéri Inspiration színkártyáján a fentieknek megfelelően feltüntetjük a HBW értékeket, ami valamennyi szín alatt megtalálható a „H” jelölés mellett:

Lb-Knauf - Inspiration szinkartya HBW ertek

A színezővakolatok műszaki sajátosságaiból adódóan a műgyanta, azaz diszperziós kötőanyagú bevonatok – így a StrukturOLA Dekor és a StrukturOLA Primo – a legellenállóbbak a hőterhelés okozta alakváltozásokkal szemben, így ezekkel hordhatjuk fel a legkisebb H értékű színeket. A szilikát és a szilikongyanta kötőanyagú - SiliconOLA, SiliconOLA Extra és SilikatOLA - színezővakolatokhoz már magasabb minimális H értéket javasolunk, míg az ásványi kötőanyagú színezővakolatok - Edelputz Extra - legkisebb H értéke (a színkártyán feltüntetett táblázatnak megfelelően) a legmagasabb. Ezeknek az ajánlásoknak a betartása a homlokzati hőszigetelő rendszer garanciavállalásának egyik feltétele.

Az Inspiration színkártya a HBW-érték mellett tartalmazza a szín P-T besorolását is, amelyre hamarosan visszatérünk.

Vályogházak felújítása

A magyarországi lakásállomány közel 30%-a még napjainkban is hagyományos vályogház, és jellemzően belvizes területen találhatóak. A 19.század végén, 20. század elején épült lakóházak jellemzően tégla vagy kő alapozásra épültek vízszigetelés nélkül. A vályog teherhordó falazat száraz állapotában, állandó páratartalom mellett nagyon stabil és jó hőszigetelő tulajdonsággal rendelkezik, ám a vízterhelés hatására ezen értékei rohamosan csökkennek. A tartófalak károsodása, „kikagylósodott” anyaghiányosságok kialakulása jellemző probléma, gyakorlatilag az összes hagyományos vályog épületen jelentkezik. Javításuk, korszerűsítésük azért különösen nehéz, mivel injektálásos, sajtolásos technológiával a hiányzó vízszigetelést nem lehet utólag pótolni, valamint a felületét sem szabad lég/vízzáró réteggel ellátni.
vályogfal

Komplex problémára a megoldás is komplex! Mindenek előtt a károsodás okát kell feltárni és orvosolni. Ez elsősorban vizesedésből fakad, de okozhatja tartószerkezeti hiba, vagy a nem megfelelő karbantartás (felület lezárása). 

1. lépés: Mivel az épület vízszigeteléssel nem lett ellátva, és ennek pótlása sem megoldható a falszerkezet roncsolódása nélkül, ezért a nedvesedés okát már az épület környezetében meg kell szüntetni.

a. Felszíni vizek: A nedvesedés sok esetben a nem megfelelően kialakított csapadékvíz elvezetésből (pl. hiányos eresz, rossz helyre kivezetett ejtőcső), meghibásodott szerkezeti elemekből (tető), illetve nem megfelelő lejtéssel kialakított felszíni burkolatból fakad. A probléma általában szemrevételezéssel lokalizálható és hibaforrástól függően javítható. 

(Járdák helyreállításával és kialakításával kapcsolatban további információt tartalmaz a Drain Estrich témakör, valamit az utólagos lejtésképzés kialakítására és a tönkrement beton járdák helyreállítására alkalmas a Recon termékcsalád.)

jardahiany

b. Felszín alatti vizek: Talaj- és rétegvíz, talajnedvesség időszakos megjelenése. A nedvesség útját az épület alapozási síkjában, vagy lehetőség szerint az alatt kell lezárni és elvezetni. Erre több lehetőség van a helyi adottságoktól függően pl. szívókutak alkalmazása, vagy szivárgócső fektetése az épület körül, biztosítva a bejutó nedvesség elvezetését.

c. Kommunális vizek: Sérült víz, szennyvízvezetékek, nem megfelelő, vagy hiányzó technológiai vízszigetelés. Javításuk lokálisan történik.

2.lépés: Meghibásodott, kikagylósodott falszakasz helyreállítása. Csak abban az esetben szabad a javításnak nekiállni, amennyiben a károsító körülmény (pl. talajnedvesség felszívódása) meg lett szűntetve!

a. Először a falsíktól 3 cm-t meghaladó mélyedéseket kell kitölteni. Erre legcélszerűbb a „HP Leicht A” könnyített alapvakolat rabicháló erősítéssel. A könnyített alapvakolat igazodik leginkább a vályog szerkezet eredeti műszaki paramétereihez mind fajsúly, mind nyomószilárdság terén, ezáltal az anyagpótlás nem ad plusz terhelést a megmaradt falszerkezetre. 

b. Ezt követően a megszilárdult és kiszáradt alapvakolat rétegre, illetve a 3 cm-nél nem mélyebb hiányosságokra ki lehet alakítani az Eurosan szárítóvakolat réteget (Eurosan VS gúzoló, Eurosan EP szárítóvakolat). Eurosan rendszer alkalmazása elsősorban azért ajánlott, mivel a szerkezetben lévő felesleges nedvesség távozása akár évekig is eltarthat, másrészt hosszú távon biztosítja a falszerkezet és az épület pára/nedvesség-háztartását.

c. Végső lépés a felület egységes kiegyenlítése és fedése, melyre páraáteresztő meszes glettet (Gletti) és páraáteresztő festéket (SilikatTOP) alkalmazzunk. 

d. Az eljárás hasonló a külső falsíkon is. Ebben az esetben a Gletti gipszes glett helyett – főleg lábazati zónában – Eurosan FP simítóvakolatot alkalmazzunk, mely durvább felületet ad, ellenben a környezeti terheléseknek jobban ellenáll.

Dörzsölt struktúra kialakítása Edelputz Extra ásványi nemesvakolattal

A színezővakolatok videós ismertetései során nem maradhatnak ki a sorból a klasszikus nemesvakolatok sem. Elsőként az ásványi alapú, zsákos anyagok legnépszerűbb és legszélesebb körben használható tagját, az Edelputz Extra 2mm dörzsölt nemesvakolatot mutatjuk be.

Lb-Knauf - Edelputz Extra homlokzat

 

 Edelputz Extra 2mm jellemzők

A nemesvakolatokra általánosan jellemző, így az Edelputz Extra 2mm sajátja is a...

  • remek páraáteresztő képesség

  • utánozhatatlan és széles körben variálható struktúrák

  • az időjárási viszonyokkal szemben kiváló ellenálló-képesség

  • kedvező ár.

 

Cserében a zsákos anyagok felhordása a nedves színezővakolatokhoz képest némileg munkaigényesebb.

 Edelputz Extra 2mm alkalmazási területek

Az Edelputz Extra nemesvakolatokat gyakran használják hagyományos technikával, homlokzati hőszigetelő rendszer nélkül épülő - jellemzően igen nagy falvastagságú - falazatok fedőrétegeként, illetve ilyen falazatok felújításánál. A Lasselsberger-Knauf termékei között a falazat építéséhez szükséges valamennyi építőanyag megtalálható:

Lb-Knauf - hoszigeteles nelkuli retegrend

 (A kép kattintásra nagyítható)


Nemesvakolatunk hőszigetelő rendszereink fedőrétegeként is használható. Egyedi megjelenése különleges külsőt kölcsönöz a polisztirol alapú Thermosystem rendszerekkel hőszigetelt homlokzatoknak, míg ha kiváló páraáteresztő képességét is kihasználnánk, válasszuk a Thermosystem Mineral ásványi homlokzati hőszigetelő rendszereket!
Lb-Knauf - Thermosystem Mineral
Lb-Knauf - Thermosystem

Lb-Knauf - EUROSAN System
Ásványi szerkezete és kiváló páraáteresztő képessége révén az Eurosan rendszerünkbe tartozó szárítóvakolatok, műemlék felújító anyagaink és WTA felújító rendszerünk fedőrétegként is ajánljuk.
 

 Edelputz Extra 2mm színek és struktúrák

Az Edelputz Extra 22 hagyományos pasztellszínben kapható. 

Lb-Knauf - 22 szin


Az alapstruktúra dörzsölt 2 mm, azaz a legnagyobb szemcseméret 2 mm, és a vakolat nagy arányban tartalmaz az átlagos szemcseméretet lényegesen meghaladó méretű szemcséket. A felhordás során a szerszám ezeket a nagy szemcséket gördítve csíkos mélyedéseket alakít ki a felületen. A simítás irányával befolyásolhatjuk a mintázat irányát, és többféle struktúrát alakíthatunk ki, például…

Lb-Knauf - Egyenesen dörzsölt struktúra

...egyenesen dörzsölt....

Lb-Knauf - Korkorosen dorzsolt struktura

...vagy körkörösen dörzsölt mintával.

Struktúra videóink újabb részében bemutatjuk a zsákos színezővakolat szakszerű felhordását és a dörzsölt struktúra kialakítását:

SilikatOLA színezővakolatok

A SilikatOLA különleges helyet foglal el a Lasselsberger-Knauf színezővakolat-kínálatában. Szilikát színezővakolatunkat összetétele, tulajdonságai, a felhasználás során betartandó követelmények és az alkalmazási területei is egyedülállóvá teszik. Mivel a SilikatOLA a legfrissebb Thermosystem akcióban még kedvezőbb áron kapható, ideje közelebbről is körüljárnunk ezt a figyelemre méltó anyagot.

Lb-Knauf - Festetich kastely

 

 SilikatOLA jellemzők

A vödrös színezővakolatok többségétől eltérően a szilikát színezővakolatok csak igen kis mértékben tartalmaznak diszperziót. Kötőanyag-tartalmuk túlnyomórészt kálivízüveg, azaz természetes ásványi anyag, ezért

páraáteresztő képességük kimagaslóan jó

kiemelten jól állnak ellen az időjárás viszontagságainak, továbbá

a légkörből lerakódó szennyeződéseknek is.

A káli-vízüveg használata a fenti előnyök mellett bizonyos megkötésekkel is jár. A felhordott vakolat úgynevezett kovásodás során köt meg a homlokzaton, azaz a vakolat víztartalma oldja a levegő szén-dioxid tartalmát, melynek következtében a kálivízüveg szilikát polimerré alakul, kötésben az ásványi homlokzattal. Az igen ellenálló, vízben nem oldódó polimer kötés azonban nem alakul ki, ha a száradás túlságosan gyorsan következik be. Túl magas hőmérsékleten és/vagy tűző napon végzett felhordás esetén a vakolat víztartalma még a polimerizációt megelőzően elpárolog – így nem történik meg a kovásodás, azaz a vakolat (függetlenül a külső megjelenésétől) gyakorlatilag a falon ment tönkre. A SilikatOLA használata során ezért törekednünk kell az ideális felhordási hőmérsékletre (kb. 8-25 C) és a homlokzat védelmére a tűző napsugárzástól.

A kovásodás mellékterméke a fehér hamuzsír (kálium-karbonát), aminek nyomai időnként felfedezhetőek a nemrég felhordott szilikát vakolaton - a jelenség elsősorban a színes homlokzatoknál vehető észre. Előfordul, hogy ezt hibának értékelik, holott épp ellenkezőleg: annak jele, hogy a szilikát vakolat az elvárt módon kötött meg a homlokzaton. Hosszú távú problémáról azonban nincsen szó, mivel a hamuzsír vízben oldható, így az eső hamarosan lemossa majd a homlokzatról.

 SilikatOLA alkalmazási területek

A SilikatOLA felhasználását elsősorban természetes alapanyagai és kiváló páraleadása határozza meg. Gyakran használjuk műemlék jellegű épületeknél, amelyeknél gyakori a falazat vízterhelése - emellett természetes ásványi kötőanyaga a műemléki előírásoknak is megfelel.


A SilikatOLA alkalamzása különösen ajánlott a Thermosystem Mineral ásványi homlokzati hőszigetelő rendszereken, mivel páraáteresztő képessége révén lehetővé teszi a falazat belsőbb rétegeinek szinte akadálytalan kiszellőzését.
Lb-Knauf - Thermosystem Mineral

Lb-Knauf - EUROSAN System
Ugyanezért kifejezetten alkalmas az Eurosan rendszerünkbe tartozó szárítóvakolatok, műemlék felújító anyagaink és WTA felújító rendszerünk fedőrétegként.

Lb-Knauf - SilikatOLA
A SilikatOLA a SilikatTOP szilikát homlokzatfestékünkkel átfesthető a kiváló páraáteresztő tulajdonságok csökkenése nélkül. A SilikatTOP 5 és 15 literes kiszerelésben kapható és természetesen más, ásványi vakolatok színezéséhez is felhasználható.
Lb-Knauf - SilikatTOP

 

 SilikatOLA színek és struktúrák

A SilikatOLA 118 hagyományos pasztellszínben kapható.

Struktúra választéka: kapart 1,5 mm; kapart 2 mm; dörzsölt 2 mm.

Lb-Knauf - 118 szin

 

Struktúra videóink második részében a kapart struktúrájú SilikatOLA színezővakolat szakszerű felhordását mutatjuk be:

Videón a vödrös színezővakolatok igáslova

Lb-Knauf - csaladi haz

A Lasselsberger-Knauf diszperziós, más néven műgyantás vagy akril színezővakolatai, azaz a StrukturOLA-család tagjai megkerülhetetlen alappillérei a vödrös színezővakolatok kínálatának. Ezek a megbízható, jó minőségű bevonatok kedvező áruk dacára rengeteg funkcióval büszkélkedhetnek, így számos alkalmazási területen képesek megállni a helyüket.

 

 StrukturOLA funkciók

Diszperzió-tartalmuknak köszönhető rugalmasságuk nagymértékben meghosszabbítja a homlokzat élettartamát és megelőzi a nagy hőmérsékletkülönbségek okozta mozgásból adódó repedések kialakulását.

Mechanikai ellenállóképességüket tovább fokozza a hozzáadott szálerősítés, így védik homlokzatunkat a nekidobott labdáktól, nekitámasztott kerékpároktól stb.
Lb-Knauf - Szalerosites

 

Lb-Knauf - Inspiration Intense
Kiváló pigment-megkötő képességüknek köszönhetően élénk színekben is keverhetőek, színtartó képességük pedig kimagasló a diszperziós színezővakolatok között.

 

A Lasselsberger-Knauf többi vödrös színezővakolatához hasonlóan gombásodás és algásodás elleni adalékot tartalmaznak, azaz hosszú ideig nem lesz gondunk a biológiai kártevőkkel.
Lb-Knauf - Peneszgatlo, gombaolo

 

Lb-Knauf - vizlepergetes
Alacsony vízfelvételük garantálja a falazat védelmét a csapadékkal szemben és az eső utáni gyors száradást.

 

 StrukturOLA alkalmazási területek

Lb-Knauf - StrukturOLA vakolatok
A StrukurOLA színezővakolatokat eltérő igényekhez alakítottuk ki. A StrukturOLA Primo átlagos terheléshez kifejlesztett, kiemelkedően költséghatékony megoldás, míg a StruktruOLA Dekor alacsonyabb vízfelvételével és a kiváló színtartó képességével tűnik ki, ezért különösen az időjárásnak jobban kitett homlokzatok esetében ajánljuk.
Mindkét diszperziós színezővakolatunk tökéletesen illeszkedik a polisztirol homlokzati hőszigetelő táblákhoz, így alkalmazásukat elsősorban a Thermosystem homlokzati hőszigetelő rendszerek fedőrétegeként ajánljuk. Új lakóház építése ma már ugyanúgy szinte elképzelhetetlen homlokzati hőszigetelő rendszer alkalmazása nélkül, mint a meglévő épületek felújítása – a Thermosystem és a StrukturOLA mindkettőhöz tökéletes választás. Családi házakon, vagy akár nagyobb felületeken, így társasházakon vagy panelházakon való alkalmazásukat nemcsak kiváló ár-érték arányuk teszi kiemelkedően gazdaságossá, hanem a színezővakolat gépi felhordásának lehetősége is.
Lb-Knauf - Thermosystem

 

Lb-Knauf - szinezovakolat gepi felhordasa 

 Színek és struktúr-OLÁ-k

A műgyantás színezővakolatok az Inspiration + Intense rendszer összesen 336 színében kaphatóak. Ezeket egészítik ki a hagyományos 1,5 mm és karakteresebb 2 mm legnagyobb szemcsemérettel választható kapart (K 1,5; K2) és a nagyobb szemcsemérettel kapható dörzsölt (R2) struktúrák.
Lb-Knauf - 336 szin

 

A műgyantás színezővakolatok szakszerű felhordásáról és a felületi struktúrák kialakításáról bővebbet is megtudhatunk struktúra videóink első részéből – főszerepben a StrukturOLA Dekor:

Nagyméretű lapok elhelyezése videó 2. rész

Nagy lap és nagy lap között is hatalmas különbségek lehetnek. Míg az 1. részben 150 cm oldalhosszúságú és 12 mm vastagságú lap elhelyezéséről volt szó, addig a 2. rész főszereplője 3 m hosszúságú és mindössze 3 mm vastagságú speciális hordozófelületű sajtolt lap.

Nagylap video 2

Nivo SP 10-30 mint Thermoesztrich

nivosp1030 retegrend
A NIVO SP 10-30 önterülő anhidrid aljzatkiegyenlítő kiemelkedő mechanikai és thermikus tulajdonságai elsősorban olyan környezetben és adottságok között kamatoztathatóak, ahol a hagyományos aljzatkiegyenlítők és esztrichek nem használhatóak. Ezek a területek elsősorban a felújítások és korszerűsítések, ahol alkalmazkodni kell a már meglévő állapotokhoz, rétegvastagsági viszonyokhoz és mindezek mellett a legkorszerűbb technológiai igények állnak fenn.

Lehetséges általa akár a meglévő burkolatra is kialakítani az új réteget, de nagyobb szintkülöngségek vagy hőingadozások kiegyenlítésére is alkalmas.

 

Vékonyrétegű padlófűtési rendszer

 

Meglévő épületek, lakások felújításánál rendszeresen visszatérő probléma, hogy alkalmazkodni kell a meglévő síkokhoz, belméretekhez. A nyílászárók alsó síkja pontosan meghatározza a leendő burkolat felső síkját. Az esetek nagy részében a régi épületeknél a burkolatok alatt nem alkalmaztak megfelelő vastagságú esztrich illetve aljzatbeton réteget, így az átalakítás során sem áll rendelkezésre megfelelő vastagság új esztrich kialakítására. Így az ingatlantulajdonosok többek között kénytelenek lemondani a régi elavult fűtési rendszerük komfortos padlófűtésre történő kiváltásáról is!

Ennek a problémának a megoldására fogott össze a Lasselsberger-Knauf Kft. illetve a REHAU Kft. mely a világ egyik legnagyobb és leginnovatívabb épületgépészeti gyártójának magyarországi képviselete.

A Lasselsberger-Knauf Kft. több éves fejlesztését a REHAU RAUTAC 10 rendszeren tesztelte, mely eredményeként kialakította a probléma megoldására legalkalmasabb rétegrendet:

  1. REHAU RAUTAC nagysűrűségű habosított polisztirolból készült 10mm vtg. rendszerlemez, alumíniumkasírozással
  2. REHAU RAUTAC 10 csőlefogó tüske
  3. REHAU RAUTHERM S 10,1x10mm PE-Xa cső
  4. Lasselsberger-Knauf NIVO SP 10-30 anhidrid önterülő aljzatkiegyenlítő
RAUTAC
A rendszer továbbfejlesztett változata a RAUTHERM SPEED plus renova, mely a technológia elhelyezésének gyorsítását és egyszerűsítését oldja meg. Az alálétlemez az alsó felén öntapadós, felül pedig tépőzáras technikával rögzíthető a csőhálózat.
RAUTHERM SPEED plus renova

Rendszer főbb előnyei:

- teljes rétegvastagsága 30-40 mm (csőtakarás min. 10 mm)

- optimális hőeloszlás (a gipszes alapanyag jó hővezető képességének köszönhetően)

- nincs szükség plusz aljzatkiegyenlítésre a burkolás előtt

- bármilyen szilárd felületre kialakítható (pl. meglévő burkolat)

nivosp1030 mechanizmus

A gipszes kötőanyag hővezetése hatékonyabb a cement kötőanyagnál, így a szerkezeten belüli – hőterhelésből származó – feszültségeket hatékonyabban egyenlíti ki, valamint a magas húzó-hajlító szilárdságának köszönhetően lényegesen kisebb rétegvastagságban is megoldható a rétegképzés a cement-esztrichekhez képest.

Homlokzati hőszigetelő rendszerek javítása, felújítása 3.

Lb-Knauf - THR felepitese

A Teljes Homlokzati Hőszigetelő Rendszer (THR) átfogó sérüléseinek és hibáinak oka jellemzően valamelyik rendszerelem szakszerűtlen kivitelezése. A leggyakoribb hibaforrások az alábbiak:

 

1. Hőszigetelő táblák nem megfelelő ragasztása

A hőszigetelő táblák nem szakszerű rögzítése az egyik leggyakoribb, és egyben a legveszélyesebb hiba. A leszakadó táblák a hatalmas anyagi káron túl komoly veszélyt jelenthetnek. Ráadásul ha a ragasztás nem megfelelő rendszerragasztóval vagy nem szakszerűen (a legalább 40% fedést nem betartva) készült, ez később a táblák lebontása nélkül már nem is pótolható. Ilyenkor az egyetlen lehetőségünk a rendszer megmentésére az utólagos átdübelezés olyan dübelekkel, amelyek képesek ellenállni a THR teljes súlyából fakadó terhelésnek - ennek meghatározása természetesen szakembert igénylő feladat.
Lb-Knauf - leesett THR tabla

 

Természetesen ha a tapaszréteg és a színezés már elkészült, akkor a THR felületét újból ki kell alakítanunk. Ez jelentős költséggel jár, de ne feledjük: a homlokzaton még fenn levő, de kérdésesen rögzített rendszer valóságos időzített bomba, ezért semmiképpen se hagyjuk a sorsára!

Ritkábban okoz gondot a táblák helytelen felrakása – például előfordul, hogy a szuper biztonságos rögzítés érdekében a táblák éleit is megkenik rendszerragasztóval. Mondanunk sem kell, a rendszerben így katasztrofális hőhidak képződnek (amellett, hogy a rögzítés sem lesz hatékonyabb), és a hőszigetelő-képesség ezzel a táblaréteggel nem lesz biztosítható. Az új táblaréteg felszerelése gyakorlatilag egy új rendszer kialakítását jelenti.

 

2. Helytelen dübelezés

Normális esetben a dübelezés kiegészíti a ragasztásos rögzítést, míg szélsőséges esetben akár a hőszigetelő táblák mechanikai rögzítésének nagyobb része is a dübelekre hárulhat. Ez különösen akkor fordulhat elő, ha utólagosan dübelezzük át a táblákat – a dübelezés nagy előnye a ragasztással szemben, hogy akár utólag is elvégzhetjük (a szükséges felületképzési munkák elvégzése mellett). Mindenképpen a hőszigetelő anyaghoz és a falazathoz is megfelelő dübeleket válasszunk, és a furatokat pontosan készítsük el – adott esetben a gyártó szakemberei által végzett dübelkihúzási próbára is szükség lehet.
Lb-Knauf - Dubelkihuzasi proba

 

Lb-Knauf - THR stabilitas vesztes
Noha az utóbbi időben sorra dőlnek a szélsebesség rekordjai, a jól felépített és az ajánlásoknak megfelelően ragasztott és dübelezett THR-nek a szél szívó hatásának ellen kell állnia. Ha ez mégsincs így, annak akár katasztrofális következményei is lehetnek, ezért különös figyelemmel kell lennünk minden gyanús jelre.

 

Így például nem kielégítő dübelezésre utal, ha erős napsugárzás hatására a hőszigetelő táblák hőmozgása látható nyomot hagy a homlokzaton, illetve akár tönkre is teheti a THR fedőrétegét. Ilyen esetben haladéktalanul tegyünk lépéseket a THR mechanikai rögzítésére – kár megvárni, hogy a nem kielégítő rögzítés stabilitás-vesztéshez vezessen, azaz a hőszigetelésünket lefújja a szél a homlokzatról.
Lb-Knauf - homozgas a homlokzaton

 

3. Hibás hálóágyazás 

Gyakori hiba, hogy a fedőréteg üvegszövet hálóját szakszerű beágyazás helyett a száraz táblákra fektetik, majd átkenik a rendszerragasztóval. Az eredmény kívülről ugyanúgy néz ki, mint a helyesen elkészített felület, sőt, nagyjából ugyanannyiba is kerül – azonban az ilyen „pamacsolt” réteg hosszabb távon saját súlyát sem képes megtartani. Ezért természetesen újabb ragasztóréteget sem vihetünk fel rá, így az új réteg képzése előtt el kell távolítani.
Lb-Knauf - haloagyazas hiba
Megfelelő hálóágyazás esetén is gondoskodnunk kell az előírt rétegvastagsáról. A túl „sovány” fedőréteg megjelenése előbb-utóbb sokat romlik majd, és az esetleges behatásoknak sem képes hosszú távon ellenállni. A szemmel látható jégkár arra utal, hogy az üvegszövet háló beágyazása nem megfelelően vagy nem odaillő anyaggal történt.
Lb-Knauf - fedoreteg hiba

4. Hibásan felhordott alapozó és színezővakolat

A színezővakolat a falazat legkülső rétegeként védi a teljes falazatot az időjárás viszontagságaitól és egyéb behatásoktól, és együtt is dolgozik vele – ezért is tekintjük pusztán esztétikai bevonat helyett a THR szerves részének. Nem megfelelő megválasztása vagy nem szakszerű alkalmazása komoly károkat okozhat, így például a gyártói előírásoknál hidegebb körülmények közt (jellemzően +5 °C alatt) végzett felhordás látványos, el nem takarható esztétikai hibákkal járhat. Az átfogóan hibás színezővakolat csak az épület újbóli felállványozása mellett, a homlokzat nagy költséggel járó újraszínezésével javítható.

A színezővakolatnak ellen kell tudni állni a környezeti hatásoknak. A megfelelően megválasztott színezőréteget nem károsíthatja a csapóeső - amennyiben ez mégis megtörténik, a javítás során használjunk ellenállóbb színezővakolatot (pl. StrukturOLA Dekor, SiliconOLA, SiliconOLA Extra).

A közvetlen napsugárzásnak kitett felületeken kerülni kell a homlokzat túlzott felmelegedését, ezért itt ne használjunk túlzottan sötét színeket! A Lasslesberger-Knauf Inspiration színkártyáján megtalálható a színek világossági tényezője, és tájékoztatás arról, hogy az adott szín melyik színezővakolathoz és milyen mértékű közvetlen napsugárzáshoz ajánlott. 

Lb-Knauf - Inspiration szinkartya

Amint látható, a hibás tervezés, nem megfelelő előkészítés, a rosszul megválasztott anyagok és a szakszerűtlen kivitelezés a THR minden rétegében problémát okozhatnak, vagy olyan szintre csökkenthetik a THR ellenállóképességét, hogy különösen erős terhelés nélkül is átfogó hibák jelentkezhetnek. Ha meg is előzzük a nagyobb bajt, és problémás hőszigetelésünket még annak tönkremenetele előtt kijavítjuk, a THR belső rétegeiben gyökerező hibák javításának költsége nem sokkal maradhat el egy teljesen új rendszer kiépítésének költségétől.

Mivel ez olyan befektetés, amivel még mindig csak egy régi rendszert újítunk fel, azonban költségei egy újjal vetekednek, érthető, hogy az ilyen beruházásokat ritkán végzik szívesen. A Lasselsberger-Knauf az átfogó hibákat nyögő rendszerek javítására, illetve a régi rendszerek felújítására kifejlesztett egy komplex megoldást, amelyet hamarosan bemutatunk.

Homlokzati hőszigetelő rendszerek javítása, felújítása 2.

A Teljes Homlokzati Hőszigetelő Rendszer (THR) átfogó sérülései és hibái jellemzően valamelyik rendszerelem szakszerűtlen kivitelezésének következtében lépnek fel. 

Lb-Knauf - THR felepitese

Előfordul azonban, hogy a gyakorlati kivitelezés során egyetlen hibát sem követünk el, a hőszigetelés mégis halálra van ítélve. Az alábbiakban áttekintjük annak lehetséges következményeit, ha a választott rendszert nem felel meg a műszaki vagy jogszabályi követelményeknek, vagy a rendszer telepítését nem előzi meg a szükséges előkészítés.

 

1. Nem megfelelő tervezés: műszaki vagy jogszabályi alkalmatlanság

A rendszer műszaki alkalmatlanságát okozhatja, ha nem összeillő rendszerelemeket választottunk, amelyek nem képesek együtt dolgozni - például ásványgyapot táblákhoz nem megfelelő rendszerragasztót alkalmaztunk. Ugyanilyen súlyos problémákat okozhat, ha a rendszer elemei ugyan egységesek, de nem felelnek meg az épületnek, a körülményeknek és a használati módnak. Ennek következtében a THR-t szinte bárhol és bárhogyan károsodhat, sőt, az épületben egyéb problémák is felbukkanhatnak. Például párazáró táblák és / vagy színezővakolat alkalmazása egy nedvességtől terhelt falazaton óhatatlanul a falak folyamatos ázásához, ezzel a lakókomfort olyan mértékű romlásához vezet, aminek helyrehozatala a THR lebontása nélkül aligha lesz lehetséges. Az ehhez hasonló kellemetlenségeket elkerülhetjük, ha a célra kifejezetten megfelelő, teljes Thermosystem rendszert vásárolunk. Indokolt esetben, műszakilag összetett vagy problémákat felvető homlokzat esetén célszerű előzetesen a Lasselsberger-Knauf szakvéleményét is beszerezni.

A jogszabályi követelményekkel kapcsolatos hiányosságoknak legalább ilyen súlyos következményeik lehetnek. Egylakásos családi házakra kevesebb, a többlakásos, többemeletes társasházakra annál több előírás vonatkozik, amelyeket a hatóságok gyakran ellenőriznek is a kivitelezés során, akár feltárásos vizsgálattal is. Mindenképpen átfogó hibának kell tekinteni például, ha a rendszer nem rendelkezik a szükséges NMÉ (Nemzeti Műszaki Értékelés) engedéllyel – hiszen ekkor el sem kezdhettük volna a kivitelezést –, illetve ha a THR telepítése során nem tartottuk be például a tűzvédelmi előírásokat. Ezek közül talán a legismertebb (de semmiképpen sem az egyetlen!) a homlokzati nyílások és nyílászárók fölött kötelezően beépítendő tűzvédelmi sávokra vonatkozó szabály:

Lb-Knauf - THR tuzvedelmi sav

Nem lehet kérdés, hogy ezeknek az utólagos beépítése hatalmas költséggel és időveszteséggel járhat, nem beszélve annak a következményeiről, ha a tűzvédelmi követelmények be nem tartásával épített lakóépületben valóban tűzeset történik.

A meglévő, ám hibásan működő, vagy jogszabályt sértő rendszer diagnosztizálása és a javítás technológiájának kidolgozása mindenképpen szakembert igénylő feladat, amivel - csakúgy, mint az összetettebb hőszigetelések megtervezésének kérdéseivel - legcélszerűbb a Lasselsberger-Knauf szakembereihez fordulni.
Lb-Knauf - Epuletdiagnosztika

Helyszíni mintavétel a Lasselsberger-Knauf épületdiagnosztikai vizsgálata során

 

2. Nem megfelelő előkészítés

A THR kivitelezése előtt mindenképpen meg kell győződnünk róla, hogy a homlokzat alapfelülete megfelelő állapotban van a ragasztóréteg fogadására. A megbízható alapfelület a THR biztonságos működésének alapja, és a meglévő épületek hőszigetelése során lényegesen több problémánk lehet a hordképesség biztosításával, mint az új falazatokra történő kivitelezésnél.

Külön kockázatot jelent, hogy

látszólag hibátlan vakolatokról is kiderülhet, hogy a THR fogadására teljesen alkalmatlanok.

Ennek oka, hogy a felújítás során THR-rel ellátandó alapfelületek legtöbbször a hatvanas, hetvenes, nyolcvanas években, a mai követelményekhez nem fogható anyagokból és technológiákkal készültek. A homlokzat befejező rétegeként burkolófelületnek szánták őket, és ennek a célnak általában tökéletesen megfelelnek – azaz megbírják a saját súlyukat, és ellenállnak az időjárás viszontagságainak. Azonban építésük idején fel sem merült, hogy valamikor fogadófelületként tekintenek majd rájuk, azaz egy homlokzati hőszigetelő rendszert ragasztanak a felületükre, és nemcsak ennek puszta tömegét kell megbírniuk, hanem a szél szívóhatását is el kell viselniük. Ezért a látszólag szilárd, akár negyven éve stabilan álló vakolatok esetében sem meglepő, ha a THR kivitelezése után már középtávon sem képesek ellenállni a nagyságrendileg megnövekedett terhelésnek. 

Lb-Knauf - tapadoszilardsag meres

A felület tapadásának ellenőrzését elsősorban műszerrel végezzük, azonban ez nincs mindig kéznél

A műszeres vizsgálat kiváltására a Lasselsberger-Knauf a kiváló tapadású Renti javítóhabarccsal végzett próbát ajánlja. A művelet igen egyszerű: a megtisztított felületen egy néhány tenyérnyi területen ágyazzunk be üvegszövet hálót javítóhabarcsba úgy, hogy a háló fele kilógjon. A Renti megkötése után – célszerűen másnap – ragadjuk meg a hálót, és próbáljuk meg kitépni a habarcsból. Ha a háló elszakad, vagy a Rentiből ki tudjuk tépni, akkor a felület kellően erős a ragasztóréteg fogadásához – azonban ha a háló kiszakítja a felületből az alapvakolatot, akkor az semmiképpen sem alkalmas a THR felépítésére. Sok esetben az eredmény azt jelzi, hogy indokolt a vakolatréteg teljes eltávolítása. 

Lb-Knauf - Renti proba

Renti próba eredménye - nem megfelelő alapfelület

Lb-Knauf - Renti proba

Renti próba eredménye - megfelelő alapfelület

Noha a MÉSZ THR előírásai szerint eltekinthetünk a dübelezéstől, ha az alapfelületen – szükség esetén szakszerű előkészítés után – helyszíni vizsgálattal legalább 0,08 N/mm2 tapadószilárdság igazolható, a vakolatréteg lehetséges hibái olyan sokrétűek, hogy még sikeres Renti próba esetén is javasolt a meglévő homlokzatra szerelt THR dübelezése. Nem igazolható például a tapadószilárdság a teljes homlokzaton (miután a vakolat helyenként is meggyengülhetett), hiszen próbát csak helyenként végezhetünk – ezért mindenképpen ajánlott a dübelezéssel biztosra menni.

Lb-Knauf - THR stabilitas vesztes
Sajnos a gyakorlat azt mutatja, hogy ahol egy munkafázist szakszerűtlenül végeznek, ott jellemzően a kivitelezés többi részével is akadnak problémák. Figyeljük meg, hányféle kivitelezési hiba jelentkezik ezen a károsodott homlokzaton:

 

  • rosszul előkészített alapfelületről árulkodik, hogy a ragasztópogácsák helyenként letépték a falról a meglévő vakolatot

  • a ragasztásnál nem követték a pont-perem módszert, és a ragasztott felület elmarad a minimális 40%-tól

  • valamint dübelezésnek nyoma sem látszik (!)

Ez a három hiba együtt gyakorlatilag garantálta, hogy a homlokzat stabilitása előbb-utóbb megbomlik, ezért a megmaradt rész mindenképpen teljes felújítást igényel.

A THR elemeit érintő hiányosságokról és következményeikről a következő részben lesz szó.

Homlokzati hőszigetelő rendszerek javítása, felújítása 1.

A falazatokkal szemben támasztott hőszigetelési követelmények egyre szigorodnak, és ezeket a normákat önmagában gyakorlatilag egyetlen falazat sem képes teljesíteni. Így aligha meglepő, hogy a Teljes Homlokzati Hőszigetelő rendszerek (THR) néhány év alatt a környezettudatos, vagy egyszerűen csak spórolós építkezők különcségéből a homlokzatok nélkülözhetetlen alkotóelemeivé váltak. A tendencia megállíthatatlan, az építéssel pedig kéz a kézben jár a karbantartás igénye – így lesz a javítási, felújítási munkák egyre gyakoribb, megszokott alapfelülete a vakolt falazatok helyett a meglévő hőszigetelő rendszer. Mivel a THR felépítése jelentősen más, mint a szigeteletlen falazatoké, a karbantartási munkák természetesen másféle anyagokat és technológiákat kívánnak meg.

Lokális sérülések, hibák (esztétikai / műszaki) javítása

A lokális sérülések és hibák a homlokzat egy jól körülhatárolható, viszonylag kicsiny területén jelentkeznek. A legegyszerűbb esetben az egyébként hibátlanul működő THR-t valamilyen külső behatás éri, ami kisebb-nagyobb sérülést okoz:

Lb-Knauf - THR lokalis serules

A behatás helyén akár a rendszer teljes keresztmetszete megsérülhet. Ebben az esetben:

  • a hőszigetelő tábla,

  • az üvegszövet háló

  • az indítóprofil

  • és természetesen a ragasztó- és tapaszréteg, valamint a színezővakolat is károsodott, és a szakszerű javításnak a sérült rész lebontására, és a fenti elemek helyreállítására is ki kell terjednie.

Lb-Knauf - THR lokalis serules

A sérülésnél bonyolultabb eset, ha a lokális hibát szakszerűtlen kivitelezés okozza, amivel jellemzően a különös figyelmet igénylő csomópontoknál illetve speciális homlokzati elemeknél találkozhatunk – a leggyakrabban a nyílászárók körül. Ezekben az esetekben a javítás során el kell végezni a hibás csomópont feltárását és szakszerű kivitelezését, ideértve az esetlegesen hiányzó különleges kiegészítők (pl. cseppentőprofil, dilatációs profil) elhelyezését is.

Lb-Knauf - THR kivitelezesi hiba

 

Rendszer keresztmetszet szükség szerinti javítása

  • Sérült / hibás elemek eltávolítása

  • Csomópont szakszerű kialakítása, ha szükséges

  • Szigetelőanyag pótlása, ha szükséges

  • Kiegészítők pótlása, ha szükséges

  • Tapaszolás és hálózás pótlása, ha szükséges – átfedés biztosításával!

A fenti lépésekkel és a THR eredeti specifikációjának megfelelő anyagok használatával a THR szakszerűen újjáépíthető a sérülés helyén. Hátravan még azonban a felületképzés és a színezés, amelyeket természetesen úgy kell elvégezni, hogy a friss felület se struktúrájában, se színében ne üssön el a szomszédos, nem javított felületektől – lehetséges ez egyáltalán?

Lb-Knauf - THR foltszeru javitas

Ne lepődjünk meg, ha ilyen lesz az eredmény…

A gyakorlatban a foltszerű javítás struktúrája nem dolgozható össze esztétikusan a meglévő felület struktúrájával, és a színezéshez sem garantálható olyan anyag, ami teljesen megegyezik a meglévő felület színével. Ezért:

  • Homogén felület csak teljes (élekkel határol) felület áthúzásával képezhető

  • Homogén színezés csak teljes (élekkel határol) felületen végezhető

Mivel a THR keresztmetszetének helyreállítása elvégezhető lokálisan, de a felületképzés és a színezés nem, ezért egy lokális hiba is jellemzően egy teljes felületen igényel felületképzést. Sima és egyenletesen nedvszívó köztes alapfelület kialakítása nélkül semmiképpen se hordjunk fel új színezővakolat-réteget, mivel így nem biztosítható se a megfelelő tapadás, se az egyenletes és esztétikus szín és struktúra a homlokzaton. Erre a célra a Lasselsberger-Knauf a Renti és Renti Fein javítóhabarcsokat ajánlja.

A Renti titka optimalizált kötőanyag-összetételében rejlik:

  • Diszperzió: Kiemelkedően jó tapadás

  • Cement: Nagy szilárdság és ellenállóképesség

  • Szálerősítés: Repedésmentesség

  • Mész: Könnyű felfordás, krémes állag

Lb-Knauf - Renti javitohabarcs

A fehér színű, szálerősített Renti habarcs kiváló tapadási és repedésáthidalási tulajdonságainak köszönhetően felhasználható eltérő alapfelületek homogenizálására. Ezért nemcsak a THR lokális sérülésének kijavítására alkalmas, de az élekkel határolt régi alapfelületre (az érintett falfelületre) vékony rétegben felhordva kiváló alapfelületet képezhetünk a teljes felület újraszínezésére - azaz felhordhatjuk az új színezővakolat-réteget.

Az egyes felületeket érő eltérő fényviszonyok miatt a szemmel látható struktúra és színérzet minden felületen kismértékben más, így a szakszerűen javított rész harmonikusan illeszkedhet be a teljes homlokzatba.

Természetesen a Renti javítóhabarcsok új építésnél, illetve a hőszigetelő táblák sérülésével nem járó felületi hibák - pl. jégverés nyomainak - kijavítására és nem THR-en végzett javítási munkák során is felhasználhatóak. A Renti 2-10 mm rétegvastagságban, míg a finom szemcséjű Renti Fein 0-5 mm rétegvastagságban alkalmazható.

Lb-Knauf - javitas Rentivel

SilverCol fugázó, partner a higiéniában

A fuga és a szilikon a hidegburkolattal ellátott helyiségek legkevésbé toleráns részei. Sokszor előfordul, hogy az átadás napján még makulátlan és kifogástalan állapotban lévő felület az intenzív használat vagy az erőteljes környezeti hatások miatt néhány éven belül elszíneződik, repedezni kezd és elszaporodnak rajta a gombák. 

A cég négy évvel ezelőtt lépett piacra egy olyan a kontinensen egyedülálló, prémium minőségű, flexibilis fugázóhabarccsal, amely a hozzáadott speciális adalékanyagnak köszönhetően gátolja a gombák és a baktériumok szaporodását. A SILVERCOL név alatt futó terméket azokban a helyiségekben és azokon a felületeken érdemes alkalmazni, ahol fokozott jelentősége van a higiéniának, tehát például fürdőszobákban, konyhákban, medencék környezetében vagy orvosi rendelőkben. Az ezüsttartalmú adalékot a mikrobák elleni küzdelem világszerte elismert élharcosa, a svájci SANITIZED fejlesztette ki. A forradalmi technológia legfőbb előnye, hogy a hatását nem veszélyes biocidok, hanem az emberi szervezetekre ártalmatlan ezüst hatóanyag eredményezi, mely tartós és nem bomlik le az idő múlásával.

Konkurens termékek, valamint a SilverCol (utolsó ábra) baktériumölő hatásának vizsgálata:

silvercol vizsgálat

A SANITIZED cég termékei a világ minden pontján megtalálhatóak, ahol fontos a magas higiéniai követelmények teljesítése.

sanitized felhasználás

A svájci cég minőségellenőrzési folyamata szigorú és nem csak a termék kifejlesztésére, hanem a gyártás folyamataira is kiterjed. Minden évben a legyártott termékekből szúrópróbaszerüen mintát vesznek, melyet svájci központi laboratóriumukban bevizsgálnak. A vizsgálat eredményeként évente adnak ki minősítő dokumentumot, mely biztosítja a termék garantál baktérium és gombaölő hatását. Ennek a minősitő dokumentumnak a birtokában jogosult a Lasselsberger-Knauf Kft. a SANITIZED cég logójának feltűntetésére a termék csomagolásán.

silvercol

A kiemelkedő antibakteriális hatáson túl a SilverCol rendelkezik a fugázóanyagokra vonatkozó szabvány szerinti legmagasabb besorolással, azaz CG2 WA minősítésű termék (emelt minőségű, cement kötőanyagú fugázó, csökkentett vízfelvétellel és fokozott kopásállósággal).

Az antibakteriális SILVERCOL mellett érdemes szót ejteni az LB-Knauf tematikus portáljáról. A cég ezen a felületen tette elérhetővé a nagyközönség számára a fugázással kapcsolatban felhalmozott szaktudását. Az érdeklődők itt szinte mindent megtalálhatnak a témáról: szaktanácsokat, tippeket, ötleteket, oktató jellegű videókat, referenciákat és a szóba jöhető termékek ismertetőit. A hab a tortán egy online fuga színező, egy olyan speciális alkalmazás, amelynek segítségével szó szerint két kattintással lehet összemérni az LB-Knauf által forgalmazott fugaszíneket és a különböző csempetípusokat, amelyeket háttérképként lehet kiválasztani. Honlap elérhetősége: https://fugazas.cemix.hu/

 

PrimoSpeed kötésgyorsító adalék

A hideg időjárás nemcsak kényelmetlenséget jelent: az építőanyagok bedolgozhatóságára vonatkozó előírásokban sorra bukkannak fel a fagypont körül történő munkavégzésre vonatkozó korlátozások, tilalmak. Különös jelentősége van mindennek az épülethomlokzatok befejező rétege, azaz a színezővakolatok esetében.

Lb-Knauf - allvanyozas

Egyfelől a homlokzati színezés az építkezés egyik utolsó lépése, így a kivitelező sokszor kerül nyomás alá, hogy a munkát bármilyen körülmények közt végezze el, és az épület átadásra kerülhessen. Ugyanakkor a színezővakolat felhordása a gyártói előírásoknál hidegebb körülmények közt (jellemzően +5 °C alatt) látványos, el nem takarható esztétikai hibákkal járhat, amelyek ráadásul sokszor csak hónapokkal a kivitelezés után jelentkeznek. Mindennek a tetejébe a hibás színezővakolat csak nagy anyagköltséggel, az épület újbóli felállványozása mellett javítható – ami a gyakorlatban jellemzően a homlokzat újraszínezését jelenti.

De miért nem hordhatjuk fel a színezővakolatot akár fagypont alatt is?

A vödrös színezővakolatok fagyveszélyesek, azaz fagypont alatti hőmérsékleteknél semmiképpen sem alkalmazhatóak, mivel a bennük található víz hamarosan megfagy és tönkreteszi a bevonatot.

Ha az előírt felhasználási körülmények mellett hordjuk fel a színezővakolatot, akkor a homlokzat felszíne a felhordás után stabilizálódik, és védelmet nyújt a színezővakolatnak a teljes rétegvastagság megkötéséig.

Alacsonyabb, de még fagypont fölötti hőmérséklet mellett ez a folyamat, ha egyáltalán lezajlik, lassabban megy végbe; akár napokat is igénybe vehet. Eközben a színezővakolat fokozottan ki van téve a külső behatásoknak, mint például a csapadék okozta károsodás. Az épp csak fagypont fölötti időjárással legtöbbször együtt jár a hajnali páralecsapódás, ami szinte biztosan tönkreteszi a még meg nem kötött színezővakolatot – hacsak nem gondoskodunk annak védelméről.

A megoldás

A megoldást a PrimoSpeed kötésgyorsító jelenti. A hűvös időjárásra tervezett adalék +1 °C és +5 °C között meggyorsítja a homlokzati színezővakolat felületének stabilizálódását, így a vakolatréteg teljes kiszáradása az időjárási körülményektől (csapóeső stb.) védetten fejeződhet be. 

A színezővakolathoz használható kötésgyorsító adalékot sokszor emlegetik „fagygátlóként”, azonban ahogy a fentiekből láthattuk, az adalék a színezővakolat víztartalmának megfagyása ellen nem nyújt védelmet! Ezért semmiképpen ne hordjuk fel a homlokzati színezővakolatokat fagypont alatti hőmérsékleten, illetve ha a várható száradási időn belül a hőmérséklet fagypont alá süllyedhet, még a PrimoSpeed használata mellett sem!

Nem javasoljuk a kötésgyorsító adalék használatát, ha a homlokzati színezővakolat előírt felhasználási körülményei biztosítottak a felhordás és a száradás során, azaz a hőmérséklet tartósan +5 °C fölött van, és biztosítható a felület védelme az erős széllel és páraterheléssel szemben. Különleges körülmények közt, például fokozottan párás időjárás, köd esetén a PrimoSpeed +5 °C és kb. +10 °C között is felhasználható. 

Lb-Knauf - PrimoSpeed kotesgyorsito

 

 

Fontos tudni, hogy a PrimoSpeed nem csodaszer, amely megteremti az ideális felhasználási körülményeket, hanem egy kiegészítő lehetőség az előírt felhasználási körülményeken túli munkavégzésre. A Lasselsberger-Knauf mindemellett nem javasolja a színezővakolathoz rendelt gyártói előírásoktól való eltérést, és az adalék használata mellett felhordott színezővakolatokra nem vállalunk garanciát.

A PrimoSpeed adagolása

A PrimoSpeed kötésgyorsító adagolását az alábbiak szerint javasoljuk:

Színezővakolat típusa

PrimoSpeed adagolása

StrukturOLA Primo

StrukturOLA Dekor

SiliconOLA, SiliconOLA Extra

kb. 0,8 %

kb. 0,5 %

kb. 0,6 %

150-200 ml / 25 kg

100-125 ml / 25 kg

125-150 ml / 25 kg

 

Az adatok általános körülmények közötti felhasználásra érvényesek, és a kivitelezéskor tapasztaltak szerint szükséges lehet az adagok növelése (például párás, ködös idő esetén) illetve csökkentése (száraz, szeles időben).

 

Figyelem: a PrimoSpeed maró hatású, a környezetet károsító anyag, ezért használatí során minden esetben tartsuk szem előtt a csomagoláson található figyelmeztetéseket!

Hidegburkolati ragasztó kiválasztása

A ragasztó kiválasztásánál számos szempontot figyelembe kell venni.

Burkolólap típusa

  • A különböző anyagú burkolólapok eltérő nedvszívó képességűek. Míg az égetett agyag (csempe) lapok nagyon jó, addig a gres lapok gyengén, az üveg anyagú burkolatok pedig egyáltalán nem nedvszívók.
  • Az áttetsző vagy világos természetes kövekből készült burkolólapok hajlamosak az elszíneződésre, ezért fehér (Flex W) ragasztót kell használni.

  

       

Burkoló lap mérete

 

  • A nagyobb méretű lapok rugalmas (flexibilis) ragasztót igényelnek a nagy hőtágulásuk miatt.
  • Kisméretű lapnak nevezzük a 20 x 20 cm-nél kisebb lapokat.
  • Nagyméretű lapnak minősül minden olyan lap, melynek felülete 1000 cm2-nél nagyobb, vagy egyik oldala 50 cm-nél hosszabb.

 

Környezeti hatások 

  • Kültér, beltér: fagyterhelés
  • Normál vagy vizes helyiség: klóros víz és tisztítószerek mechanikai és kémiai terhelése
  • Hőingadozás mértéke: belső feszültségek, mozgások kialakulása

Terhelés típusa

  • Egy forgalmas irodaház jóval nagyobb terhelésnek van kitéve, mint egy hétvégi ház folyosója.

 

A különböző kritériumoknak megfelelő ragasztó kiválasztásában a hidegburkolati ragasztók termékválasztó ad segítséget.

Hidegburkolati ragasztók között három kötőanyagbázisú ragasztó típust különböztetünk meg: cementes, diszperziós és reaktív műgyanta. Ezen túl is lehet más kötőanyaggal készült ragasztókat felsorolni, de az előbb említett három a forgalomban lévő termékek több mint 99%-át lefedik. A három közül is a cementbázisúak a leginkább alkalmazottak egyszerű feldolgozásuk és relatív alacsony bekerülési áruk és jó ár/érték arányuk miatt. A diszperziós és főleg a reaktív műgyanta ragasztókat elsősorban akkor alkalmazzuk, ha nem nedvszívó alapfelületre (fém, műanyag, üveg stb.) kell ragasztani, illetve, ha az általánostól eltérő egyéb igénybevétel (vegyi, húzó stb.) várható. A hidegburkolati ragasztók minősítésével két harmonizált szabvány (EN 12002 és EN 12004) foglalkozik, e szerint a ragasztók az alábbi jelölésekkel vannak ellátva:

C  Cementkötésű        C1     C2

 Műanyag diszperzió kötésű  D1  D2

R  Reaktív műgyanta      R1   R2

  Habarcs vagy ragasztó általános igénybevételre

  Habarcs vagy ragasztó fokozott igénybevételre 

  Állékony, csökkentett lecsúszású ragasztó 

 Meghosszabbított nyitott idejű ragasztó (30 min)

 Gyors kötésű (tapadószil. 6 óra után már 0,5 N/mm 2 )

S1  Alakváltozásra képes ragasztó ≥2,5 és

S2  Nagy alakváltozásra képes ragasztó: ≥5 mm

 

Példaként az S1 Flex ragasztó C2 TE S1  minősítésű, ami "Fokozott követelményű, alakváltozásra képes cementtartalmú habarcs,  csökkentett lecsúszással, meghosszabbított nyitott idővel"

Mit jelent ez pontosan?

 

  • Fokozott követelményű, azaz nagyobb tapadással és nyomószilárdsággal rendelkezik;
  • Alakváltozásra képes, tehát követni tudja a lapok - elsősorban hőingadozásból származó - mozgásait, hőtágulását (ennek főleg nagy méretű lapoknál van jelentősége);
  • A csökkentett lecsúszási tulajdonságnak köszönhetően a falra elhelyezett lapok nem fognak elmozdulni a ragasztó megszilárdulásáig;
  • A meghosszabbított nyitott időnek köszönhetően pedig még fél órán belül korrigálni lehet a nem megfelelően elhelyezett lapok pozícióját.

Drain Estrich

A kültéri burkolt teraszok, erkélyek akut problémája a felfagyásból fakadó tönkremenetel. Ezen felületek átlagos élettartama hagyományos technológiával történő kivitelezés esetén 5-10 év. Az épített környezetünk tartóssága az esztétikai és anyagi megfontoláson túl élet- és balesetvédelmi szempontokból is kulcsfontosságú!

A Drain Estrich alkalmas burkolt kültéri felületek aljzataként átszivárogtató rétegnek, mely elvezeti a burkolat alá bejutott nedvességet, illetve megvédi a burkolati réteget a fagyáskároktól.  Nyitott fugával rendelkező burkolatoknál (önhordó kő, fa, stb.) az átszivárogtató réteg felső síkját, illetve a burkolati síkot akár lejtés nélkül is ki lehet alakítani! lbk drain estrich adatok

Működési elve:

A Drain Estrich elvezeti a rétegek közé jutott nedvességet, valamint meggátolja a maradék nedvesség megfagyásának roncsoló hatását a szerkezetében lévő szabad légtérnek köszönhetően. 

Drain Estrich elv

 Minden kültéri burkolat felületi zárása előbb-utóbb megadja magát a környezeti, illetve mechanikai terheléseknek és utat enged a nedvesség burkolati réteg alá jutásának. Zárt burkolatú teraszok, erkélyek rétegrendi kialakításában a vízszigetelés és a burkolati ragasztó réteg között beépített Drain Estrich gondoskodik a bejutott nedvesség elvezetéséről, valamint a burkolat felfagyásának megelőzéséről.

Lbk_Drain_Estrich_erkely

Teraszok, erkélyek vízszigetelésekor átszivárogtató réteg alkalmazása esetén elegendő csak a szivárgó réteg alatti egyszeri szigetelési sík kialakítása. Ebben az esetben mindenképp páraáteresztő szigetelést javaslunk a talajpára szerkezetet károsító hatásának elkerülése érdekében. Drain_2.2

Vízáteresztő, nyitott fugájú burkolat esetén a burkolati felületet lejtés nélkül is kialakíthatjuk. Ebben az esetben a Drain Estrich felső síkja is vízszintes kialakítású, és a vízelvezetés vagy teljes keresztmetszetben, vagy a szivárgó réteg alatti lejtésképzéssel (min. 2%) oldal irányba történik. A fugák vízáteresztő felületét, a keresztirányú vízelvezetés keresztmetszetét, valamint a talaj vízelnyelő képességét minden esetben méretezni, tesztelni kell.

Nagy méretű önhordó lapokat Rockfix pogácsákba ágyazva biztosítható a szabad fugakeresztmetszet és ezáltal a megfelelő vízáteresztés.

Drain_2.1

Kiselemes előregyártott beton és természetes kő burkolati elemeket lehet hagyományosan zúzottkő ágyazatba helyezni, vagy Kontakt CT tapadóhíd alkalmazásával közvetlenül a Drain Estrich felületébe ágyazni.

Drain_2.3

A Drain Estrich minősítése az MSZ EN 13813 számú Esztrich szabvány alapján történt, besorolása CT C30 F5.

EpoxiCol termékek

 

Epoxi ragasztó és fugázó termékcsalád

 

TERMÉKJELLEMZŐ:

Kétkomponensű, oldószermentes, vízzel emulgeálható, színes epoxi fugázóanyag. Igény esetén alkalmazható hidegburkolati ragasztóként is, melyre szintén minősítve van a termék.

Lbk_EpoxiCol

Fagyálló, ellenáll a vegyi anyagoknak, savaknak és lúgoknak.

Felhasználható új és felújító fugázóként, bármely típusú hidegburkolathoz, kül- és beltérben.

Alkalmas kimosott, cement alapú, stabil felületű fugák javításához is. 

A termék csomagolása tartalmazza a két flakon epoxi kötőanyag komponenst, a porkeveréket, valamint egy mérőpoharat a kisebb mennyiségek pontos kiadagolásához. A hordozó vödör alkalmas a különböző komponensek összekeveréséhez.

 

Nagy vegyszerálló képességének és tartósan rugalmas, valamint kopásálló tulajdonságának köszönhetően ideális a magas igénybevételnek kitett területekre úgy mint:

  • mezőgazdasági létesítmények
  • élelmiszeripari üzemek
  • autószerelő műhelyek
  • élelmiszer feldolgozó, kiszolgáló illetve tároló helyiségek
  • konyhák
  • rendelők, műtők és egyéb magas higiéniai terek
  • medencék, fürdők
  • konyhák, zuhanyzók, teraszok, üvegmozaikok

 

Fizikai paraméterei a hagyományos cement kötőanyagú termékekhez képest kimagaslóak. 

Műszaki követelmények/paraméterek az MSZ EN 12004 és EN 13888 szabványok alapján:

A magas nyomó- és húzó-tapadó szilárdságnak köszönhetően ellenáll a legnagyobb terhelésnek is, az alacsony zsugorodási és vízfelvételi értékek garantálják, hogy a nedvesség ne juthasson a burkolat alá, a kimagasló kopásállóság pedig hosszú élettartamat és tartósan esztétikus megjelenést biztosít.

A kémiai ellenálló képesség meghatározása esetén a szabványban nincsenek határértékek vagy vegyszerek rögzítve. A felületet érő kémiai hatóanyagok ismeretében igény esetén egyedileg is bevizsgáljuk a terméket laborunkban.

Leggyakoribb kémiai károsítók:

Erős savas tisztító- és fertőtlenítők

Erős lúgos zsír- és olajeltávolítók

Növényi és állati zsírok, olajok

Gépolajok, motorolajok

Akkumulátorsav

 Az EpoxiCol ellenálló képességét otthon, házi körülmények között is látványosan tesztelhetjük:

EpoxiCol

Colorin

Színválaszték:

Az EpoxiCol 2K három színben (fehér, világosszürke és jázmin), míg az EoxiCol 2K Dekor teljes színválasztékban elérhető színcsoportok szerint:

 

 

 

 

 

 

Építő megoldások virtuálisan

A portál érdekessége, hogy felületén az építkezés vagy felújítás előtt álló érdeklődők egy virtuális házat járhatnak körbe, amelynek főbb részeihez kapcsolódóan interaktív módon ismerkedhetnek meg a cég által kifejlesztett termékekkel és megoldásokkal.

Új taggal bővült a Lasselsberger-Knauf honlapcsaládja. Az anyaportál és a tematikus fugázási portál mellett az új online felület szakít az eddigi gyakorlattal, és egészen szokatlan perspektívába helyezi a veszprémi székhelyű cég termékeit és szolgáltatásait. A látogatókat a nyitóoldalon ugyanis egy virtuális épület fogadja, amelyet keresztül-kasul bebarangolhatnak, miközben olyan hasznos információkhoz és tanácsokhoz juthatnak, amelyek nélkülözhetetlenek egy építkezés vagy felújítás alapos megtervezéséhez.

A felugró ablakok részletei a Tovább gombra kattintva jelennek meg. A látogatók a megjelenő oldalon az épületrész kialakítására vagy felújítására vonatkozó valamennyi kérdésükre választ kaphatnak, valamint megismerkedhetnek azokkal a termékekkel, komplett rendszerekkel és megoldásokkal, amelyeket a Lasselsberger-Knauf kínál számukra. A sok képpel, videókkal, szakmai tanácsokkal, laikusok számára is érthető megfogalmazással és áttekinthető ábrákkal fűszerezett tájékoztatók mind azt a célt szolgálják, hogy az érdeklődők átfogó képet kapjanak a kivitelezési folyamatok lépéseiről, valamint segítséget a megfelelő termékek és rendszerek kiválasztásához.

Az eddig felsoroltakon kívül van még néhány hasznos online kütyü, amik miatt az építkezés vagy felújítás előtt állóknak érdemes felkeresniük az új honlapot. A cég az elmúlt évek során nagy energiákat fektetett olyan speciális kalkulátorok fejlesztésébe, amelyek komoly segítséget jelentenek a tervezéshez. Ezek az eszközök különböző munkálatokhoz nyújtanak szakmai támogatást a mezei felhasználók számára. Például egy hidegburkoláshoz vagy homlokzat-felújításhoz, amelyek rendkívül összetett munkának számítanak, komoly előkészületeket és szakértelmet igényelnek. A megrendelőnek sokszor fogalma sincs róla, milyen anyagokra, milyen technológiákra van szükség a kívánt cél eléréséhez, és a kivitelező munkájának ellenőrzésére sincs mindig lehetősége.

Itt jönnek képbe a Lasselsberger-Knauf online kalkulátorai, amelyek kézen fogva vezetik át a felhasználót a tervezési fázis lehetséges buktatóin. Az alkalmazások működésének alapja, hogy pontosan azokat a kérdéseket teszik fel, amelyeket egy lelkiismeretes kivitelezőnek fel kell tennie a munka elvállalásakor. A végeredmény egy ábra a javasolt technológiákról, megoldásokról vagy épp az optimális rétegrendről, valamint egy tételes anyaglista, amelyhez egy gombnyomással árajánlat kérhető, sőt, szakértői konzultációt is lehet igényelni a tervek verifikálásához.

De hogy pontosan milyen kalkulátorokról is van szó? Jó néhány akad belőlük az új honlapon. Kezdjük a Hidegburkolás-kalkulátorral, ami a megfelelő hidegburkolási rétegrend kiválasztásához ad támpontot. Ehhez párosul egy másik hasznos kütyü, a Fuga anyagmennyiség számoló, ami az alapparaméterek megadása után megmondja, hogy a kiválasztott fugázóanyagból mennyit kell vásárolni a teljes felület fugázásához. A Hőszigetelés-kalkulátor nem meglepő módon alapvetően a megfelelő hőszigetelési rétegrend kiválasztásához nyújt segítséget. Az Aljzatképzés és a Vakolás kalkulátorok szintén az optimális rétegrend kialakításához szükséges anyagok listáját adják meg. Végezetül megtalálható a felületen a cég Színtervezője is, aminek használatával az Inspiration színrendszerre támaszkodva látványosan lehet elkészíteni a ház teljes színtervét.

A Lasselsberger-Knauf új honlapjára folyamatosan kerülnek fel új információk, tippek és trükkök, érdemes tehát időnként vissza-visszatérni, és újra körbenézni a virtuális családi házban, amelynek ajtaja mindig nyitva áll a látogatók előtt.

A héten felkerülő kérdések megválaszolásához elengedhetetlen, hogy látogatás tegyél a honlapon. A kérdések többségét, csak ezután fogod tudni megválaszolni.

Nemesvakolatok

Cemix - Edelputz homlokzat

Mikor használjunk nemesvakolatot?

Noha a színezővakolatok piacán ma már elterjedtebbek a vödrös termékek, a Cemix kínálatában egész sor nemesvakolat szerepel. Alkalmazásuk olykor kifejezetten előírás - például műemlék jellegű épületeknél -, de miért használnánk nemesvakolatot bármilyen más esetben?

A kérdés inkább az: miért ne?

Egy épület kivitelezése során a műszaki szükségszerűségek özönével kell megküzdenünk. A homlokzati vakolat kiválasztása egyike azon területeknek, ahol viszonylag nagy szabadsággal dönthetünk egy olyan kérdésről, ami alapvetően meghatározza házunk külsejét, így alkalmat ad arra, hogy végre valami olyasmit építsünk be, amit szeretnénkHázunk megjelenése egyben önkifejezési eszköz is, aminek a nemesvakolatok kiváló eszközei lehetnek - olyannyira, hogy a piacon ma is jelentkeznek új igények, ezért a Cemix továbbra is fejleszti nemesvakolat-kínálatát.

A  nemesvakolatokra általánosan jellemző a...

  • remek páraáteresztő képesség

  • utánozhatatlan struktúrák

  • akár extrém nagy szemcseméretükből fakadóan az időjárási viszonyokkal szemben kiváló ellenálló-képesség

A nemesvakolatok gyakorlatilag bármilyen falazaton használhatóak:

  • hőszigetelő alapvakolaton

  • nedvességgel terhelt falazatokra felhordott Eurosan szárítóvakolatok lezáró rétegeként

  • hőszigetelő rendszerre is választható

A nemesvakolatok a legtöbb felhasználási körülmény mellett kiváló alternatívát nyújtanak, azonban ha a fedőrétegnek különleges körülmények között kell helytállnia, tekintsük át a Cemix vördös színezővakolat-kínálatát az új Építő Megoldások oldalunkon!

 

Melyik nemesvakolatot válasszuk?

 

1. Dörzsölt kültéri nemesvakolatok


Edelputz Extra 2

Legnépszerűbb, hagyományos színekben kapható nemesvakolatunk

  • dörzsölt struktúra, 2 mm legnagyobb szemcsenagyság
  • 22 színben
  • Thermosystem hőszigetelő rendszeren is alkalmazható
PiktogramPiktogramPiktogram
Cemix - homlokzati szinezes

Edelputz Extra 4 

Extrém szemcseméretének köszönhetően egyedi stílust kölcsönöz a homlokzatoknak

  • dörzsölt struktúra, 4 mm legnagyobb szemcsenagyság
  • különlegesen ellenálló a környezeti hatásokkal szemben
Piktogram
Cemix - Edelputz Extra 4

2. Különleges struktúrájú kültéri nemesvakolatok


Spritzer Classic

Különleges fröcskölt nemesvakolat

  • fröcskölt struktúra, 2 mm legnagyobb szemcsenagyság
  • csak különleges szerszámmal hordható fel
  • más anyagból nem kialakítható, utánozhatatlan struktúra
Piktogram
Cemix - spriccelt vakolat

Edelputz Extra 1,5

A mediterrán piac igényei szerint fejlesztett különleges nemesvakolat

  • kapart struktúra, 1,5 mm legnagyobb szemcsenagyság
  • márvány töltőanyag
  • fehér színben
Piktogram
Cemix - Edelputz Extra 1,5

3. Beltérbe vagy díszítésre ajánljuk


Edelputz Extra 1

Az Edelputz nemesvakolat-család kifejezetten beltérbe ajánlott tagja

  • 1 mm legnagyobb szemcsenagyság
  • egyedi, finom struktúrát ad a belső felületeknek
  • kültéri felhaszálásra nem ajánlott
Piktogram
Cemix - belteri struktura

Bármely más nemesvakolat

A Cemix valamennyi nemesvakolata felhordható beltérben is. A széles termékskálának köszöhetően a rendelkezésre álló színekből és struktúrákból számtalan kompozíció alakítható ki.

Cemix - belteri struktura

Hidegburkolási kalkulátor

A hidegburkolási munkák összetett feladatok és komoly előkészületet igényelnek. A nem az adott helyhez, vagy igénybevételhez kiválasztott anyag akár a teljes munkát képes tönkretenni, az élettartamát töredékére lecsökkenteni. 

A megfelelő anyaglista összeállításában nyújt segítséget a Cemix Kft. Hidegburkolási kalkulátora

A Hidegburkolási kalkulátor összeállításában a fő cél az volt, hogy az épületek kivitelezésénél felmerülő jellemző burkolati felületek kérdéskörét tartalmazza. Természetesen a kalkulátor nem ad választ minden speciális helyzetre, ezzel kapcsolatban továbbra is Vevőszolgálatot vagy a területileg illetékes Képviselőinket lehet megkeresni.

A kalkulátor használata a műszaki segítségnyújtáson túl hasznos a gyakorlott  szakembereknek is, hiszen gyorsan elvégezhető az anyagkigyűjtés vagy akár ajánlatkérés is, valamint jól használható "check-listának", nehogy a bedolgozás közben derüljön ki valamely anyag, vagy kiegészítő elem hiánya.

Az alábbiakban végigvesszük a kalkulátor egyes lépései.

Mielőtt nekiállnánk, ne feledkezzünk meg bejelentkezni!

A Cemix honlapján érdemes regisztrálnunk, hogy a honlapunk TudásTárában megtalálható valamennyi kalkulátorral készített számításokat elmenthessük és később visszatölthessük, módosíthassuk:

Cemix - regisztracio

 Kiválasztási folyamat:

Használata egyszerű és áttekinthető:

5 egymást követő kérdésre kell választ adnunk, mely alapján a lehető legpontosabban behatárolásra kerülnek a felhasználási körülmények és várható hatások. A kiválasztást megtehetjük a legördülő menüből, vagy akár a képekre kattintva is.

Anyagszükséglet meghatározása:

A kiválasztási folyamat befejezésével automatikusan megjelenik a javasolt rétegrend és a hozzá tartozó anyagszükséglet. A rétegrendi ábra egyes elemei külön is megtekinthetőek az ábra fölötti számokra kattintva, valamint az ábra akár le is menthető.

Az anyagszükséglet kiszámolásánál az egyes anyagok mellett kétféle kijelölési lehetőségünk van. A pipáknál eldönthetjük, hogy szükségünk van-e az adott termékkörre (rétegrendre), vagy sem, tehát akár az összes anyagot is kijelölhetjük, vagy az összes jelölést kivhetjük.

A ponttal jelölt anyagválasztásnál az adott termékkörből (rétegrendből) csak egy anyagot választhatunk ki, de egyet mindenképp ki kell jelölnünk, hiszen e nélkül az adott rétegrend értelmezhetetlenné válik.

A felhasználási értékek megadását követően a program automatikusan kiszámolja az anyagmennyiségeket, az adott termék anyagszükségleti középértékének figyelembe vételével.

Mind a rétegrendi ábra alatt, mind a kalkulátorban szerepelnek információk az adott rétegrenddel kapcsolatban, melyeket érdemes elolvasni a megfelelő döntés meghozatala érdekében.

Kiértékelés, ajánlatkérés:

Ha már regisztráltunk és beléptünk, ezen a ponton mentsük el kalkulációnkat, így később egy kattintással újra hozzáférhetünk.

Ne felejtsük el a projekt nevét és helyét megadni, mivel ez alapján tudnjuk visszakeresni a kalkulációt.

Az elkészített kalkulációt több módon is felhasználhatjuk az igényeink szerint. A fejléc alatti sávban szerepelnek a különböző mentési vagy küldési lehetőségek, melyeket a későbbiekben akár saját rendszerünkbe is be tudunk építeni:

Valamint az kigyűjtés alatt található "Árajánlat Kérés" gombra kattintva azonnal el is küldhetjük az igényünket.

Árajánlat kérés

Utolsó lépésként árajánlatot kérhetünk a kalkulátorral összesített anyagokra. Az ajánlatot a Cemix területileg illetékes kereskedője adja ki, ezért az elérhetőségi adatainkon kívül feltétlenül szükséges az építési helyszín megadása is.

Cemix - hoszigetelo kalkulator

Struktúrák és választások

A színezővakolat struktúrájának ügyes megválasztásával és felhordásával érdekesebbé, egyedibbé tehetjük házunk homlokzatát, sőt: belterét is. Az alapstruktúrát elsősorban a termék szemcseösszetétele határozza meg, ezért a felhordás során már nem változtatható meg - noha a felhordás módja még tartogat lehetőségeket.

Tehát a struktúráról már a színezővakolat kiválasztásánál határoznunk kell, és érdemes figyelembe vennünk az alábbi szempontokat:

A színezővakolat struktúrája egyszerre esztétikai és célszerűségi kérdés

A színezővakolat nemcsak díszíti, hanem védi is a falazatot a környezeti hatásoktól. Ez a képessége szorosan összefügg a színezővakolat legnagyobb szemcseméretével, ami a struktúrát is alapvetően meghatározza. A legnagyobb szemcseméret növelésével a végső felület egyaránt válik karakteresebbé és a környezeti hatásokkal szemben ellenállóbbá.

Ennek megfelelően a 2 mm-t meghaladó legnagyobb szemcseméret rusztikus - és manapság egyre divatosabb - megjelenést kölcsönöz a vakolatnak. Ez a markáns megjelenésű vakolattípus igen népszerű az időjárásnak erősen kitett helyeken, sűrűn megpillanthatjuk például az osztrák Alpok házain. Nem véletlenül, hiszen ez védi legjobban a falazatot. A kisebb, 1,5 mm legnagyobb szemcseméret simább, kevésbé hangsúlyos struktúrát eredményez, és ellenállóképessége is némileg alacsonyabb. A legkisebb, 1 mm szemcseméretű, letisztultabb felszínű vakolatok használatát limitált ellenállóképességük miatt csak beltérben vagy díszítésképpen ajánljuk.

Szemcseméret és szemcse-összetétel

A színezővakolatok a legnagyobb szemcseméretnél kisebb szemcséket is tartalmaznak. A különböző méretű szemcsék aránya, azaz a szemcse-összetétel határozza meg a vakolat alapstruktúráját. A Cemix színezővakolatai három alapstruktúrában kaphatók:

Cemix - kapart struktura
A kapart színezővakolatok szemcseméret eloszlása közelítőleg egyenletes, így markáns egyedi jegyektől mentes, egységes struktúrát alakíthatunk ki.

A dörzsölt színezővakolatokban ezzel szemben sokkal több található a legnagyobb szemcseméretből.  A felhordás során a szerszám ezeket a nagy szemcséket maga előtt gördítve csíkos mélyedéseket alakít ki a kisebb szemécskből összeálló felületen. A simítás irányával befolyásolhatjuk a mintázat irányát, például…

Cemix - körkörösen dörzsölt struktúra

…körkörösen dörzsölve...

Cemix - egyenesen dörzsölt struktúra

...vagy egyenesen dörzsölve.

A Cemix színezővakolatain feltüntetjük azokat a struktúrákat, amelyekben az adott termék elérhető, valamint jelezzük a különböző struktúrák elérhető legnagyobb szemcseméretét is:

PiktogramPiktogram

2 mm legnagyobb szemcsenagyságú, kapart és dörzsölt hatású színezővakolat piktogramjai

PiktogramPiktogram

1,5 mm és 2 mm legnagyobb szemcseméretű kapart hatású vakolat piktogramjai

Végül említsük meg a spriccelt vakolatstruktúrát, amelyet speciális kéziszerszámmal hordunk, azaz fröcskölünk fel a falra, így egyedi megjelenésű felületet készíthetünk. Csak különleges zsákos anyagból, azaz nemesvakolatból alakítható ki, vödrös vakolatból nem.
Cemix - spriccelt struktúra

 

Cemix - cuppantott struktúra
Az alapstruktúrák számtalan módon vihetők fel a falra, ennek csak a kivitelező ügyessége szab határt. Ilyen például a cuppantott struktúra. (További struktúrákat talál galériánkban.)

 

A struktúra és a szín kéz a kézben járnak

A struktúra megváltoztatja a színről alkotott összbenyomást, azaz ugyanazt a színt más struktúrájú felületen kisebb-nagyobb mértékben másnak fogjuk látni. A visszavert fény egy része még a színezővakolatban elnyelődik, ezért minél nagyobb szemcsékből áll és minél markánsabb a struktúra, jellemzően annál sötétebbnek látjuk a felületet.

A strukturált felüleket továbbá nem egyszerűen sötétebbnek látjuk, hanem a megvilágítás változásával apró színeltérésekkel érzékelhetjük. A homlokzatot egy kicsit másképp láthatjuk reggeli, déli és esti fényben, sőt: a megjelenésre hatással vannak az időjárási viszonyok, a lombos vagy lombjukat lehullatott fák, a szomszédos épületről visszavert fény stb.

Cemix - Homlokzati struktúra

Az egyik legkeményebb dió: különleges elemekkel tagolt, többszínű és többstruktúrájú homlokzat súrló fényben

 

Természetesen a fenti hatások jócskán függenek a szemlélő egyéni érzékenységétől és beállítottságától - valaki esetleg észre sem veszi a különbséget, más viszont talán fel sem ismeri majd az általa kiválasztott színt. Általánosságban elmondhatjuk, hogy minél strukturáltabb a felület, annál érzékenyebb a megvilágítás változásaira, ezért a hangsúlyos struktúráknál különös jelentősége van a próbafelület elkészítésének.

Bár a színezővakolat kiválasztásának elsődleges eszköze a színkártya, illetve a színminta, minden homlokzati színezés előtt szükséges egy legalább 1x1 méteres próbafelület elkészítése az építkezés helyszínén. Ezt a próbafelületet érdemes minél többféle fényviszony között megtekinteni, és ennek tudatában befejezni a szín- és struktúraválasztást.

Külső rögzítés homlokzati hőszigetelő rendszerekre

Lassan befejeződik az idei szezonban frissen épülő hőszigetelő rendszerek telepítése. A szép új homlokzat tulajdonosai talán csak most szembesülnek azzal, mennyi mindent szeretnének a falakra rögzíteni - majd amikor megpróbálkoznak a jól bevált "tipli + csavar" kombinációval, azzal, hogy a hagyományos felépítésű rögzítőelemek a hőszigetelő tábla anyagában egyszerűen használhatatlanok. Ha polisztirolban vagy kőzetgyapotban alkalmazzuk őket, a  tömör vagy üreges falazóanyaghoz tervezett dübelek közül még a legjobb minőségűek sem képesek ellenállni említésre méltó terhelésnek.

Lb-Knauf - dubel hiba

A különböző felületi ragasztók használata nem ajánlott, mivel a kötés a ragasztandó tárgy és a THR legkülső rétege, azaz a színezővakolat között jön létre, amit természetesen nem arra méreteztek, hogy például korlátok terhelését is elviselje.

A színezővakolat alatti megerősített alapréteg viszont már elbír ezt-azt, ha megfelelő rögzítőelemet használunk. A spiráldübeleket a polisztirol szigetelőanyagba hajtjuk be, így a tábla anyagába ágyazódik be, amelyet a megerősített alapréteg stabilizál. Azaz gyorsan szerelhető, hőhídmentes rögzítéssel számolhatunk.

Lb-Knauf - Spiraldubel

 

A spirádübelek kiválóan alkalmazhatóak könnyű vagy több példányban alkalmazva közepes súlyú tárgyak, például kültéri lámpák vagy postaládák rögzítéséhez.

Lb-Knauf - kulso rogzites THR-re

Azonban ahogyan a kivitelezésben gyakran tapasztaljuk, ott lesz könnyebb dolgunk, ahol az emberi tényezővel nem kell számolnunk… Egy ajtó fölött elhelyezett lámpa és egy postaláda súlya egyaránt egy kilogramm alatt marad, azonban előbbihez nem férnek hozzá a járókelők. Ha az utóbbi például egy társasház folyosóján található, akkor szinte borítékolható, hogy az önmagában szinte súlytalan postaláda ajtaját előbb-utóbb sikerül majd úgy megrángatnia egy 50-100 kilogramm súlyú személynek, hogy ugyanazok a dübelek, amelyek a 2,5 méter magasan elhelyezett lámpát évtizedekig biztonságosan tartják a helyén, mindenestül kiszakadnak majd a THR-ből.

Tehát ha nagyobb terhelésnek kitett tárgyat kívánunk rögzíteni, a spiráldübelek már nem lesznek megfelelőek – ugyancsak komolyabb eszközre van szükség a fogantyúk, korlátok, kapaszkodók, vagy önmagukban is nehéz tárgyak rögzítéséhez. Ilyenkor a hőhídmentes rögzítődübelek jelentik a megoldást, amelyek bármilyen hőszigetelő anyagban alkalmazhatóak.

Lb-Knauf - hohidmentes rogzitodubel

A spiráldübelekkel ellentétben a hőhídmentes rögzítődübelek áthaladnak a hőszigetelő lemezen, és a falazat teherhordó részében készített furatba ágyazzuk be őket. Teherbírásuk így felveszi a versenyt a THR rögzítő dübelekével, viszont speciális kialakításuk révén könnyedén csatlakoztathatjuk hozzájuk a felszerelni kívánt tárgyakat.

Lb-Knauf - kulso rogzites THR-re
A hőszigetelt homlokzatra történő rögzítésre szolgáló dübelek kiválasztásánál már előzetesen tisztában kell lennünk a felszerelni kívánt tárgy súlyával és méreteivel, ezért a tárgyakat és dübeligényüket már a THR tervezésekor célszerű minél pontosabban felmérni. Legyünk tekintettel a különleges igényekre is, hiszen előfordulhat, hogy a házhoz olyan szerkezet csatlakozik, amelynek a megbontása speciális szakértelmet vagy jogosultságot igényel – például olyan elektromos kábel, amelyet nem tudunk áramtalanítani. Ha ezzel a problémával csak a kivitelezéskor szembesülünk, könnyen születhet olyan megoldás, amelyre a legkevésbé sem lehetünk majd büszkék… Lb-Knauf - dubel hiba

Nedves, sóterhelt falak felújítása Eurosan rendszerrel II. rész

Miért használjunk falszárító vakolat rendszert?

a felület száraz marad

nincsenek nedvességfoltok

a só a falban ill. a vakolatban marad, nincs sókivirágzás

fokozott só- és vízterhelés esetén is alkalmazható

a párolgás a szárítóvakolatban történik

nincs penész

fagyási károsodások megelőzése

szulfátálló

hosszabb élettartam

 

Hol használjunk falszárító vakolat rendszert?

Gyakorlatilag bármilyen nedvességgel terhelt fal esetén alkalmazható anyagától (tégla-, vegyes- és vályogfalazat esetén is) és elhelyezkedésétől (pince, lábazat, homlokzat) függetlenül. Mindenképp célszerű alkalmazni más utólagos vízszigetelési eljárások kiegészítéseként is mint például falátvágás, sajtolás, injektálás stb. hiszen a szerkezetbe bekerült nedvesség eltávozása akár évekig is eltarthat.

 

Hogyan használjuk a falszárító vakolat rendszereket?

Legfontosabb lépés, hogy az adott problémához a megfelelő rendszert válasszuk ki! Ebben két fontos kritériumot kell figyelembe venni, a falszerkezet elhelyezkedését, valamint a víz- és sóterhelés mértékét.

Enyhén nedves, kismértékben sóterhelt falaknál

 

 

1. Alapfelület

2. EUROSAN VS gúzoló (50% fedettséggel)

3. EUROSAN EP szárítóvakolat min. 2 cm rétegvastagságban

4. Edelputz Extra színezővakolat vagy Eurosan FP simítóvakolat és SiliconTOP homlokzat-festék

Nagyobb só és vízterhelések esetén talajszint felett

1. Alapfelület

2. EUROSAN H pórushidrofóbizáló

3. EUROSAN VS gúzoló (50% fedettséggel)

4. WTA EUROSAN UP alsóvakolat

5. WTA EUROSAN OP felsővakolat

6. Edelputz Extra színezővakolat vagy Eurosan FP simítóvakolat és SiliconTOP homlokzat-festék

Nagyobb só és vízterhelések esetén talajszint alatt

  

1. Alapfelület

2. EUROSAN W vízeloszlató alapozó 2 rtg.-ben

3. EUROSAN VS gúzoló (50% fedettséggel)

4. WTA EUROSAN UP alsóvakolat

5. WTA EUROSAN OP felsővakolat

6. Edelputz Extra színezővakolat vagy Eurosan FP simítóvakolat és SiliconTOP homlokzat-festék

 

Felújítás menete

Faldiagnosztikai vizsgálat elvégzése, amennyiben szükséges

Részletes szakvélemény elkészítése a tervezők és kivitelezők részére a szükséges anyagok és munkafolyamatok felsorolásával.

Károsodott vakolat leverése

A falszerkezet vízszigetelése (amennyiben lehetséges)

Új vakolat felhordása

o EUROSAN szárítóvakolattal (Eurosan EP)

o WTA felújító rendszerrel (Eurosan UP, Eurosan OP)

Végső felületképzés páraáteresztő festékkel vagy színezővakolattal

Fontos hogy a rendszerhez csak olyan kiegészítő és felületképző termékeket válasszunk, melyek igazodnak a rendszer mechanizmusához és nem zárják le a felületet a távozó nedvesség elött. 

Eurosan TP trasszvakolat

Renti, Renti Fein javítóhabarcs

Edelputz Extra zsákos színező

SilikatTOP vödrös színező

SiliconTOP vödrös színező

Nedves, sóterhelt falak felújítása Eurosan rendszerrel I. rész

 „A magyar lakásállomány döntő többsége egyszintes családi ház. A városi bérházak, a hagyományos parasztházak és a tanyaépületek több, mint fele a második világháború előtt épült, új alig van közöttük” áll a KSH Lakásviszonyok az ezredfordulón kiadványában. Ezért kiemelten fontos külön hangsúlyt fektetni a felújítással kapcsolatos kérdések és problémák megválaszolására.

Meglévő épületállományunk olyan érték, melyet megőrzése elemi érdekünk. Annak érdekében, hogy az ingatlanjaink élettartalma meghosszabbítható legyen, nem elég, hogy minőségi anyagokból építjük, folyamatosan ápolni, renoválni, illetve bizonyos időközönként felújítani, korszerűsíteni kell. Leggyakoribb épületszerkezeti károsítók a nedvesség és a nedvességben oldott sók.

A falszerkezet nedvességének okai

A nedvességgel és sókkal kapcsolatos problémák először az épületek lábazati részén és a pincék belső falán, később pedig a földszinti részeken mutatkozik, ezért leggyakrabban a talajból történő, kapilláris vízfelvételt okolják. A valóság azonban az, hogy egyszerre több mechanizmus érvényesülhet:

kapilláris vízfelvétel,

a földdel érintkező részek kapcsolata (szivárgó vagy rétegvíz, torlaszvíz)

csapóeső homlokzati terhelése, lábazat talajról, földről felverődő vízterhelése

higroszkópos vízfelvétel*

vízfelvétel kondenzáció és kapilláriskondenzáció során

Az első három mechanizmus folyadék halmazállapotú, míg az utóbbi kettő gőz halmazállapotú vízfelvétel.

 

 

Miért fontos a nedves és/vagy sóterhelt épületek felújítása?

A nedvesség és a sóterhelés a falakban igen hátrányosan befolyásolja a régi és sokszor az újonnan épített lakóházak használhatóságát. A nedvesedés és a sóterhelés rendszerint „sókivirágzások” és vakolatleválások formájában jelenik meg. Igen kellemetlen kísérő jelenség, hogy a nedves falak hőszigetelő képessége nagymértékben lecsökken, ami a fűtési költségeket növeli, komfortérzetünk rontja. A nedves és hideg falfelületeken lecsapódó víz nyomán penészgombák képződnek, ami komoly egészségügyi kockázatot jelentenek a lakás használóinak. A nedves és sóterhelt falak szárító vakolattal történő felújítása a környezetet megkímélve teszi újra teljes értékűen használhatóvá az épületet, egészsé-ges, higiénikus életteret biztosítva.

  

Nedves, enyhén sóterhelt falak felújítása EUROSAN szárító- és felújító vakolatrendszerrel lehetséges. Az EUROSAN vakolatok nagy légpórustartalma és hidrofób tulajdonsága miatt a falakba felfele törekvő nedvesség nem képes mélyen a vakolatba hatolni, hanem a határfeület közelében elpárolog. A falfelület mindig száraz marad, a vízben oldott sók pedig a vakoat pórusaiban raktározódnak el, de nem jutnak a felszínre.

 

Fokozottan sóterhelt falak esetén a WTA EUROSAN rendszer javasolt, mely rendelkezik a műemléki épületek felújításához nélkülözhetetlen Európában elfogadott WTA minősítéssel.

A megfelelő rendszer kiválasztása érdekében célszerű a Cemix Hungary Kft. segítségét kérni, akik helyszíni mintavétel alapján laborvizsgálatot is végeznek, és a kiadott felújítási szakvéleményre és javaslatra időgaranciát vállalnak.

*  a sók vízmegkötő képessége a levegő páratartalmából

"Plus"-os termékcsalád

Falainkat számos esetben éri nagyobb mechanikai igénybevétel beltérben és kültérben is, mint például műhelyek, pincék, edzőtermek, lépcsőházak, középületek folyosói, várótermek, ipari csarnokok, lábazatok, kerítések, stb. A nagy mechanikai hatások eredményeképpen a falszerkezetet védő, általános vakoló- és glettanyag könnyen megsérül, lekopik, leválik, így sűrűn kell javítási munkálatokat végezni. Ezért az ilyen helyiségekben/falfelületeken célszerű nagyobb ellenállású, megnövelt tapadással bíró, rugalmas vakoló- és glettanyagot alkalmazni.

LB-Knauf Sockelputz Plus_nagy igenybevetelek_lepcsohaz LB-Knauf Sockelputz Plus_nagy igenybevetelek_squash LB-Knauf Sockelputz Plus_nagy igenybevetelek_tornaterem

A Lasselsberger-Knauf Kft. 3 db „Plus”-os elnevezésű terméke kifejezetten a nagy igénybevételek elviselésére lett kifejlesztve, amiket korábban a squash pályák építési láza ihletett. Ezek a termékek a következők:

- Kontakt VS Plus emelt tapadószilárdságú cementes gúzoló

- Sockelputz Plus megnövelt tapadású cementes vakolat

- Glettop Plus szálerősített cementes glett anyag

LB-Knauf Kontakt VS Plus cementes guzolo LB-Knauf Sockelputz Plus cementes vakolat LB-Knauf Glettop Plus cementes glettanyag 

A három termék együttes használatával biztosítható a strapabíró, esztétikus, egységes és sima felületek kialakítása. 

A nagy igénybevételek elviselésére alkalmas vakolatnak fokozott tapadóerővel rendelkező, felületelőkészítő anyagra van szüksége. Nem elegendő a normál gúzoló vagy alapozó, mert azok nem biztosítanak elég erős tapadóerőt a falazat és a nagy mechanikai hatások elviselésére alkalmas alapvakolat között. A kézi felhasználású, páraáteresztő Kontakt VS Plus cementes gúzoló egyenletes szívóképességet, a műanyagdiszperzió- és cementtartalma révén kiváló tapadást biztosít az alapfelületnek. LB-Knauf Kontakt VS Plus cementes guzolo

A Sockelputz Plus kézzel is géppel is feldolgozható, anyagában besimítható vakolat. Cementtartalma nagy szilárdságot, fagyállóságot, alacsony vízfelvételt, míg a speciális adalékok rugalmas tulajdonságot kölcsönöznek a vakolóanyagnak. Rugalmasságával, nagy szilárdságával kiválóan alkalmas ott, ahol a falfelületeknek az átlagos terhelésnél nagyobb igénybevételt kell elviselniük. Alkalmazhatjuk többek közt sportlétesítmények, pincék, kerítések, lábazatok, folyosók, stb. vakolására. 

LB-Knauf Sockelputz Plus vakolas LB-Knauf Glettop Plus gletteles

A Glettop Plus cementes glettanyag fehér színével alkalmas végső felületképzésre is. Ahol nincs igény színes vagy festett felületre, ott nem szükséges a glettanyag festékkel történő bevonása. Szálerősítést tartalmaz, mely javítja az anyag rugalmasságát, ezáltal növeli a mechanikai hatásokkal szembeni ellenálló képességét. A megnövelt tapadást az alapfelülethez a cementtartalma biztosítja. Finom szemszerkezete miatt vékony rétegű bevonat készítésére alkalmas. Alkalmazható simított alapvakolat, vagy akár kellően sima és szilárd betonfelület bevonására is. Pincékben, ahol nincs szükség vakolásra, a megfelelő szilárdságú, por- és szennyeződésmentes betonfelületre alapozás nélkül is felhordható. 

 

Speciális vakolat hatalmas hőtároló képességgel

Mit jelent ez?

A régi építészeti megoldásoknál a vastag falak biztosították a hőtároló tömeget. A modern építészet könnyű, vékony és helytakarékos megoldásai (korszerű, hőszigetelő blokkos falazóelemek, pórusos szerkezetek) viszont oly mértékben csökkentik a hőtároló képességet, ami szükségessé teheti annak más módon történő pótlását.

A Thermo °Comfort vakolat hőtároló képessége kiemelkedő, hiszen hőmérsékletváltozás nélkül, csupán a benne lévő fázisváltó anyag olvadása révén egy centiméteres vastagság mellett négyzetméterenként 60-70 Wh energiamennyiség tárolására képes. 2-3 cm vastagságban alkalmazva egy 10-15 cm vastag betonfal vagy egy 15-20 cm vastag tömör téglafal hőtároló képességével rendelkezik. Ezekkel szemben azonban előnye, hogy kis tömege miatt a hőt (a vakolat felmelegedése nélkül) gyorsan veszi fel, és gyorsan is adja le, így a hirtelen bekövetkező hőingadozásokra is képes reagálni, eltolva ezzel a hőmérsékleti csúcsok hatásait. Az eltárolt hőt az éjszakai lehűlés során adja vissza a szoba levegőjének.

Hogyan működik?

A helyiségbe különféle módokon bejutó vagy ott keletkező többlet hőenergia először a vakolat anyagában, a mikrokapszulákban lévő anyag olvadására fordítódik. A vakolat hőmérséklete mindaddig nem emelkedik a kívánt 23°C vagy 26°C fölé, amíg az összes ilyen anyag fel nem „olvadt”. Ezáltal a kellemetlen hőmérsékleti csúcsok napszakon belül eltolhatók, és csillapíthatók, a helyiség levegőjének hőmérséklete pedig alacsonyabban tartható. Éjszaka a külső hőmérséklet jelentős süllyedésekor, megfelelő átszellőztetéssel a mikrokapszulákban lévő anyag „visszafagy”. A vakolattal elérhető, hogy a födémek, falszerkezetek aktív hőtároló képessége megnő, így megakadályozhatjuk a belső terek nyári nemkívánatos túlmelegedését.

LB-Knauf_Thermo Comfort_mikrokapszula LB-Knauf_Thermo Comfort_hőmérséklet diagram

Milyen előnyei vannak?

A Lasselsberger-Knauf Thermo °Comfort vakolata hatalmas látens hőtárolási képességgel rendelkezik a fázisváltó mikrokapszuláknak köszönhetően. Ez a speciális halmazállapotváltó adalékanyag képes gyorsan eltárolni a nappali órákban keletkező hő jelentős részét, ezáltal késlelteti, jó esetben megszünteti a szobák és egyéb belső terek kritikus felmelegedését. Az innovatív termék nagyon gyorsan képes eltárolni a felesleges hőenergiát, amit az éjszakai lehűlés során ad vissza környezetének, ezáltal levágva vagy eltolva a kellemetlen hőmérsékleti csúcsokat.

  • Nappal eltárolja a hőt, éjszaka adja vissza
  • Csökkenti a nyári felmelegedés hatásait beltérben
  • Irodaházak esetén csökkenti a légkondicionálós üzemeltetési költségét
  • Falfelületek hőmérsékletét alacsonyan tartja (hőérzet)
  • Lakóházak esetén kellemesebb beltéri klímát eredményez, akár kiválthatja a légkondicionálást

 

Hol alkalmazzuk?

A speciális vakolat leginkább nappali tartózkodásra használt helyiségekben, így irodaépületekben, munkahelyeken, iskolákban, közintézményekben vagy a lakóépület nappali-, étkező-, vagy gyerekszobájában használható, ott, ahol az éjszakai szellőzést kellő hatékonysággal biztosítani lehet.

  • A 23°C-on olvadó adalékanyaggal ellátott Thermo °Comfort vakolatot inkább irodaházakba vagy aktív elemekkel is kombinált, akár épületgépészettel ellátott helyiségekbe tervezzük. Ekkor a hasonló komfortérzet megtartása mellett az üzemeltetési költségeket is csökkenthetjük.
  • A 26°C-on olvadó adalékanyaggal ellátott Thermo °Comfort vakolatot teljesen passzív elemekkel működő vagy nagyon felmelegedő helyiségekbe (pl. tetőtér) tervezzük, ahol az éjszakai lehűtés kevésbé garantálható. 
  • A Thermo °Comfort vakolatot csak olyan helyiségekbe tervezzük be, ahol az éjszakai szellőztetés által a vakolat visszahűtése, így a benne lévő fázisváltó anyag „visszafagyasztása” biztosítható.
  • A Thermo °Comfort vakolatot lehetőleg olyan falfelületen használjuk, amely elé nem kerül tartósan bútorzat, ami a nappali gyors hőfelvételt és az éjszakai hőleadást akadályozná. Ha ez nem megoldható, a bútorzat lábakra állításával, és a mögöttük lévő levegő áramlásának biztosításával a vakolat hőfelvételi és hőleadási hatékonysága megőrizhető.
  • A Thermo °Comfort vakolat fal- és mennyezetfűtéssel egy falfelületre is betervezhető. Tekintve, hogy a felületfűtések üzemi hőmérséklete 30-35°C, ami biztosan magasabb a fázisváltó anyag olvadáspontjánál, a vakolatban lévő fázisváltó anyag a teljes fűtési szezon alatt olvadt állapotban marad, így nem befolyásolja a hőátadást, csupán az első felfűtés idejét nyújtja meg. 
  • A maximális hővédelem elérése érdekében a Thermo °Comfort vakolat alkalmazása mellett a nyílászárók megfelelő árnyékolásáról is érdemes gondoskodni, ezen kívül pedig a falfelületeket külső hőszigetelő rendszerrel javasolt ellátni. Új építés esetén az épület tájolása, alaprajzi elrendezése, tagoltsága nagyon fontos az optimális energiafogyasztása és a kellemes hőérzet kialakítása szempontjából. Ideális esetben mellőzhetjük légkondicionáló berendezések telepítését, vagy azok üzemeltetési költségét minimálisra csökkenthetjük. 
  • A Thermo °Comfort vakolat a túlfűtés (vaskályha vagy kandalló) kellemetlen hatásait is képes csökkenteni oly módon, hogy a többlethőt eltárolja, és csak később, hosszabb idő alatt adja vissza a szoba levegőjének.
  • Ne tervezzük a Thermo °Comfort vakolatot kültérbe, ahol előnyös tulajdonságai nem érvényesülhetnek! Vizes helyiségekben történő alkalmazása sem javasolt, mivel a termék gipszes kötőanyagú.
  • Ne tervezzük a Thermo °Comfort vakolatot fal- és mennyezethűtéssel egy falfelületre! Tekintve, hogy a felülethűtések üzemi hőmérséklete 18°C – 20°C, ami biztosan alacsonyabb a fázisváltó anyag olvadáspontjánál, a vakolatban lévő fázisváltó anyag a teljes hűtési periódus alatt fagyott állapotban marad, ezért előnyös tulajdonságai nem érvényesülhetnek. Fal-és mennyezethűtéssel ellátott helyiség egyéb falain alkalmazva a hűtésrendszer üzemeltetési költségei csökkenthetők (ilyenkor speciális beállítás indokolt lehet).
  • A Thermo °Comfort vakolat nem hőszigetelő tulajdonságú, hőszigetelő vagy szárító vakolatrendszerekkel nem keverendő össze, azokkal egy helyiségben nem alkalmazható. 

 

A vakolat felhordása eltér a többi vakolatétól?

Nem, a Thermo °Comfort beltéri, gipszes kötőanyagú alapvakolatot ugyan úgy hordjuk fel, mint más gipszes vakolatot, a felület előkészítésétől a vakolásig. Ahol nem egységes a falszerkezet, célszerű hálós erősítést alkalmazni (vakolaterősítő háló 10 x 10 mm). A vakolat anyagában eldolgozható, beglettelhető, általa közvetlen festésre vagy glettelésre alkalmas felület készíthető. Tapétázás vagy egyéb további réteg felvitele nem javasolt. A vakolandó felületek nagyságát és a vakolat rétegvastagságokat a helyiségek hőtechnikai méretezése alapján határozzuk meg, ügyelve arra, hogy a Thermo °Comfort vakolattal borított falfelületek átszellőzése a berendezési tárgyak elhelyezése után is mindig biztosítva legyen. A helyiségek fennmaradó vakolandó felületeire MP 701 G gipszes vakolatot használjunk.

LB-Knauf_Thermo Comfort_hőtároló vakolat_felhordása 

Anyagszükséglet, kiszerelés:

 

  • 10 kg/m2/cm
  • alkalmazható 1-3 cm vastagságban
  • felülete, és vastagsága méretezendő
  • 20 kg-os zsákokban
      LB-Knauf_Thermo Comfort

Speciális vakolat fal- és mennyezetfűtéshez

Miért alkalmazzunk fal- és mennyezetfűtést?

A környezettudatos építkezés és az épületszerkezetek hőátbocsátási tényezőire vonatkozó egyre szigorodó előírások miatt az épületek fajlagos fűtési igénye és a nyári hőterhelése egyre csökken. Míg 20-30 évvel ezelőtt a fűtési igény 100-120 W/m2 volt, ma már az egyre korszerűbb építőanyagoknak, és az építőanyagok nagyobb technológiai fegyelemmel történő beépítésének köszönhetően, a fajlagos fűtési igény 40-60 W/m2 értékre csökkent. Az évtizedeken keresztül elfogadott 90/70°C hőmérséklettel üzemelő fűtések ma már korszerűtlenek. Az alacsonyhőmérsékletű radiátoros fűtés legfeljebb 60-65°C, a padló- és falfűtések 40-45°C előremenő vízhőmérséklettel működnek. A fal-, padló- és mennyezeti felületekbe beépített csővezetékeken átáramló fűtő- illetve hűtővíz a helyiségben egyenletes hőeloszlást és kellemes komfortérzetet biztosít. A fűtőtestekkel kialakított rendszerekkel szemben falfűtésnél létrejön a falak és a helyiségben tartózkodó személyek közti sugárzási egyensúly, amely optimális komfortérzetet biztosít, egyenletes hőmérséklet eloszlást létrehozva a padlótól a mennyezetig. Nem beszélve arról, hogy a helyiségben nem foglalnak el hasznos helyet a hőleadók (pl. radiátor). A fal-/mennyezetfűtésre kialakított rendszer, nyáron kiválóan alkalmas az épületek, helyiségek hűtési feladatainak ellátására is. A falfűtés/hűtési rendszereket elsősorban az épületek külső falainak belső oldalára szerelve alkalmazzák. Régi épületek felújításakor, korszerűsítésekor és új építés esetén is ajánlott a fal- illetve mennyezetfűtés beépítése. 

Összegezve a fal-és mennyezetfűtés/hűtés előnyei:

  • A nagy felületek miatt jobb a besugárzási tényező és ezzel az ember közérzete.
  • Alacsonyabb léghőmérséklettel / olcsóbban / lehet ugyanazt a hőérzetet elérni, mint radiátoros hőközléssel.
  • A kisebb közeghőmérsékletek miatt az alacsony hőmérsékletű hőtermelők, mint a hőszivattyú, a napkollektor ideálisan alkalmazhatók.
  • A helyiségekben nem láthatók hőleadók és emiatt nem foglalnak el hasznos helyet.

 

A fal- és mennyezetfűtés hatására a vakolóanyag magasabb terhelésnek van kitéve. Az erre a célra kifejlesztett ThermoWand vakolat összetétele biztosítja az időtálló falszerkezetet. Az átlagos alapvakolattal ellentétben szálerősítéssel készül, így képes repedésmentesen felvenni a hőingadozásból adódó terhelést. 

LB-Knauf Mennyezet gúzolás géppel

A falfűtés kivitelezése esetén a fal előkészítése is különösen fontos, hogy elérjük a szükséges tapadást. Ennek két fő oka van; egyrészt a hőingadozásból fakadó feszültség az alapfelület és vakolóanyag határfelületén jelentkezik, másrészt a hagyományos vakolatokhoz képest a nagyobb rétegvastagság nagyobb súlyt is eredményez, mely szintén a határfelületen fejti ki hatását. A megfelelően előkészített falszerkezetre gúzoló felvitele szükséges. Oldalfalon téglára Kontakt VS, pórusbetonra Kontakt Poren alapozó, sima betonfelületre pedig Kontakt B Plus kvarcszemcsés tapadóhíd, vagy Eurosan VS cementes gúzoló használata ajánlott. Mennyezeten teljes fedettséggel kerámia felületre Kontakt VS Plus, beton felületre Kontakt VS Plus, vagy Kontakt B Plus alkalmazható. Fokozottan figyeljünk arra, hogy mind az előkészítés, mind a vakolás során az alapfelület és levegő hőmérséklete 5-25°C között legyen. A szálerősített vakolat kézzel és géppel is felhordható a falszerkezetre és mennyezetre egyaránt. A falfűtés esetén a végső felület leggyakrabban festett felület. A sík felület elérésére a Simultan simítóvakolatot ajánljuk, a tükörsima felülethez pedig kétszeri glettelés szükséges.

LB-Knauf_ThermoWand_vakolás

Fontos tudnivalók: 

  • Minimális rétegvastagság: a fűtéscső vastagsága + 10 mm 
  • Dilatációt kell kialakítani a vakolatban, ha a falfűtéssel ellátott falszakasz hossza meghaladja a 10m-t
  • 25 mm rétegvastagságig hálóerősítés nélkül alkalmazható
  • Szálerősítésű 
  • Könnyen feldolgozható 
  • Jó páraáteresztő képességű 
  • Szilárd, repedésmentes felület 
  • Jó hőleadó képességgel rendelkezik 
  • Kiadóssága 13 kg/m2 1 cm rétegvastagságban
  • Kézi, gépi feldolgozhatóságú
  • Mész-cement bázisú
  • Kül- és beltérben alkalmazható
  • A vakolatot a csőrendszer nyomás alatti feltöltését követően hordjuk fel.
  • A falfűtésvakolat teljes kötése (28 nap) után javasolt szakaszosan és naponta csak néhány fokkal emelve a vízhőmérsékletet felfűteni.
  • Glettelést és festést csak a próbafűtést követően szabad elvégezni 
  • Tervezzük meg előre a bútorzatot, és ezekre a falakra ne tervezzünk nagy szekrényeket, könyvespolcokat

 

Gondos színválasztás = mindennapi wellness

Ahhoz, hogy felfrissítsük lakásunkat és a megkopott vagy akárcsak megunt falakat új élettel töltsük meg, nem kell speciális szakértelem vagy különleges szerszámok. Ezt mindenki maga is elvégezheti, csak ecsetre lesz szükség, teddy-hengerre, néhány tekercs maszkolószalagra, sok-sok takarófóliára, némi lelkesedésre és persze a Lasselsberger-Knauf InterTOP beltéri festékeire – amelyeket természetesen nem csak felújításnál, hanem egy új lakásban a lakókörnyezetet hangulatos kialakításánál is használhatunk.

Színek és hangulatok

Ha megállunk a térben, amibe színeket kívánunk álmodni, próbáljunk ne színekben, hanem hangulatokban gondolkodni! Milyen hangulatot sugalljon nekünk az előszobánk, a dolgozószobánk vagy a hálószobánk – nyugalomra, élénkítésre vagy minimalista háttérre vágyunk?

Lb-Knauf - Selection colours Line

A minket körülvevő színek nagy hatással vannak hangulatunkra, közérzetünkre. A zöldek köztudottan üdeséget, frissességet „sugároznak”, a halvány szürkés-kékekkel növelhetők a terek, felfelé világosítva szabadabb érzések válthatók ki. Az élénk, intenzív színek serkentőleg hatnak, így például a vöröset jellemzően inspiratív környezet kialakítására, irodai „brainstorming” terek, szórakozóhelyek színezésekor alkalmazzák – kisebb felületen használva azonban rendkívül hatásosan dobhatunk fel egy lakószobát vagy nappali helyiséget is.

Selection színkártya – a harmonikus választás

A hangulatunkhoz passzoló szín, illetve színek kiválasztása nem könnyű feladat, ráadásul a számítógépek, tabletek és egyéb eszközök csak korlátozott segítséget nyújthatnak. A képernyőn megjelenő szín ugyanis szinte semmit nem árul el arról, hogy hogyan fog ugyanez a szín mutatni a falunkon. Ezért a színválasztás elengedhetetlen eszköze a beltéri színeket tartalmazó Selection színkártya, melynek segítségével a színt a maga valójában láthatjuk és különböző fényviszonyok között – napfényben, árnyékban, szórt fényben stb. – is szemügyre vehetjük.

Lb-Knauf - Selection szinkartya

A Selection már nevével is jelzi, hogy több és más, mint egy a piacon található sok-sok színkártya közül. Nem pusztán színekből, hanem Line és Selection néven színtartományokból és színválogatásokból épül fel, melyek számos, színdinamikai alapokon összehangolt négyes színsort tartalmaznak. Így a helységeinkbe megálmodott, összeillő színkombinációk lakberendezői vagy belsőépítészi tapasztalat nélkül is kiválaszthatók. 

Lb-Knauf - Selection szinkor

A Line tartományokban egy alapszínre épülő színharmóniák kialakításához használható négyszínű színsorokat ajánlunk (melyek természetesen szabadon kombinálhatóak és cserélhetőek), például:

EARTH line – a föld színei  Lb-Knauf - Selection Earth line

RUSTY line – vöröses árnyalatok

 Lb-Knauf - Selection Rusty line

BLUE line – kékség

 Lb-Knauf - Selection Blue line

GREEN line – minden, ami zöld

 Lb-Knauf - Selection Green line
 

Egy „Line” oldalon ugyanazon „színezet” négy árnyalata látható

 

A Line színtartományok színsorait a Cream és Intense színválogatások teszik teljessé, amelyekből a színlapok jobb alsó sarkában található színezet kód alapján az egyes színtartományokkal harmonizáló, elsősorban kiegészítőként ajánlott négyes színsorok választhatók.

Lb-Knauf - Selection szinkor felosztasa

Az így felépülő Selection színsorokat kiegészítő Rock válogatásba a szürke huszonnégy árnyalatát gyűjtöttük. Kizárólag ezekből is modern, minimalista belsőket alakíthatunk ki, és mivel minden Line színtartományokhoz ajánlunk Rock színsort, a szürke válogatás ugyanígy felhasználható a színkártya valamennyi színsorának kiegészítésére.

A Cream és Intense válogatások az egyes színtartományok szélsőséges, végletes színeit tartalmazzák:

  • a Cream a leghalványabb, pasztell színeket, melyeket fehér falak helyett, vagy azok kiegészítéseként alkalmazva nyugodt, visszafogott hangulatok hozhatók létre

 Lb-Knauf - Selection colours Rock

 

 

 

Modern, minimalista beltér pasztell és szürke színek kombinációjával

  • míg az Intense a legélénkebb árnyalatokat – ezek nagyobb felületeken kifejezetten harsány, intenzív hatást váltanak ki, ezért elsősorban díszítésre, vagy kisebb falfelületeken, lakószobák konyhák vagy étkezők bátrabb színezésére ajánljuk

 

 Lb-Knauf - Selection colours Intense

 

A halvány színezetű belteret néhány intenzív színnel dobtuk fel, és az eredményt aláhúztuk egy jól megválasztott szürkeárnyalattal

 

InterTOP matt színes beltéri diszperziós falfesték

  • széles színválaszték

  • kiváló fedőképesség

  • ecsetelhető, hengerelhető, szórható

  • 5 és 15 literes vödörben kapható (egy rétegben 50-70 m2 illetve 150-210 m2 átfestésére elegendő)

  • 2 rétegben ajánlott

  • elérhető az Inspiration színkártya színeiben (színkód utolsó 5 karaktere: 0xxxx), és a beltéri színválasztást segítő Selection színkártya további 477 színében (színkód utolsó 5 karaktere: 5xxxx)

  • kiegészítő termékek:  InterGrund – beltéri diszperziós mélyalapozó; festhető akril tömítő

 Lb-Knauf - InterTOP beltéri festék

Az InterTOP festékekkel kialakított színharmóniák és hangulatok mellé nagyobb fehér felületek festéséhez a gazdaságos PrimoTOP beltéri fehér diszperziós falfestéket ajánljuk 15 literes kiszerelésben (mely egy rétegben 135-180 m2 átfestésére elegendő)

 LB-Knauf - PrimoTOP beltéri festék

 

 

Erkély, terasz burkolása

Terasz, erkély rétegrendi kialakítások

A kültéri burkolt felületeket extrém terhelések érik a beltéri társaikhoz képest. Ezek elsősorban az intenzív nedvesség, fagy, UV sugárzás, mechanikai és dinamikai hatások, és a hőmérséklet-ingadozás. Természetesen ezeken túlmenően is számtalan hatás éri a felületeket, de ezek vagy nem számottevőek, vagy csak kivételes helyzetekben fordulnak elő.

Fontos minden esetben a végbemenő folyamatok átgondolása és ehhez mérten a legideálisabb rétegrend és anyagok megválasztása. Több lehetőségünk is van a rendelkezésre álló hely (rétegrendi vastagság) függvényében. Ezen megoldások mindegyike megfelelő lehet, különbségük elsősorban az élettartamuk idejében tér el. El lehet úgy is készíteni egy felületet, hogy 10-15 évig tartós megoldást nyújtson és lehet akár 30-50 évre is tervezni. Természetesen mindegyik lehetőségnél fontos a rendszerelemek állandó vizsgálata és karbantartása (sérült lapok cseréje, elrepedt fugák, rugalmas tömítés újra húzása stb.).

Két alapvető rétegrendet különböztetünk meg:

- Hagyományos

- Fagyvédő

Hagyományos rétegrend:

Évtizedeken át alkalmazott rétegrendi kialakítás mind teraszok, mind erkélyek kivitelezésénél. Alkalmazása elsősorban akkor célszerű, ha a homlokzati nyílászáró és erkély-, teraszlemez síkja között csak néhány cm áll rendelkezésre. 

Rétegrend főbb elemei és jellemzésük:

- (1-2) Lejtésképzés: Kültéri burkolatoknál a szakmai szervezetek ajánlása alapján minimum 2 % lejtést kell kialakítani a felületre érkező nedvesség biztonságos levezetése érdekében.  Ezt a lejtést célszerűen olyan anyaggal kell kialakítani, ami a lehető legkisebb rétegvastagságot veszi igénybe (a legvékonyabb szakaszán közelít a nullához) és megfelelő tapadással, illetve szilárdsággal rendelkezik. Az LB-Knauf termékválasztékában ez a ReCon termékcsalád CT-Max és CT-Mix habarcsai, melyek 3 mm-től akár 4 cm-es vastagságig bedolgozhatóak. Minden esetben alkalmazni kell a rendszer tapadóhídját, a Kontakt CT-t, melyre nedveset a nedvesre elv alapján kell a további réteget felhordani. Amennyiben gyorsított szilárdulás az igény, akkor a NivoSpachtel 3-20 gyorskötő padlókiegyenlítő tapasz a megoldás, melyet a nevében szerepló 3-20 mm között lehet alkalmazni (több rétegben nagyobb vastagság is elérhető). 

- (3-5) Vízszigetelés: A lejtésképzés megszilárdulását, illetve kiszáradását követően lehet elkészíteni a felület vízszigetelését. A vízszigetelésnek kettős funkciója van. Elsődleges feladata az alatta lévő tartószerkezet védelme, másodlagosan pedig a felette lévő burkolat felfagyás elleni védelme. Célszerű páraáteresztő szigetelést használni, mert ezáltal az alulról érkező pára nem reked meg a szigetelés alatt, ahol páranyomást, illetve rejtett fagyási károkat okoz. Az Lb-Knauf ilyen tulajdonságú terméke az Aquastop Flex, mely páraáteresztő, fagyálló és kimagaslóan rugalmas cementkötésű kenhető szigetelés. A kivitelezésénél nem szabad megfeledkezni, hogy minimum két rétegben kell felhordani az anyagot, valamint a rendszerhez tartozó kiegészítő elemek (hajlaterősítő szalag, vízcseppentő elem stb.) beépítése is nélkülözhetetlen!

- (6) Burkolatragasztó: A ragasztó kapja a legnagyobb terhelést a rétegrendi elemek között. Biztosítania kell a lapok teljes alátámasztását (előírás szerint min. 90 %-os fedettséget, melyet a két oldali kenéssel lehet elérni), át kell adnia a burkolat felmelegedéséből és lehűléséből származó alakváltozási feszültséget a fogadófelületnek, ellent kell állnia a fagynak és hőnek miközben a megfelelő tapadást is kell biztosítania, mindezt néhány mm vastagságban.  Ajánlott minden esetben az általános terheléshez javasolt ragasztóknál egy kategóriával erősebb és rugalmasabb anyagot választani a megnövekedett terhelések miatt. Kültéri felhasználáshoz javasoljuk a Flex, S1 Flex illetve S2 Flex ragasztóinkat.

- (7-8) Hézagtömítés: Két különböző típusú hézagot kell lezárnunk. Egyrészt a burkolólapok közötti fugahézagot, melyet nagy kopásállóságú és kis vízfelvételű fugázóanyaggal kell tömíteni. A célra legalkalmasabb termékek az Lb-Knauf választékában a SilverCol cement kötőanyagú és az EpoxiCol kétkomponensű epoxy fugázóhabarcsok. Másik típusú hézagok a dilatációk, a pozitív sarkok (lábazat), illetve a burkolathoz kapcsolódó egyéb szerkezetek (korláttartók, csőáttörések stb.). Ezeket minden esetben tartósan rugalmas, UV álló tömítővel kell kitölteni, mely a Szaniterszilikon rugalmas tömítő.

 

Fontos tudni, hogy a kültéri felületeket maximum 15 m2-ként (alaktól és rétegvastagságtól függően) dilatálni kell a hőingadozásból származó feszültségek csökkentése érdekében. Ebben az esetben nem alkalmazhatjuk a fentiekben ismertetett rétegrendet, mert a tartószerkezeti réteget el kell választani a fölötte lévő rétegektől. Ez többlet vastagságot és másik rétegrendi kialakítást igényel, melyet a későbbiekben ismertetünk.

Fagyvédő rétegrend:

Hosszú élettartamú, tartós kialakítás, mely ideális mind a ragasztott, mind a szerelt burkolatok fogadására. Alkalmazását minden esetben javasoljuk, amennyiben rendelkezésünkre áll a hagyományos rétegrendhez plusz 4-5 cm.

Rétegrend főbb elemei és jellemzésük:

Alapjában véve megegyezik a hagyományos rétegrendi kialakítással, de a vízszigetelő és a burkolati ragasztó réteg közé kialakításra kerül egy szivárgó réteg. (6-7) A rétegnek két eleme van: közvetlenük a vízszigetelésen kerül leterítésre a 8 mm vastagságú kasírozott drain szivárgólemez (nem minden esetben szükséges, de nagy lejtésirányú teraszoknál vízáteresztő burkolat esetén a bejutó csapadék visszatorlódhat a felső rétegben), majd a minimum 3 cm vastagságú Drain Estrich.

A Drain Estrich működési mechanizmusa egyszerű, mégis igen hatékony: 

A Drain Estrich elvezeti a rétegek közé jutott nedvességet, valamint meggátolja a maradék nedvesség megfagyásának roncsoló hatását a szerkezetében lévő szabad légtérnek köszönhetően.

 

Nagy méretű teraszoknál a dilatációs szakaszok könnyen kialakíthatóak a kasírozott drain lemez fölötti rétegben.

A Drain Estrichen kialakítható zárt fugájú ragasztott lapburkolat (ekkor fagyvédő rétegként funkcionál), illetve akár nyitott fugájú természetes kő, fa vagy WPC műanyag teraszburkolat is. Nyitott fugák esetén a Drain Estrich felső síkja,  illetve a burkolati sík akár vízszintesen is kialakítható, hiszen a felületen nem áll meg a csapadék, a bejutó nedvességet pedig a szivárgó réteg elvezeti.

 

Erkélyek hőszigetelése esetén a lépésálló zártcellás extrudált hőszigetelő lemez (XPS) a lejtést adó réteg alatt kerül elhelyezésre. Ebben az esetben a fölötte lévő esztrich réteg (lejtbeton) úsztatott kialakítású lesz. Ennek legkisebb vastagsága CT-Max alkalmazása esetén 3 cm, Estrich ZE 20 esetén pedig 4 cm.

 

Falazóhabarcsok II.

Falazóhabarcsok felhasználása

Az alkalmazási terület határozza meg a habarcsoktól elvárt tulajdonságokat. Nem mindegy, hogy a falazatnak milyen statikai igénybevételeknek kell megfelelnie (tartófal, pillér, kémény vagy válaszfal funkciót tölt be). Az sem mindegy, hogy milyen anyagból készül a falazat, mert egyes falazóanyagoknál más-más tulajdonságú habarcsra van szükség. Más összetételű, víztartóképességű, légpórustartalomú és állékonyságú anyag szükséges pl. vázkerámia, pórusbeton, illetve beton blokkokból épített fal, vagy akár egy klinkertégla burkolat falazásához.

LB-Knauf_Falazóhabarcs 

Az LB-Knauf falazóhabarcs kínálatából különböző falazási feladatokra találunk megoldást. A falazáskor az adott falazóelemhez leginkább illeszkedő habarcsot alkalmazzuk.

Ajánlások:

Válaszfalak esetén, ahol nem a teherbírás az elsődleges feladat, elegendő a kisebb nyomószilárdságú habarcs, MM1 használata.

Normál igénybevételű, teherhordó falazatok esetén alkalmazható az MM3 falazóhabarcs.

Nagy teherbírású tartószerkezetek falazásához választhatjuk az MM5 és MM10 habarcsot.

Hőszigetelő falazatoknál fontos a falazóhabarcs hővezetési tényezője. A habarcs hővezetése töltőanyagok (pl. perlit) használatával csökkenthető. Egy átlagos falazóhabarcs (MM3) hővezetési tényezője kb. 0,79 W/mK, míg az MM3 Thermo hőszigetelő falazóhabarcs kb. 0,15 W/mK értékkel rendelkezik. 

Műemléki épületek, várromok falazatainak helyreállításánál mészhidrátot és trasszt mint hidraulikus kötőanyagokat tartalmazó kompozitot használunk, melyeket szabályozás ír elő. Az LB-Knauf által gyártott MM3 Trassz falazóhabarcs alkalmas ezen munkálatokra.

LB-Knauf_Falazóhabarcs_MM3 Trassz 

Pórusbeton (pl. Ytong) falazatoknál általában vékonyágyazatú falazóhabarcsot használunk. Az M5 Poren pórusbeton ragasztó javasolt rétegvastagsága 3-5 mm, míg a normál falazóhabarcsoké 10-15 mm.

Üvegtégla ragasztáshoz nagy szilárdságú, rugalmas habarcs szükséges. Az M10 Glas üvegtégla ragasztó fehércement kötőanyagú, mely semleges az üveggel, fehér színű, mely alkalmas üvegtégla fugázásához is. 

Burkolóhabarcs ajánlott burkolótégla (nem tömörre égetett, nedvszívó téglák) falak falazására. Úgy lett kifejlesztve, hogy végső felületként, tartós és ellenálló felületet biztosítson.

Klinkerhabarcs ajánlott klinkertégla (tömörre égetett kis nedvességfelvétellel rendelkező téglák) falak falazására. 

LB-Knauf_Falazóhabarcs_M5 Klinker

Falazóhabarcsok I.

A falazóhabarcsok feladatai, tulajdonságai

A falszerkezetek szilárdságát, teherbíró képességét, tartósságát a falazóelemeken kívül a felhasznált falazóhabarcs tulajdonságai is nagyban befolyásolják.

A falazóhabarcsok feladatai:

  • egyenletes teherátadás
  • falazóelemek egyenetlenségének kiküszöbölése
  • hézagkitöltés
  • falazóelemek egymáshoz ragasztása

 LB-Knauf Falazóhabarcs

Szabványban meghatározottak alapján a falazóhabarcs fajták meghatározása és tulajdonságaik és/vagy felhasználásuk szerint a következők lehetnek:

Normál falazóhabarcs (G)

Vékonyrétegű falazóhabarcs (T)

Könnyített falazóhabarcs (L)

A habarcsokra vonatkozó európai szabvány a falak, oszlopok és válaszfalak építésénél (burkolt téglafalazat és vakolt falazat, teherhordó és nem teherhordó falazati szerkezet a magas és mélyépítésnél) alkalmazott gyári előkevert falazóhabarcsokkal szembeni elvárásokat (fektetés, egyenes illesztés, fugázás) határozza meg.

A falazóhabarcsok tulajdonságainak meghatározására az EN 998-2 szabvány rendelkezik. E szabvány szerint a gyártónak egy termék kifejlesztése után, el kell végezni a termék kezdeti típusvizsgálatát, melyben igazolja, hogy az megfelel ennek az európai szabványnak. Külön kell meghatározni a friss habarcsok feldolgozásával kapcsolatos bedolgozhatósági időt, kloridtartalmat, levegőtartalmat, sűrűséget és (csak a vékonyrétegű habarcsoknál) a korrigálhatósági időt. A megszilárdult habarcsokra meghatározza a feldolgozásra vonatkozó nyomószilárdságot, tapadószilárdságot és sűrűséget. 

Az MSZ EN 998-2 szabvány a falazóhabarcsok nyomószilárdság szerinti besorolásáról rendelkezik.

Az LB-Knauf gyártású falazóhabarcsok elnevezésében szereplő számok a megszilárdult habarcs nyomószilárdságára utalnak. Pl.: MM1, MM3, MM5, illetve az MM10 elnevezésű termékek a harmonizált európai szabvány által meghatározott M1, M2,5, M5, és M10 jelölésű osztályba sorolhatók (a habarcsoknak teljesíteni kell az elnevezésükben megjelölt osztály nyomószilárdsági értékeit, pl.: MM1 > 1 N/mm2, MM3 > 2,5 N/mm2, stb.). 

HabarcsosztályokA falazóhabarcsok pontos anyagszükségletét a falazóelem gyártó cég határozza meg. A mellékelt táblázatban iránymutatást adunk a különböző falazóelemekhez használatos nedves- és szárazhabarcs szükségletre.

LB-Knauf Falazóhabarcs anyagszükséglet

Hálózás és kiegészítői

 

Az üvegszövet háló megfelelő beágyazása

A homlokzati hőszigetelő rendszerekben használt polisztirol és ásványgyapot lapok igen könnyűek és kiváló hőszigetelő tulajdonságokkal rendelkeznek, ugyanakkor rendkívül sérülékenyek. Ezért a homlokzatot lezáró színezővakolat egy üvegszövet hálóval megerősített alaprétegre kerül, ami biztosítja a hőszigetelő rendszer mechanikai védelmét. A Lasselsberger-Knauf Thermosystem hőszigetelő rendszereiben az alapréteget a hőszigetelő lapok felragasztására is használt rendszerragasztókkal alakítjuk ki (ezekről bővebben lásd korábban megjelent Rendszerragasztó tananyagunkat).

A rendszerragasztót fogazott glettvassal hordjuk fel a hőszigetelő táblákra, így biztosíthatjuk az egyenletes rétegvastagságot az alábbiak szerint:

LB-Knauf - retegvastagsagok Az 1 méter széles, 10 illetve 50 méteres tekercsben kapható üvegszövet háló sávjait gyűrődésmentesen, minimum 10 cm átfedéssel kell beágyaznunk a megfelelő vastagságban felhordott rendszerragasztó rétegbe. (Ezért az egyéb veszteségektől eltekintve is legalább 10%-kal több hálóra lesz szükségünk, mint a falazott felület).

A háló alá kerülő nyílászárók vagy egyéb, a homlokzatot megszakító elemek helyét tapétavágó késsel vagy egyéb megfelelő szerszámmal vágjuk ki a hálóból.

Lb-Knauf - halozas kivagas

Nyílászárók esetében figyeljünk arra is, hogy a sarkokból repedések indulhatnak meg, ezért még a hálózás előtt közvetlenül a sarkokon átlósan helyezzünk el megerősítő csíkokat.

Lb-Knauf - diagonalis halozas

A megfelelően beágyazott háló fölött elhúzzuk a rendszerragasztót. Fokozott mechanikai terhelésre számítva (például nagy forgalmú épületek földszintjén) különlegesen erős felületet kaphatunk, ha ebbe újabb hálóréteget fektetünk és újfent lehúzzuk ragasztóval. Semmiképpen se forduljon elő, hogy a fenti lépések követése helyett pusztán a száraz hőszigetelő lapokra fektetett hálót tapaszoljuk be – bár a felület kívülről ugyanúgy néz ki, mint a helyesen elkészített, valójában ezzel a pamacsolással se megfelelően erős kötést nem képezhetünk a háló és a hőszigetelő lapok között, sem megfelelően erős alapfelületet a homlokzat számára!

Lb-Knauf - tapaszolas

 

A megerősített alapréteg kiegészítői

Az összefüggű homlokzatfelület kialakítása viszonylag egyszerűen és gyorsan elvégezhető, azonban a homlokzat részletei, például a már említett nyílászárók, élek, dilatációk kialakítása speciális kiegészítőket igényelnek.

Ahogyan az üvegszövet hálót, a kiegészítőket is a felhordott rendszerragasztó rétegbe ágyazzuk.  A profilok jelentős része gyárilag hálóval szerelt, ezeket ugyanolyan átfedésben kell elhelyezni az üvegszövet hálóval, mint a háló sávjait.

Lb-Knauf - elvedo beagyazasa

 

Hagyományos 90° élképző profilok

  • PVC vagy alumínium profil, hálóval

  • 2,5 m szálban

Lb-Knauf - sarokvedeo PVC profil

Lb-Knauf - sarokvedo alu profil

  • háló nélküli alumínium profil
  • 3 m szálban
Lb-Knauf - sarokvedo alu profil halo nelkul

Speciális PVC élképző profilok

  • hajlítható hálós profil, nem 45 ° élek kialakításához

  • 25 m tekercsben

Lb-Knauf - hajlithato elvedo
  • ívek kialakításához
  • 3 m szálban
Lb-Knauf - ives elvedo profil

Ablakcsatlakozási profil

  • vízzáró kapcsolat kialakításához az ablak és a hőszigetelő rendszer között

  • öntapadós felülettel rendelkezik, amelyre a homlokzat kialakítása során a nyílászárót védő fólia ragasztható fel – a munkák végeztével ez nyom nélkül eltávolítható

  • 2,4 m szálban

Lb-Knauf - ablakcsatlakozasi profil

Cseppentőprofilok

  • nyílászárók felső éléhez és egyéb előreugró épületszerkezetekhez

  • a profilon összegyűlik és lecsepeg a csapadék, így megakadályozza a víz becsorgását a vízszintes vakolatrészen

  • PVC, 2 m szálban

  • látszó profil: a műanyag cseppentőél a vakolaton kívül marad, így nagyon hatékonyan választja le az esőcseppeket

Lb-Knauf - latszo cseppentoprofil
  • vakolható profil: a cseppentőprofil bevakolható, így kevésbé töri meg a homlokzatot
Lb-Knauf - vakolhato cseppentoprofil

Dilatációs profil

  • dilatációs hézagok képzésére

  • nagyobb épületeknél fordul elő, családi házaknál ritkán szükséges

Lb-Knauf - dilatacios profil

A homlokzatok kialakítása és azokban a nyílászárók és egyéb, a homlokzat síkját megtörő felszerelések elhelyezése sokféle lehet, ezért a homlokzati hőszigetelésen a hálózás és a megerősített alapréteg elkészítése minden esetben szakembert igényel.

Átütő védelem II. – Dübelválasztás homlokzati hőszigetelő rendszerekhez

Csavardübelek

A homlokzati hőszigetelés mechanikus rögzítésében egyre inkább teret nyernek a csavarral fixált dübelek. A Lasselsberger-Knauf által kínált csavardübelek speciális kiképzésének köszönhetően süllyesztetten szerelhetők, azaz elhelyezésüket követően a hőszigeteléssel egyenértékű anyaggal zárhatjuk le őket, így a dübel hőhídmentesnek tekinthető. A csavardübelek igen vastag, akár passzív házakhoz is alkalmas polisztirol és kőzetgyapot hőszigetelő lemezek rögzítéséhez is használhatóak.

 

Süllyeszthető fejű dübel

  • mind EPS, mind ásványgyapot hőszigetelő lemezekkel használható

  • akár 33-35 cm vastagságig

  • bármilyen falazaton

  • süllyesztés nélkül vagy süllyesztve, hőhídmentesen is telepíthető

Lb-Knauf - sullyesztheto dubel termekkep

Ez a dübeltípus nem süllyesztett szerelés esetén behajtó bittel gyorsan és egyszerűen rögzíthető. Hőhídmentes telepítéshez speciális telepítőszerszámmal és az ehhez tartozó bit szükséges. A telepítőszerszám a dübel behajtásával egyidejűleg süllyesztéket mar a szigetelőanyagba, így a dübel tányérja a megfelelő mélységig süllyed. A telepítés ezzel megtörtént, a dübel tányérjának helyét hőhídmentesítő pogácsával zárjuk le.

LB-Knauf - sullyesztheto dubel

ECOTWIST önmetsző dübel 

 

  • INNOVATÍV! Ugyanaz a dübel használható 10 - 40 cm szigetelés-vastagságig!

  • nagyobb szigetelőanyag-vastagsághoz nem kell hosszabb és drágább dübelt vásárolnunk

  • tányérjuk a hagyományos dübelekkel ellentétben nem a szigetelőanyag külső peremén fejti ki a rögzítő hatást, hanem a dübel behajtása közben belesüllyed a szigetelőanyagba

  • nem a szigetelőanyag, hanem a nem teherhordó réteg vastagságához kell megválasztani a dübel méretét; három különböző méretben készülnek, amelyek 0-10 mm, 10-30 mm és 30-60 mm nem teherhordó réteghez alkalmazhatóak

  • polisztirol szigetelőtáblákhoz

  • bármilyen falazaton

Lb-Knauf - ECOTWIST dubel termekkep

Az ECOTWIST dübelek elhelyezéséhez speciális szerelőkészlet szükséges, amelyen használat előtt be kell állítani a szigetelőanyag vastagságát. A behajtott dübel helyének hőhídmentes lezárásához polisztirol záródugót vagy hőszigetelő tömítőanyagot használunk.

 

 Lb-Knauf - ECOTWIST dubel

Mivel a nagyobb vastagságú szigetelőanyagokhoz nem kell hosszabb dübelt vásárolnunk, az ECOTWIST dübel vastagabb hőszigetelések esetén gazdaságosabb a hagyományos dübelekénél:

 

Lb-Knauf - dubel megterules

Beütőszeges dübelek

Noha a beütőszeges dübelek teljesítménye elmarad a csavardübelekétől, egyszerű telepítésük és a kisebb és közepes vastagságú hőszigetelések esetében versenyképes áruk révén továbbra is nagy népszerűségnek örvendenek. Alkalmazási területtől függően műanyag, kombinált és fém beütőszeggel kaphatóak. Telepítésük során a megfelelő mélységben és átmérővel kialakított furatba helyezzük a dübelt, majd beütőszeggel rögzítjük.

Műanyag beütőszeges dübelek

  • A, B, C falazatban (beton, tömör tégla, üreges tégla) használható

  • műanyag beütőszege rossz hővezető, ezért kevéssé hőhidas

  • kizárólag polisztirol hőszigetelő rendszerekhez

  • mintegy 16-18 cm hőszigetelő réteg vastagságig (legnagyobb dübelméret: 230 mm)

  • kedvező ár

Lb-Knauf - muanyag szeges dubel

Kombinált beütőszeges dübelek

  • A, B, C, D, E falazatban (beton, tömör tégla, üreges tégla, könnyűbeton, pórusbeton) használható

  • beütőszege fém és műanyag kombinációja – nagyobb terhelésnek is ellenáll, csökkentett hőhíd mellett

  • kizárólag polisztirol hőszigetelő rendszerekhez használható

  • legnagyobb dübelméret: 390 mm, ezért az átlagosnál jóval nagyobb vastagságú EPS rendszerekhez is használható

Lb-Knauf - kombinalt szeges dubel

Fém beütőszeges dübelek

  • A, B, C, D falazatban (beton, tömör tégla, üreges tégla, könnyűbeton) használható

  • ellenálló fém beütőszeg

  • ásványgyapot rendszerekhez előírás

  • polisztirol rendszerekhez használható, de a műanyag és kombinált szeges dübelekhez képest kedvezőtlenebb hővezetési tulajdonságai miatt nem ajánljuk

Lb-Knauf - fem szeges dubel

Mint látható, a dübelek kiválasztásánál számos szempontot kell figyelmebe vennünk. Javasoljuk, hogy a dübelek megrendelése előtt vegyék fel a kapcsolatot a Lasselsberger-Knauf területi képviselőjével, akik az esetlegesen felmerülő különleges igényeket illetően (pl. tűzálló dübelek) is segítséget tudnak nyújtani.

Átütő védelem I. - A Thermosystem hőszigetelő rendszerek dübelezése

A homlokzat hőszigetelő rendszer (THR) szakszerű kivitelezése minden esetben a kivitelező felelőssége, aminek különös jelentősége van a helyes rögzítésnél. Az elszabaduló homlokzati elemek nem pusztán anyagi vagy erkölcsi kárt okozhatnak, hanem súlyos, akár büntetőjogi következményekkel is járhatnak, még évekkel a kivitelezés után is. Ezért fontos, hogy kivitelező tisztában legyen a hőszigetelő lapok ragasztását kiegészítő mechanikai rögzítés, azaz dübelezés jelentőségével.

A dübelek a hőszigetelő rétegen áthatoló, azt a falban előre elkészített furatokba rögzítő eszközök. Rögzítésük történhet csavarral vagy beütőszeggel. A piacon kaphatóak beütőszeg nélküli beütődübelek is, ám ezek alkalmazása ragasztott hőszigetelő rendszereknél nem megengedett; így a Lasselsberger-Knauf Thermosystem rendszereinél sem.

Lb-Knauf - dubelek

Mivel a dübelek szükségszerűen behatolnak a falazatba és a szigetelőanyagba is, megváltoztatják a hőszigetelési tulajdonságokat, vagyis az eltérő hővezetésű pontokon hőhidak keletkezhetnek. A hőveszteségnél komolyabb probléma ezeken a helyeken a néhány °C hőmérséklet-különbségből fakadó párakondenzáció és penészesedés. Mivel ezen a felületen a szennyeződés is másképp tapad meg, a dübelezési helyek néhány év alatt foltossá válhatnak.

Lb-Knauf - dubel hokep

A korszerű dübeleket úgy tervezték, hogy ezt a hatást minimalizáják, az egyes típusok hővezetési tulajdonságai azonban eltérőek.

A dübelezést paramétereit már a homlokzati hőszigetelés tervezésekor meg kell határoznunk. A megfelelő dübelek kiválasztásához a következőkkel kell tisztában lennünk:

  • A fogadó falazat felépítése

  • Az alkalmazott hőszigetelés anyaga és vastagsága

 

A fogadó falazat felépítésének kérdései

 

A dübeleken megtalálhatóak azon falazatok kódjai, amelyekhez a dübelek használhatóak, az alábbi kategóriák szerint:

  • beton

  • tömör falazóelemek, pl. tömör tégla

  • üreges falazóelemek, pl. üreges tégla

  • könnyűbeton, pl. gázbeton

  • pórusbeton, pl. YTONG

Csak a falazatnak megfelelő, műszaki engedéllyel rendelkező dübeleket használjunk!

Továbbá az előkészített homlokzaton fel kell mérnünk a teherhordó falazat és a rögzíteni kívánt szigetelőanyag közötti távolságot, azaz a nem teherhordó réteg vastagságát.  Ennek elsősorban felújítások során van jelentősége, mivel a dübelnek a hőszigetelő tábla és a teherhordó falazat között át kell hidalnia a rendszerragasztó-rétegen túl a meglévő, megmaradó vakolatot és az esetleg alkalmazott kiegyenlítő réteg vastagságát is.

Mindezek figyelembevételével egy homlokzati felületen belül akár különböző dübeltípusok és dübelméretek alkalmazására is szükség lehet.

 

Az alkalmazott hőszigetelés anyaga és vastagsága

 

  • Az ásványgyapot hőszigetelő táblákat minden esetben dübelezni kell.

  • Polisztirol alapú hőszigetelő lemezeink dübelezése 10 m épületmagasság fölött minden esetben kötelező. Alacsonyabb épületeknél, ha a ragasztás új beton- vagy téglafelületre történjen, vagy a homlokzaton – akár a felület megtisztításával vagy megerősítésével – biztosítható a legalább 0,08 N/mm2 tapadószilárdság, illetve ha nincsenek különleges követelmények (például extrém szélterhelés), a dübelezés elhagyható.

  • A hőszigetelő réteg vastagságán kívül tisztában kell lennünk az alkalmazni kívánt dübel legkisebb beépítési mélységével is, amely általában 35 mm

A legtöbb felhasználási módhoz többféle dübel közül is választhatunk a Lasselsberger-Knauf kínálatából. A választáshoz iránymutatást nyújt az alábbi termékválasztó segédlet:

Lb-Knauf - dubel termekvalaszto

Az egyes dübeltípusok jellemzőit és azok ajánlott alkalmazását a hamarosan megjelenő anyagjainkban részletesen ismertetni fogjuk.

 

Thermosystem hőszigetelő táblák

A homlokzati hőszigetelő rendszerek (THR) hőszigetelő képessége alapvetően a hőszigetelő rendszerben alkalmazott hőszigetelő lapok anyagától és vastagságától függ. Mind a felújításoknál, mint az új építéseknél az alkalmazott hőszigetelések vastagsága stabilan emelkedő tendenciát mutat. Míg az első hőszigetelő rendszerek szigetelőanyagai mindössze néhány centiméter vastagok voltak – ekkor terjedt el a beszédes „hőszigetelő lemez” kifejezés –, ma a 10 cm táblavastagág már belépő szintűnek számít, és nem ritkák a 20 centiméterhez közelítő hőszigetelések sem.

A Lasselsberger-Knauf 30 cm vastagságig forgalmazza EPS és grafitos EPS tábláit; több hőszigetelő réteg alkalmazásával elvileg lehetőség van még vastagabb hőszigetelések előállítására, így a megtakarítás elkötelezett hívei akár a passzív ház követelményeit túlteljesítő falazatot is összeállíthatnak. Ezeknek az extrém alacsony hőátbocsátású falazatoknak az alkalmazása csak akkor célszerű, ha az épület valamennyi, az energia-gazdálkodásra hatással levő elemének (például a nyílászáróknak) a teljesítménye is hasonlóan kimagasló. Ennek figyelembevételével a legtöbben a 10-20 cm közötti tartományban találják meg a számukra ideális táblát. 

Cemix - hoszigeteles megterules

A legrövidebb megtérülési idő a jelenlegi árakkal kalkulálva 12 cm vastagság körül jelentkezik. Érdemes a hőszigetelés vastagságát tovább növelni, mivel a teljes beruházás költsége alig lesz magasabb, viszont az épület a beruházási költségek behozása után is „megtakarítást termel”, azaz az üzemeltetési költségek továbbra is alacsonyabbak lesznek. A jobb hőszigetelő falazatnál ez a különbség természetesen még jelentősebb, így a nagyobb beruházás nagyobb megtakarítást, azaz hosszabb távon jobb megtérülést eredményez.

 

Homlokzati hőszigetelő táblák

A Thermosystem rendszerek hőszigetelő táblái csekély súlyú polisztirolból vagy ásványgyapotból készültek, ezért könnyen mozgathatók, vághatók és beépíthetők. Amennyiben dübelezés szükséges, mindenképpen a hőszigetelő táblák anyagához megfelelő dübeleket válasszunk! 

Expandált polisztirol (fehér EPS) hőszigetelő táblák

  • Thermosystem Start és Intenzive rendszerekhez

  • 30 cm vastagságig

  • kiváló ár-érték arány

  • akár 10 emeletes épületeken is használható (tervezést igényel)

  • egy tábla 100x50 cm (0,5 m2 / db)

  • StyroKleber, StyroKleber Extra és Klebespachtel ragasztókkal használható

 

Cemix - EPS hoszigetelo tabla

Grafitos expandált polisztirol (grafit EPS) hőszigetelő táblák 

  • Thermosystem Grafit rendszerekhez

  • emelt hőszigetelő érték: ugyanolyan hőszigetelés vékonyabb rétegben, vagy ugyanolyan rétegben jobb hőszigetelés

  • 30 cm vastagságig

  • egy tábla 100x50 cm (0,5 m2 / db)

  • StyroKleber Extra és Klebespachtel ragasztókkal használható

 

Cemix - EPS grafit hoszigetelo tabla

Ásványgyapot hőszigetelő táblák

  • Thermosystem Green és Air rendszerekhez

  • A-osztályú tűzvédelmi besorolás (nem éghető / éghetetlen)

  • páraáteresztő

  • kiváló hangszigetelő

  • egy rétegben max. 20 cm vastagságig

  • egy tábla 100x60 cm (0,6 m2 / db)

  • Thermofix ragasztóval használható

 

Cemix - asvanyi hoszigetelo tabla

 

Lábazati hőszigetelő táblák

A lábazati zónában a nedvességnek és mechanikai terhelésnek ellenálló anyagokat kell használnunk. A Thermosystem Shield lábazati rendszerekben ezért a homlokzati hőszigetelő táblák helyett csekély vízfelvételű, magas szilárdságú formahabosított polisztirol (FormEPS) és zártcellás extrudált polisztirol (XPS) táblákat használunk, amelyek a talajnedvesség elleni szigetelés mechanikai védelmét is biztosítják.

 

Lábazati hőszigetelő lemez
  • formahabosított expandált polisztirol (FormEPS)

  • egy tábla 100x50 cm (0,5 m2 / db)

  • 2-20 cm vastagságig

  • kedvező ár
Cemix - labazati hoszigetelo tabla

A lábazati hőszigetelő tábla méretei megegyeznek a homlokzati hőszigetelő rendszerben használt polisztirol táblákéival, így egyszerűen kezelhető, a hőszigetelés során könnyű a váltás a lábazati zónára. Enyhe és közepes terhelésnél használjuk, pince hőszigetelésére nem alkalmas.

Lábazati és pince hőszigetelő lemez
  • formahabosított expandált polisztirol (FormEPS)

  • talajjal érintkező pincefalak hőszigetelésére

  • egy tábla 125x60 cm (0,75 m2 / db)

  • 4-20 cm vastagságig

  • lépcsős élképzés

Cemix - labazati es pince lemez

A lábazati és pince hőszigetelő táblákat magasabb szilárdságú FormEPS anyaguk és a talajszint alatti terhelésre optimalizált kiképzésük alkalmassá teszi pincefalak szigetelésére. A hagyományos 100x50 cm méretnél nagyobb, 125x60 cm hasznos felület kevesebb illesztést eredményez, amelyek a lépcsős élek segítségével hőhídmentesen és mechanikailag ellenállóan alakíthatunk ki.

Lábazati XPS hőszigetelő lemez

  • extrudált polisztirol

  • egy tábla 125x60 cm (0,75 m2 / db)

  • 2-20 cm vastagságig

  • bármilyen talajszint alatti szerkezet (pincék, lábazatok, támfalak stb.) szigeteléséhez

Cemix - XPS hoszigetelo lemez

A zártcellás XPS alapanyag elhanyagolható vízfelvétele kimagasló szilárdsággal párosul, ezzel a talajszint alatti hőszigetelésben elérhető legmagasabb minőséget képviseli. A talajszint alatt minden célra alkalmazható, például lábazatok, pincék, támfalak hőszigetelésére.

Cemix - XPS alapozas

Rendkívüli ellenállóképességük révén az XPS táblák különleges vízállósági vagy mechanikai terhelési igények esetén, speciális esetekben a homlokzaton is felhasználhatóak, például vandálbiztos hőszigetelés kialakítására.

A Lasselsberger-Knauf Kft. a hőszigetelő táblákat a Thermosystem homlokzati hőszigetelő rendszer részeként értékesíti. A Tudásközponton  megtalálható anyagunkban ismertettük az ajánlott hőszigetelő rendszer összeállításokat.

Homlokzati hőszigetelő rendszerragasztók

A Thermosystem hőszigetelő rendszerekben a ragasztópaszták szerepe kettős: a hőszigetelő lapok homlokzatra történő felragasztására (azaz ragasztóként), és a felületet lezáró színezővakolat üvegszövet hálóval megerősített alaprétegeként (azaz tapaszként) is használatosak. A Lasselsberger-Knauf termékkínálatában kizárólag mindkét célra, azaz ragasztóként és tapaszként is alkalmazható, a hőszigetelő rendszerek részeként minősített rendszerragasztók találhatóak meg, és a Thermosystem 5+5 év garanciája kizárólag ezek használata mellett érvényesíthető.

 

A rendszerragasztó kiválasztása

A rendszerragasztók kiválasztását alapvetően három szempont alapján végezzük:

  • Alkalmazás helye – homlokzati vagy lábazati zónában? A lábazati zónában a csapóeső, nedvesség és mechanikai igénybevétel miatt speciális hőszigetelő lapokat (FormEPS vagy XPS) hőszigetelő lapokat alkalmazunk. A rendszerragasztónak egyrészt alkalmasnak kell lennie ehhez az anyaghoz, másrészt az alaprétegnek ellen kell állnia ezeknek a hatásoknak.

  • Hőszigetelő lapok anyaga – EPS (expandált fehér polisztirol), grafitos EPS (expandált grafitos polisztirol), FormEPS (formahabosított expandált polisztirol), XPS (extrudált polisztirol) vagy ásványgyapot?  A hőszigetelő laphoz nem illeszkedő ragasztó nem képez megfelelően erős kötést, nem tudja kompenzálni a lapok hőtágulását, illetve nem tudja teljesíteni a hőszigetelő rendszerrel szemben támasztott további követelményeket, például a fokozott páraáteresztést. A Lasselsberger-Knauf ragasztóin megtalálható azon anyagok jelölése, amelyekhez alkalmazhatóak.

  • Esetleges különleges körülmények? Pl. nagy forgalmú utcákra, terekre néző épületek földszintjén fokozott mechanikai terhelés várható, ezért a színezővakolat alaprétegének különlegesen erősnek kell lennie.

A rendszerragasztóink közti választáshoz az alábbi segédlet nyújt segítséget (a teljes méret megtekintéséhez kattintson a képre):

Lb-Knauf - rendszerragaszto termekvalaszto

 

Styrokleber

  • fehér EPS hőszigetelő táblák ragasztására

  • üvegszövet háló ágyazására

  • kiváló ár-érték aránya révén széles körben kedvelt

  • anyagszükséglet: kb. 8-10 kg / m2

 LB-Knauf - Styrokleber

Styrokleber Extra

  • fehér EPS, grafitos EPS és ásványgyapot hőszigetelő táblák ragasztására

  • lábazati zónában FormEPS táblák ragasztására

  • üvegszövet háló ágyazására

  • kiváló ár-érték aránya és széles körben felhasználhatósága révén széles körben kedvelt

  • anyagszükséglet: kb. 8-10 kg / m2

 LB-Knauf - Styrokleber Extra

Klebespachtel

  • fehér EPS és grafitos EPS hőszigetelő táblák ragasztására 

  • lábazati zónában FormEPS és XPS táblák ragasztására

  • üvegszövet háló ágyazására

  • szilárdsága révén nagyobb mechanikai igénybevételeknek is ellenáll

  • anyagszükséglet: kb. 8-10 kg / m2

LB-Knauf - Klebespachtel

Thermofix

  • ásványgyapot hőszigetelő táblák ragasztására

  • üvegszövet háló ágyazására

  • szálerősítéses

  • mészhidrát-tartalma révén magas páraáteresztési követelményeknél is használható

  • anyagszükséglet: kb. 12 kg / m2

 LB-Knauf - Thermofix

A szükséges mennyiség kiszámítása

A rendszerragasztó szükséges mennyiségét a Lasselsberger-Knauf homlokzati négyzetméterre adja meg; a megadott értékbe a ragasztó- és az erősített alapréteg anyag szükséglete is beleértendő. Legyünk figyelemmel az alábbiakra:

 

Ragasztóréteg

A megadott érték nem a teljes felületű ragasztásra, hanem a legtöbbször alkalmazott pont-perem módszer használatára vonatkozik, azaz a ragasztóréteget a tábla peremére és pontokban a belső felületére visszük fel.  Ezzel a teljes felületű ragasztáshoz képest anyagot takarítunk meg, mindamellett megakadályozzuk a hőszigetelő táblák mögötti légmozgást, és megfelelő erősségű ragasztást képezünk a falfelület és a táblák között. Ügyeljünk rá, hogy a szétnyomott ragasztórétegnek legalább a hőszigetelő lemez 40%-át kell fednie; ennek hiányában a szél szívóhatása akár az egész hőszigetelő rendszert letépheti a falról. 

A megadott érték átlagos minőségű alapfelületre értendő, egyenetlen felületre történő ragasztásnál a ragasztószükséglet nagyobb lehet.

Amennyiben kiegészítő dübelezésre van szükség, a ragasztóréteg felhordásánál vegyük figyelembe, hogy a későbbi dübelezés csak ragasztás fölött történhet, ezért a ragasztópontokat a dübelszükségletnek megfelelően kell elhelyezni. Ehhez a hamarosan megjelenő dübelezési segédletünk nyújt majd segítséget.

 LB-Knauf - pont perem modszer

 

 

Megerősített alapréteg

A megadott érték polisztirol hőszigetelő tábláknál 3-6 mm, ásványgyapot hőszigetelő tábláknál 6-10 mm vastagságra vonatkozik.

Az alaprétegbe kerül beágyazásra az üvegszövet háló. Különlegesen erős felületet kaphatunk, ha a beágyazott hálóra újabb tapaszréteget húzunk és újabb hálót ágyazunk be, azonban ennek anyagszükségletével külön számolnunk kell.

 

Más ragasztók használata?

Bár a THR a rendszerragasztó nélkül nem is nevezhető rendszernek, nemegyszer előfordul, hogy a hőszigetelő rendszerhez nem illő anyag kerül felhasználásra, aminek egyetlen oka van: a megfelelő minőségű rendszerragasztóknál általában találunk olcsóbb terméket is a piacon. A pénz, mondhatnánk, nagy úr… de mit is fizetünk meg ezzel a felárral?

  • rétegvastagság: a megfelelő minőségű rendszerragasztó az olcsó hidegburkolati ragasztók maximum rétegvastagságának többszörösén alkalmazva is biztosan ragasztja a hőszigetelő lapokat

  • hő- és fagytűrés: a kültéri használatú rendszerragasztónak a beltéri ragasztóknál sokkal szélesebb hőmérsékleti viszonyok között is helyt kell állnia

  • flexibilitás: a tapasznak ellen kell állnia a sugárzó napsütés illetve kemény fagy okozta hőmozgásnak éppúgy, mint a közvetlen mechanikai terhelésnek, pl. jégesőnek

  • tapadás: a hőszigetelő ragasztóknak megfelelően tapadniuk kell a hőszigetelő rendszer anyagához (polisztirol vagy ásványgyapot)

  • a megfelelő minőségű tapaszok az alaprétegben az üvegszövet háló ágyazóhabarcsaként is használhatóak

Mivel a THR-ben ragasztást és tapaszolást is kell végeznünk, rendszerünk működése kívül-belül a kiválasztott anyagon múlik. A mindkét rétegben használt anyaggal szembeni követelményeket a „belépő szintű”, általában csak beltérre ajánlott hidegburkolati ragasztók ugyanúgy nem tudják teljesíteni, mint a rendszerragasztókhoz képest gyanúsan olcsó hőszigetelő ragasztók és paszták. Így aztán a nem megfelelő anyagok használatával szinte biztosan kitesszük magunkat a hőszigetelés változatos műszaki és esztétikai hibáinak, ráadásul garanciális igényünkkel sehova sem fordulhatunk majd. Teljesen biztosan állíthatjuk: a megfelelő rendszerragasztóért kifizetett, a teljes rendszer anyag- és munkaköltségéhez viszonyítva elhanyagolható összeg olyan befektetés, ami már rövid távon busásan megtérül.

Néhány forintos megtakarítás az anyagárban könnyen eredményezhet ilyen „szép” felületet

 LB-Knauf - matrac effektus

Thermosystem homlokzati hőszigetelő rendszerek

Miért van szükség hőszigetelő rendszerre?

  • A fűtésre fordított energiaköltség emelkedésével együtt jár a fogyasztók fokozódó energiatudatossága, egyszerűbben szólva: egyre jobban megnézzük a számla végét, és mindinkább tisztában vagyunk azzal, hogy a kellemes meleg megteremtése egyre többet vesz el a családi kasszából, amit más célra is fordíthatnánk

  • A modern épületek falai vékonyabbak, így nagyobb hasznos teret biztosítanak, viszonylag gyorsan felépíthetőek, teljesítik korunk statikai előírásait – ám hőszigetelő és hőtartó képességük a homlokzati hőszigetelő rendszer nélkül már nem tekinthető komfortosnak

  • A 2018. január 1-től az új épületekre előírt, az EU-ban is szigorúnak számító hazai hőszigetelési előírásokat a legtöbb falazat önmagában nem képes teljesíteni

LB-Knauf - U ertekek

A szabvány teljesítéséhez szükséges hőszigetelés-vastagság meghatározásához további segítséget nyújt a Lasselsberger-Knauf online Tudástárának Thermosystem Hőszigetelés Kalkulátora.

 

További előny

A hőszigetelő réteg nemcsak a bentlakókat, hanem a falazatot is védi, mert megfelelő méretezés esetén a kinti fagy nem tud behatolni a falazatba; a hőmérséklet a hőszigetelő rétegben esik nulla fok alá, így a fagy nem roncsolhatja a teherhordó szerkezetet.

Cemix - hoszigetelo falazat

 

Szabályozás

A hőszigetelés önmagában nem építési engedély-köteles és egyszerűbb esetekben házilagosan is elvégezhető. Kivitelezése ugyanakkor nagy pontosságot és nem kevés szaktudást igényel, továbbá a rendszer alkotóelemeire, a rendszerre és annak alkalmazására is számos szabvány és előírás vonatkozik. 

A hőszigetelő rendszerek megfelelőségének vizsgálatát Magyarországon az ÉMI Építésügyi Minőségellenőrző Innovációs Nonprofit Kft. végzi, a vizsgálat után kiadott engedély nélkül hőszigetelő rendszer nem hozható forgalomba.

A követelmények között segít eligazodni a legnagyobb hazai szakvállalatok által alapított és működtetett Magyar Építőkémia- és Vakolatszövetségnek (MÉSZ) a Teljes Homlokzati Hőszigetelő Rendszerekre (THR) vonatkozó Műszaki Irányelve (MÉSZ-THR), amely a törvényes előírásokat és a szakmai ajánlásokat is részletesen tartalmazza. A MÉSZ-THR letölthető a Cemix online Tudástárából ezen a linken.

Homlokzati hőszigetelő rendszerek felépítése

A THR-ben, így a Thermosystem rendszerekben is a hőszigetelő réteget a falazatra a rendszerragasztóval (és szükség szerint dübelekkel) rögzített hőszigetelő táblák alkotják. E felületet újabb rendszerragasztó rétegbe ágyazott üvegszövet háló erősíti.

 Cemix - Thermosystem felepites

A rendszer külső elemei a vakolatalapozó és a színezővakolat, ami alapvetően meghatározza az épület látványát és védi a kész rendszert az időjárás viszontagságaitól. Noha önmagában nem bír hőszigetelő képességgel, a színezővakolatot a rendszer meghatározó részének kell tekinteni, és funkciói kielégítő ellátásának érdekében legalább 1,5 mm rétegvastagságban célszerű használni. A színezővakolatokról további információt nyújt a Lasselsberger-Knauf Tudásközpontjában  megjelent "Hogyan válasszunk színezővakolatot?" segédlet.

A THR alapelemei biztosítják a falazat hőszigetelését, de a homlokzat kialakítás során számos részletmegoldásra van szükség, például a nyílászárók, az élek, dilatációk és külső szerelvények esetében. Ezeknek a helytelen kialakítása sokat ronthat a rendszer hőszigetelő képességén, továbbá károsodásokhoz, beázásokhoz, a belső komfort romlásához, penészedéshez vagy a rendszer mechanikai sérüléseihez vezethet. A Thermosystem rendszerek a homlokzat kritikus pontjain előre megtervezett hőszigetelési csomópontokat (lásd hőszigetelési csomóponti kiadványunkat) és megfelelő kiegészítőket kínálnak (pl. hálós élvédő, ablakcsatlakozási profil, szemöldökprofil stb.).

 

Ajánlott hőszigetelő rendszer-összeállítások

A Thermosystem hőszigetelő rendszerek valamennyi előírt tanúsítvánnyal és kérésre egyedi garancialevéllel is rendelkeznek, mely igazolja, hogy a Lasselsberger-Knauf Kft. az előírt rendszerelemek alkalmazása és szakszerű kivitelezés esetén 5+5 év garanciát vállal.

Hőszigetelő rendszereink számtalan variációban konfigurálhatóak. Ajánlott összeállításaink rendszerelemeit a leggyakoribb felhasználói igényekhez igazítottuk.

Cemix - Thermosystem garancia

 

Cemix - Thermosystem rendszerek

 Thermosystem Start és Intenzive

  • expandált polisztirol (fehér EPS) hőszigetelő táblák

  • 30 cm vastagságig

  • kiváló ár-érték arány

  • Start rendszer: gazdaságos ásványi vagy műgyantás színezővakolattal

 Thermosystem Start
  • Intenzive rendszer: műgyantás színezővakolattal, a Selection színkártya 336 színében, beleértve az Intense színválasztékot
Cemix - Inspiration szinkartya
Thermosystem Intenzive

 Thermosystem Grafit

  • emelt hőszigetelő értékű grafitos expandált polisztirol (grafit EPS) hőszigetelő táblák

  • 30 cm vastagságig

  • azonos hőszigetelő érték vékonyabb rétegben, vagy azonos vastagságú rétegben jobb hőszigetelő érték

  • Intense színekben is kapható

 Thermosystem Grafit

 

 Thermosystem Green

  • ásványgyapot hőszigetelő táblák

  • A-osztályú tűzvédelmi besorolás (nem éghető / éghetetlen)

  • egy rétegben max. 20 cm vastagságig

  • természetközeli Edelputz Extra ásványi nemesvakolattal

  • páraáteresztő rendszer-összetevők

  • 22 színben

 Thermosystem Green

 

Thermosystem Air

  • ásványgyapot hőszigetelő táblák

  • A-osztályú tűzvédelmi besorolás (nem éghető / éghetetlen)

  • egy rétegben max. 20 cm vastagságig

  • SiliconOLA Extra szilikonos színezővakolattal: a páraáteresztés, vízlepergetés és széles színválaszték egyedülálló kombinációja

  • páraáteresztő rendszer-összetevők

 Thermosystem Air

 

 Thermosystem Shield

  • nedvességnek és mechanikai behatásoknak ellenálló lábazati hőszigetelő rendszer

  • formahabosított polisztirol (FormEPS) vagy extrudált polisztirol (XPS) hőszigetelő táblák

  • max. 20 cm vastagságig 

 Thermosystem Shield

 

A hőszigetelő rendszerek kiválasztása, konfigurálása és alkalmazása egyedi igények esetén – például társasházak homlokzatánál –  számos kérdést vethet fel, ezért további tananyagainkban részletesen foglalkozunk majd a Thermosystem elemeivel, kiegészítőivel, ezek kiválasztásának és alkalmazásainak kérdéseivel.

 

Fürdőszoba vízszigetelés videó

Tekintse meg fürdőszobai vízszigetelés videónkat!

 

Cemix Aquastop Vízszigetelések - VIDEÓ

Alapvakolatok – Javítóhabarcsok

Felületi hibák, hiányok

Felületi anyaghibák leggyakrabban kivitelezésből eredő egyenetlenségek, fagykár, mechanikai sérülés, statikai terhelés hatása, nem megfelelő anyaggal végzett javítások vagy kártevők miatt alakulnak ki. Nagyobb sérülés vagy anyaghiány esetén csökkenhet az épület légtömörsége, hőszigetelő képessége és teherbírása.

A javítóhabarcsok kiválasztásának alapkritériuma a hiba, illetve probléma pontos behatárolása és a felhasználni kívánt termék és technológia ismerete.

Miért nem mindegy, hogy milyen anyagot használunk a javítási feladatokra?

Egy általános vakoló-, falazóhabarcsot 10-20 mm rétegvastagságban kell alkalmazni ahhoz, hogy az megfelelően tudja felvenni és továbbítani az épületet ért feszültségeket, illetve biztosítsa a terhek egyenletes elosztását. Ezek a habarcsok nem alkalmasak felületek kiegyenlítésére, homogenizálására vagy repedések javítására. Ezekre a feladatokra kisebb szemnagyságú, kötőanyagokkal megerősített, tapadásnövelt habarcsokra van szükség, melyek a nagy tapadószilárdságuk révén könnyen hozzátapadnak az alapfelülethez, így kiváló tapadóhidat/alapfelületet képeznek a rá kerülő rétegeknek.

Tehát a habarcsok összetételében fontos szerepet játszanak a kötőanyagok, melyek feladata:

Diszperzió - Kiemelkedően jó tapadás biztosítása

Mész - Könnyű bedolgozhatóság 

Szálerősítés - Repedésmentesség

Cement - Nagy szilárdság és ellenálló képesség

 

Az LB-Knauf a következő javítóhabarcsait fejlesztette ki nem szerkezeti felületi hibák javítására:

Renti, Renti Fein javítóhabarcs:

A kiváló tapadású, rugalmas, szálerősített, fehér színű javító- és felületelőkészítő habarcsok számos felhasználhatósággal bírnak, mint pl.: eltérő alapfelületek homogenizálása, tapadóhídként sima betonfelületekhez, meglévő színezővakolatok újraszínezésénél a régi felületek átvonása, valamint felújító vakolaton is alkalmazható. A fehér színű, szálerősített habarcs kiváló tapadási és repedésáthidalási tulajdonságainak köszönhetően már vékony rétegben is alkalmas a régi felületek átvonására tapadóhíd alkalmazása nélkül. Használhatjuk gyorsan száradó alapozó rétegként cementkötésű fagyapot (Heraklith) lemezeken. Festés előtti felület kialakítására is megfelelő, hiszen anyagában besimítható. Kötőanyagai: cement, mész, műanyag diszperzió

 LB-Knauf_Renti_javítóhabarcs     LB-Knauf LB-Knauf_Renti_javítóhabarcs+háló

Renobet reparatur gyorskötésű habarcs:

Alkalmazható többek közt ásványi felületek glettelésére, hornyok javítására, betonkozmetikai munkákra általános javítóhabarcsként; vakolatok, falazatok, illetve beton felületek egyenetlenségeinek gyors javítására vékony rétegben (0-20 mm). Elérhető szürke és fehér színben. Felhasználásával festhető felületet érhető el. Kötőanyag: gyorskötésű cement

LB-Knauf_Renobet_javítóhabarcs LB-Knauf_Renobet_javítóhabarcs

Glettop Plus cementes glett

Az előzőekhez hasonló felhasználású anyag a Glettop Plus, mely egy szálerősített kimagaslóan magas tapadószilárdsággal rendelkező cementglett, mely tökéletesen alkalmas vasbeton felületek betonplasztikai kiegyenlítésére 2-5 mm vastagságban. Közvetlenül ellátható festéssel, vagy fehér színének köszönhetően akár szabadon, végső felületként is alkalmazható.

LB-Knauf_Glettop Plus szálerősített cementes glett

Nagyobb igénybevételek, valamint vasbeton szerkezetek javítására az LB-Knauf Kft. a Recon termékcsalád javítóhabarcs rendszerét – betonjavító anyagokat – fejlesztette ki:

CT-Fix általános betonjavító anyag

Finom javítóhabarcs beton, vasbeton és egyéb ásványi felületek egyszerű javítására, átvonására. Általános ház körüli, időjárásnak kitett kültéri függőleges felületek kialakítására. A CT-Fix-el készített felület alkalmas befejező réteg fogadására, mint: festék, színezővakolat, hideg- vagy melegburkolat stb. Rétegvastagság: 2-15 mm. Kötőanyag: cement, műanyag diszperzió

CT-Mix finom betonjavító anyag

Beton és vasbeton szerkezetek R3 osztályú javítására alkalmas nagyszilárdságú simítóhabarcs. Lakó-, ipari- és középületek beton szerkezeteinek javítására, mint: hidak, felüljárók, vasbeton oszlopok, zsaluzott betonszerkezetek, kerítések, lábazatok, homlokzati elemek (párkány, ablakkeret, osztópárkány stb.), vasbeton aknák fala, beton aljzatok (burkolat fogadására), lejtésképzés kialakítása (terasz, medence, zuhanyzó stb.), attikák, mellvédfalak, parapet és egyéb vasbeton panelek javítása. Alkalmazásával biztosítható a betonszerkezetet károsító kémiai és mechanikai hatások elleni lezárása és a felület finom kiegyenlítése. Kötőanyag: cement, műanyag diszperzió

 LB-Knauf_Recon_betonjavítás

CT-Max – durva betonjavító anyag

Beton és vasbeton szerkezetek R3 osztályú javítására alkalmas nagyszilárdságú, szálerősített, durva javítóhabarcs. Lakó-, ipari- és középületek beton szerkezeteinek javítására, mint: hidak, felüljárók, vasbeton oszlopok, zsaluzott betonszerkezetek, kerítések, lábazatok, homlokzati elemek (párkány, ablakkeret, osztópárkány stb.), vasbeton aknák fala, beton aljzatok (burkolat fogadására), lejtésképzés kialakítása (terasz, medence, zuhanyzó stb.), attikák, mellvédfalak, parapet- és egyéb vasbeton panelek javítása. Alkalmazásával biztosítható a megfelelő betontakarás és a felület durva kiegyenlítése. Fej feletti munkavégzésre (pl. mennyezet, áthidalógerenda, vasbeton lépcső alsó felülete, alagút) a fokozottan tixotróp tulajdonságú CT-Max T betonjavító habarcs alkalmas. Kötőanyag: cement, műanyag diszperzió

LB-Knauf_Recon_betonjavítás 

A megfelelő javítóanyag kiválasztásához segítségül szolgál az LB-Knauf Habarcsok - Javítóanyagok termékválasztó:

LB-Knauf_Habarcsok_javítóanyagok 

 

Alapvakolatok - Speciális vakolatok

Bizonyos esetekben nem elegendő hagyományos anyagokat alkalmazni. A különleges, speciális felhasználási területekre az LB-Knauf Kft. egyedi fejlesztésű termékeket fejlesztett ki. Ezekből ismertetünk néhányát.

Falfűtéshez vakolat

Fal- ill. mennyezetfűtés eseten jobb hővezető képességű, nagy hőtároló kapacitású és a hőingadozásokból eredő, terhelésnek ellenálló szálerősített vakolatra van szükség. A normál alapvakolat nem képes felvenni a hőingadozásból adódó feszültségeket, így a vakolat repedezett lesz. Az LB-Knauf Kft. a szálerősített ThermoWand falfűtésvakolatot fejlesztett ki erre a célra. 

LB-Knauf Mennyezet vakolás géppel_ThermoWand

Könnyített vakolat

Csökkentett térfogatsúlyú, hőszigetelő, páraáteresztő tulajdonságú vakolat. Ott is alkalmazhatjuk, ahol kis mechanikai igénybevétel éri a falazatot, valamint a kis fajlagos anyagszükséglete miatt kedvezőbb költségei vannak, mint a normál alapvakolatnak. Ezen felül vályogfalak vakolása esetén is jó választás a kis térfogatsúlya miatt. Feldolgozási technológia szerint választhatjuk az MP Leicht gépi vagy a HP Leicht kézi könnyített alapvakolatot.

Cemix MP Leicht könnyített alapvakolat Cemix Styrotherm hőszigetelő alapvakolat

Hőszigetelő vakolat

A falszerkezet hőszigetelésének javítása érdekében kis hővezetési tényezőjű, polisztirolgyöngy vagy perlit töltőanyagú vakolóanyag alkalmazható. Olyan esetekben javasolt a használata, amikor nagyon fontos a szerkezetek páraáteresztése, illetve ha a homlokzat kialakítása (pl.: díszített homlokzat) vagy a szabályozás nem teszi lehetővé a lemezes hőszigetelés alkalmazását. A feladathoz az LB-Knauf StyroTherm gépi, és Isoputz kézi hőszigetelő vakolatokok közül választhatunk.

 

Kvádervakolat

A homlokzati kváderek képzéséhez a vakolatot nagy vastagságban hordjuk fel a falfelületre, amelyből a megfelelő technológiával kialakítjuk a homlokzati díszítést. A nagy vakolatvastagság miatt az LB-Knauf Kft. erre a célra a szálerősítéssel ellátott Kvádervakolatot ajánlja. Előnye, hogy nagy vastagságban alkalmazható, kézi feldolgozhatóságú, jó páraáteresztő képességű, valamint szálerősített. Alkalmas homlokzat díszítésre és műemlék felújításra is.
LB-Knauf Kvádervakolat

Cementvakolat

Erős igénybevételű pl.: ipari- és sportlétesítmények, medencék falazatainak vakolására ajánlott nagy szilárdságú, megnövelt tapadószilárdágú, rugalmas alapvakolatot alkalmazni. A cement és műanyag diszperzió kötőanyag révén a vakolat nagyobb mechanikai hatásokat visel el, mint a hagyományos mész-cement vakolat. Ezek a termékek az LB-Knauf kínálatában Sockelputz Plus (Sockelputz Squash) és RenDo néven találhatók meg.

Cemix Rendo gépi vakolás       

Hőtáróló vakolat

A Cemix Kft. új technikai vívmánya a légkondicionálást kiváltó Thermo °Comfort fázisváltó, hőtároló vakolat. A vakolóanyagban lévő 23°C és 26°C olvadáspontú fázisváltó anyaggal töltött mikrokapszulák révén a felhordott vakolat elnyeli a nappali felmelegedésből keletkezett hőt, amit az éjszakai szellőztetés folyamán ad vissza. Főként beltérben, nappali tartózkodású helyiségekben alkalmazható, ahol a nappali felmelegedéskor a hőmérsékleti csúcsok időben eltolhatók vagy lefaraghatók. 

Cemix Thermo Comfort hőtároló vakolat 

A termékekről bővebb információt a honlapunkon a vakolatok menüpontban talál: https://www.cemix.hu/Termekek/Vakolatok

 

Épített zuhanyzó Videó

 

Tekintse meg Épített zuhanyzó videónkat!

 Cemix Epitett zuhanyzo Video

 

 

 

 

Recon - Betonjavítók

A betonszerkezetek felújítására a feladatra tervezett anyagokra van szükség, melyre az Lb-Knauf a Recon termékcsaládot fejlesztette ki. 

A ReCon CT termékcsalád általános előnyei:

  • magas tapadó-, kezdő- és végszilárdság párosul könnyű feldolgozhatósággal 
  • az acélbetétek szempontjából ideális pH (12-13)
  • komplex, méretezett rétegrend ezáltal a károsítók jelenléte jelentősen lecsökkenthető, időtálló szerkezetek
  • a műszakilag helytálló, tervezett helyreállítással költséghatékony szerkezetek hozhatóak létre, mert javítani mindig gazdaságosabb, mint a teljes csere
  • a legkülönbözőbb ásványi felületek helyreállítására alkalmazható (beton, vasbeton, kerámia falazat, természetes kőből készült felületek stb.)

LBK CTMax LBK_CTMax 

Miért nem alkalmazhatók normál javító habarcsok?

A betonszerkezetek károsodását leginkább a levegő CO2 tartalma roncsolja. Karbonátosodást okoz, ami a cementet roncsolja. Csökkenti a beton PH értékét (12-ról lemegy 9-re), ami a betonacél korróziójához vezet. Normál javítóhabarcsok nem védik a szerkezetet a CO2 behatolás ellen és nem állítják helyre a szerkezet PH értékét.  

Másik követelmény a szerkezeti javító anyagokkal szemben, hogy minimum a szerkezet szilárdsági értékei teljesítsék. Normál javítóhabarcsok nem teljesítik ezt a feltételt sem. 

Milyen anyagok alkalmazhatók szerkezeti beton javításra?

Minden szerkezeti javító anyagot be kell vizsgálni a  MSZ EN 1504 szabvány alapján, melyet a teljesítmény nyilatkozatban és a csomagoláson is fel kell tüntetni. 

Milyen típusú szerkezeti javító habarcs kategóriák vannak?

MSZ EN 1504-3. rész: „Szerkezeti és nem szerkezeti javítás” szabvány négyféle javítóanyag kategóriát tartalmaz R1-től R4-ig, melyeknek 13 különböző vizsgálatnak és követelménynek kell megfelelniük. A követelmények alapján az R1 és R2 kategória nem szerkezeti javító, míg az R3 és R4 kategória szerkezeti javítóanyagnak minősül.

A Recon termékcsalád CT-Max, CT-Mix, CT-Max T, Kontakt CT temékei R3-as kategóriájú javítóanyagok, vagyis szerkezeti javításokra is alkalmazhatók

Milyen előkésztést igényel a Recon javító habarcs alkalmazása?

Első körben a fellazult és rozsdás részeket el kell távolitani, majd a felületet pormentesíteni kell. 

A kellő tapadás és korrózió védelem érdekében mindenképp a szerkezeti javító anyagokra kifejleszetett tapadóhídat, Kontakt CT-t használjunk. 

A következő réteget, CT Max-ot még a tapadóhíd nedves állapotában kell felvinni. 

Mi a legfőbb előnye a Lb-Knauf Recon CT rendszernek?

Recon CT rendszer előnye, hogy több munkafázist össze lehet vonni és ezáltal időt és költséget lehet megtakarítani!

Acél korrózió védelem és tapadóhíd egy lépésben a Kontakt CT-vel

Szerkezetjavítás az esetleges lejtésképzéssel együtt kivitelezhető!*    CT-Max, CT-Mix

Fej fölötti munkavégzést könnyíti meg a CT-Max T, mely tixotróp, azaz állékony javítóhabarcs és akár 5 cm vastagságban is felhordható egy rétegben!

*A CT-Max szerkezeti javítóanyag az esztrichekre vonatkozó szabvány alapján is minősítve lett, besorolása CT C70 F7.

 A szerkezeti betonjavítókon kívűl még számos más javítóanyag létezik, melyek elsősorban a felületi hibák és síkpontatlanság korrigálására szolgálnak. Ezek az MSZ EN 998 - Falszerkezeti habarcsok szabvány alapján lettek minősítve. 

Az Lb-Knauf javítóhabarcsok termékválasztó: 

Aljzatkiegyenlitők

A padló teherhordó rétege (beton, esztrich, stb.) nem minden esetben készül a burkolathoz szükséges homogén sík felületűre, egyenetlenségeket, mélyedéseket tartalmaz. Sík (vízszintes) és homogén felületek kialakítására alkalmas a padlókiegyenlítő. Emellett a padló végső magasságának beállítása is a feladata, melyhez számításba kell venni a rákerülő rétegek vastagságát is.

 

Az aljzatkiegyenlítők jellemzően anyagában terülnek és vízszintes, sík felületet képeznek, de speciális esetekben alkalmazhatunk nem önterülő, kiegyenlítő tapaszt is. A termékek elnevezése tartalmazza a felhasználási rétegvastagságot mm-ben. Ez segít az előzetes gyors kiválasztásban, hiszen más vastagságú anyagra van szükség a kissebb szintbeli különbségek kiegyenlítésre és más anyagra a különböző vastagságú burkolatok színtbe emeléséhez. Lbk Tüskés henger

 

Esztrich szabvány 

Az aljzatkiegyenlítő anyagok minősítése és besorolása az MSZ EN 13813-as esztrich szabvány alapján történik. Ennek megfelelően a minőségi jelölése is megegyezik az esztrichekével:

 

 

 

  • CT  Cementesztrichek 
  • CA  Kalciumszulfát (gipsz) esztrich
  • MA  Megnezit esztrich
  • SR Műgyanta esztrich
  • AS Aszfaltesztrich
  • C nyomószilárdság N/mm2
  • F hajlító-húzószilárdság N/mm2 

 Az önterülő aljzatkiegyenlítők feldolgozásánál fontos kritérium a megfelelő hordképes, stabil és pormentes alapfelület, szükség esetén a megfelelő alapozó alkalmazása, valamint a bedolgozást segítő tüskés henger használata.

A megfelelő anyag kiválasztásában a Hidegburkolás – Aljzatkiegyenlítő termékválasztó táblázat nyújt segítséget.

Lbk Aljzatkiegyenlítő

Speciális alkalmazási területre lett kifejlesztve a NIVO SP 10-30 gipszes önterülő aljzatkiegyenlítő, mely kiemelkedő mechanikai tulajdonságainak és jó hővezető képességének köszönhetően a REHAU vékonyrétegű padlófűtési rendszer része. A technológia újdonsága abban rejlik, hogy nem kell külön esztrichréteget alkalmazni a padlófűtési csövek elhelyezésére, hanem közvetlenül az aljzatkiegyenlítő rétegbe kerülnek, így a teljes rétegrendi vastagság nem haladja meg a 30 mm-t. 

REHAU LBK NIVOSP 10-30

Thermosystem kalkulátor – a TudásTár hőszigetelő kalkulátora

A Cemix Thermosystem hőszigetelő rendszereinek szakszerű konfigurálásához a https://www.cemix.hu/hoszigeteles/kalkulator címen található kalkulátor háromféle támogatást is nyújt:

  • a rendszer valamennyi elemét tartalmazza, így segít abban, hogy ne feledkezzünk meg az összetett hőszigetelő rendszer egyik fontos kiegészítőjéről sem.
  • gyors elérést biztosít a rendszer számos elemének ismertetőjéhez a Cemix Hungary Kft. honlapján,
  • a homlokzat adatai alapján egyszerűen kikalkulálja a szükséges anyagmennyiségeket, amire ajánlatot is kérhetünk.

 

A Cemix honlapján érdemes regisztrálnunk, hogy a honlapunk TudásTárában megtalálható valamennyi kalkulátorral készített számításokat elmenthetjük és később visszatölthetjük, módosíthatjuk:

Cemix - regisztracio

 

Rendszerválasztó

A fenti címen a kalkulátor rendszerválasztó oldalára jutunk, ahol a falazat típusának megadása után a Cemix által forgalmazott háromféle hőszigetelő rendszer, azaz a gazdaságos EPS (polisztirol), a kiemelkedő mérethatékonyságú EPS Grafit és a páraáteresztésével kitűnő ásványgyapot közül választhatunk:

Cemix - hoszigeteles valaszto

A hőszigetelés vastagságát egy csúszkával állíthatjuk be. Eközben az ábra megjeleníti a választott falazat típusát, vastagságát, a hőszigetelő rendszert, és követhetjük az alkalmazott változtatásokat. Ha pontosan adtuk meg falazatunk paramétereit, a csúszka alatt információt kapunk az alkalmazni kívánt hőszigetelés által eredményezett U-értékről és hogy a hőszigetelt falazat megfelel-e a 2018. január 1-től érvényes szabványnak. A pontos érték megjelenítéséhez mozgassuk az egeret a fehér kör fölé!

Cemix - hoszigeteles valaszto

Továbbá a „Színezővakolat választás” gomb megnyomásával az Inspiration színezővakolat-választóhoz jutunk, ahol a kiválasztott színeket többféle épülethomlokzaton, a színezővakolatok tulajdonságainak részletesebb ismertetése mellett tekinthetjük meg. Erre a következő oldalon, és a Thermosystem hőszigetelési kalkulátor használatától függetlenül is lehetőségünk van.

A lábazati hőszigetelés vastagságát ugyancsak csúszkán állíthatjuk be. A szigetelés kiválasztásakor vegyük tekintetbe, ha a lábazat fokozottan ki lesz téve az időjárásnak, vagy nagyobb mechanikai terhelés várható:

Cemix - hoszigeteles valaszto

Továbblépés előtt ne feledjük megadni a lap alján, hogy új építésről vagy felújításról van-e szó, mivel a rendszer ezt az információt számításba veszi például a dübelválasztás kalkulációjánál! Ezután kattintsunk a Termékösszesítő nyílgombra.

Termékösszesítő

Ezen az oldalon áttekinthetjük, és ha szükséges, megváltoztathatjuk az alapadatokat, továbbá itt vihetjük be a rendszer pontos összeállításához szükséges valamennyi értéket. Noha a kalkulátor használatához nem feltétlenül szükséges minden adatmező kitöltése, minél több adatot adunk meg, annál pontosabb eredményt kapunk, és természetesen a teljes ajánlott rendszerhez csak úgy juthatunk el, ha minden mezőt kitöltünk.

Cemix - hoszigetelo kalkulator

Anyagszükséglet

Az anyaglistában először a homlokzati hőszigeteléshez szükséges termékek szerepelnek. Ha az oldal elején megadtuk a homlokzati felület méretét, most az „Anyagszükséglet számítás” gombra kattintva a kalkulátor ezt az értéket hozzárendeli az egyes tételekhez, és automatikusan felkínálja a nekünk legjobban megfelelő anyagkiszereléseket:

Cemix - hoszigetelo kalkulator

Ha több lehetőségünk is van, a rendszer felkínálja a választás lehetőségét. A pirossal írt tételekre kattintva a termék adatlapjára jutunk:

Cemix - hoszigetelo kalkulator

Természetesen ha szükségét látjuk, a tételeknél lehetőségünk van a felület és így az anyagmennyiség korrekciójára. Amennyiben valamelyik tételre bármilyen okból nincsen szükségünk (például új építésű, földszintes ház dübelezés nélküli EPS hőszigetelésénél), írjunk 0-t a felületi értékhez. Minden változtatás után kattintsunk ismét az „Anyagszükséglet számítás” gombra, hogy lássuk a frissített értékeket.

A végső felületképzés, azaz a színezővakolat kiválasztása alatt itt is kattinthatunk a „Színezővakolat választás” gombra, mellyel itt is az Inspiration színezővakolat-választót nyithatjuk meg egy új ablakban, illetve ha bejelentkeztünk a rendszerbe, itt tölthetjük vissza a korábban választott és elmentett színezővakolatokat.  Színezővakolat struktúrát, típust és színt ennek használata nélkül is választhatunk a legördülő menük segítségével, illetve a szín megadása nélkül is beilleszthetjük a kiválasztott vakolatot a kalkulációba:

Cemix - hoszigetelo kalkulator

A homlokzati hőszigetelés utolsó konfigurációs lehetőségeként megadhatjuk az egyes kiegészítők szükséges mennyiségét, amit a homlokzati nyílászárók, élek és kiugrások, pl. erkélyek méretének ismeretében számolhatunk ki:

  Cemix - hoszigetelo kalkulator

A homlokzati hőszigetelés részletei után következnek a lábazati hőszigeteléshez szükséges elemek. Ahogy eddig is, a kalkulátor itt is a megadott felülethez számítja ki a szükséges anyagmennyiségeket. Ne feledjük, hogy lábazati hőszigetelést nem csupán a látszó lábazati felületre kell helyeznünk, lábazati vakolat ugyanakkor csak a látszó felületen fogunk alkalmazni, tehát az egyes tételekhez rendelt felületeket gondosan tanulmányozzuk át és szükség szerint korrigáljuk.

Ha már regisztráltunk és beléptünk, ezen a ponton mentsük el kalkulációnkat, így később egy kattintással újra hozzáférhetünk.

Árajánlat-kérés

Utolsó lépésként árajánlatot kérhetünk a kalkulátorral összesített anyagokra. Az ajánlatot a Lasselsberger-Knauf területileg illetékes kereskedője adja ki, ezért az elérhetőségi adatainkon kívül feltétlenül szükséges az építési helyszín megadása is.

Cemix - hoszigetelo kalkulator

Ahogy már említettük, egy ház homlokzati hőszigetelésének teljes konfigurálása komplikált feladat lehet, ami ráadásul nem ér véget az árajánlat elkészítésénél. A kiegészítők egy részét a kalkulátor nem tartalmazza, így például a külső felszerelések, lámpák, korlátok stb. rögzítésére szolgáló dübeleket. Mind a hőszigetelő rendszer összeállításával, mind a kiegészítők kiválasztásával kapcsolatos kérdésekkel forduljanak a Lasselsberger-Knauf területi képviselőihez!

Alapvakolatok – Előkészítés: alapozás, gúzolás

A gondos előkészítés a minőségi munka alapja. Ez a következőket jelenti:

  • Az alapfelületnek megfelelő szilárdságúnak, por- és szennyeződésmentesek kell lenni. 
  • A könnyen mozgó részeket el kell távolítani. 
  • A felület hibáit a vakolás megkezdése előtt legalább három nappal ki kell javítani. 
  • Az alapvakolat felhordását megelőzően min. 1 nappal a felület egyenletes nedvszívóképességét, stabilitását és a megfelelő tapadóerőt biztosítani kell.

LB-Knauf Ytong alapozás - Kontakt Poren 

Miért használjunk felületelőkészítő anyagokat?

  • A nedvszívó képesség csökkentése érdekében, hogy az alapfelület ne szívja ki a kötés kialakulásához szükséges vizet az alapvakolatból.
  • A nedvszívás kiegyenlítése érdekében, hogy a felület egyenletesen száradjon. Pl. a falazóhabarcs és a falazóanyag esetén és vegyes falazatoknál fontos.
  • A felület szilárdítása céljából (enyhén porózus felület esetén alkalmazható csak).
  • A különböző rétegek közötti tapadás javítása érdekében.

LB-Knauf Mennyezet gúzolás géppel

Általános tudnivalók: Alapozó, gúzoló és tapadóhíd

  • Ezek mindegyike vékony rétegben felhordott, folyékony anyag, amelyek előkészítik a felületet. 
  • Alapozót elsősorban nedvszívó felületre alkalmazzunk a nedvszívás csökkentése érdekében és felületszilárdításra. 
  • A gúzoló használatával biztosítjuk a megfelelő tapadóerőt az alapfelület és az alapvakolat között és elérhetjük az alapfelület egyenletes nedvszívóképességét.
  • Tapadóhídat sima és nem nedvszívó felületeken alkalmazzunk az inkompatibilis anyagok közötti tapadás elérése érdekében. Inkompatibilitás alatt itt azt értjük, hogy két anyag nem képes egymáshoz kellő szilárdsággal tapadni.

 

Az alapfelület típusa és a tervezett rétegrend befolyásolja annak felület előkészítését, pl. a gúzoló vagy az alapozó anyag kiválasztását. A megfelelő előkészítő anyag kiválasztásához az LB-Knauf Vakolatok felületelőkészítő termékválasztó táblázata ad segítséget.

LB-Knauf Vakolatok Felületelőkészítő termékválasztó

Vakolatok tapadásjavítására fröcskölt alapozót (gúzoló), iszapszerű alapozót vagy tapadóhidat használunk, vagy alapozás nélkül különleges vakolóhabarccsal vakolunk.

 

Gúzolók:

Lb-Knauf Kontakt VS gúzoló

Kontakt VS gépi, kézi / Cementes gúzoló

  • Jó tapadást biztosít
  • Csökkenti és kiegyenlíti a nedvszívást
  • Nagy szilárdságú
LB-Knauf Eurosan VS gúzoló

Kontakt VS Plus (Kontakt VS Squash) / Cementes gúzoló

  • Erős igénybevételnek kitett helyekre
  • Kiváló tapadást biztosít
  • Csökkenti és kiegyenlíti a nedvszívást
  • Nagy szilárdságú
LB-Knauf Eurosan VS gúzoló

Eurosan VS / szulfátálló cementes gúzoló

  • Csökkenti és kiegyenlíti a nedvszívást
  • Jó tapadást biztosít
  • Szulfátálló
  • Hidrofób tulajdonságú
  • Nagy szilárdságú

 

Alapozók, tapadóhidak:

LB-Knauf Kontakt Poren pórusbeton alapozó

Kontakt Poren / pórusbeton (pl. YTONG) alapozó

  • Javítja a tapadást
  • Csökkenti a nedvszívást
  • Kiváltja a gúzolást
  • Pórusbeton felületeken
LB-Knauf Putzgrund vakolatalapozó

Putzgrund vakolatalapozó

  • Javítja a tapadást
  • Nedvszívás-kiegyenlítő
  • Ásványi-, műgyanta- és szilikonbázisú színezővakolatokhoz
LB-Knauf Tiefengrund - mélyalapozó

Tiefengrund / Nanotechnológiás mélyalapozó

  • Mélyen beivódik a pórusokba, nem képez filmréteget a felületen 
  • Gipszkarton vagy kissé porló, de még teherbíró vakolatoknál, festett, glettelt felületeken
LB-Knauf Unigrund - Diszperziós nedvszíváskiegyenlítő alapozó

Unigrund / Diszperziós nedvszíváskiegyenlítő alapozó

  • Felhordás után megkötve rugalmas, tömör réteget képez
  • Cement- és gipszkötésű alapfelületek nedvszívásának kiegyenlítésére használható
LB-Knauf Kontakt B Plus kvarcszemcsés tapadóhíd

Kontakt B PLUS kvarcszemcsés tapadóhíd

  • Filmréteget képez az alapozott felületen
  • Sima, nem nedvszívó felületek előkezeléséhez (beton, csiszolt kő, stb.)
  • Csempét csempére ragasztásnál
  • Mennyezet előkészítésére falfűtési rendszereknél

 

 

 

Esztrichek

A padlószerkezet jellemzően egy fogadófelületből, hő- és hangszigetelő rétegből, teherelosztó rétegből és burkolatból áll.  Az esztrich a korszerű padlószerkezet teherhordó eleme.

 Feladatai:

  • teherelosztás biztosítása,
  • meghatározott szint elérése 
  • burkolatok fogadása.

 

! Az esztrichek nem szerkezeti betonok, ne alkalmazzuk tartószerkezeti elemek öntésére!

 

Rétegrendi kialakítás szerint megkülönböztetünk:

  • Kötött vagy kontakt esztrichet - Az alapfelület és az esztrich együtt dolgozik.
  • Csúsztatott esztrichet - Az alapfelület és az esztrich közé vékony elválasztó réteg kerül (fólia vagy vízszigetelés). Cél, hogy külön mozogjon az alapfelület és az esztrich.  
  • Úsztatott esztrichet - Az alapfelület és az esztrich közé köztes hő vagy hangszigetelő réteg kerül elhelyezésre, melyen biztosítani kell a megfelelő teherelosztást is. Ebből fakadóan fokozottan ügyelni kell az előírt minimális rétegvastagsági előírások betartására! (Gipszesztrich esetén 3,5 cm, cementesztrich esetén 4,5 cm)

Lbk esztrich isofloor 

Alapanyag konzisztenciája szerint lehet:

  • Földnedves - Cement esztrichkek leggyakoribb felhasználási módja. Felületét kézzel vagy géppel simítják 
  • Önterülő - Jellemzően gipszes alapanyagú. Anyagában terül és vízszíntes sík felületet képez. 
  • Száraz - Előre gyártott lap. 

 

Felhasználási helye és funkciója széles skálát ölel fel:

  • Kültéri
  • Beltéri
  • Hűtött-fűtött
  • Száraz, védett
  • Nedves, vízzel érintkező
  • Általános terhelésű
  • Fokozott igénybevételű
  • Eltakart, burkolt
  • Végső felületi kialakítású

 

Lbk Estrich FE 

A különböző funkciókhoz más-más tulajdonságú esztrichet kell alkalmazni. (pl. kültéren és vizes helységben nem alkalmazhatunk gipsz kötőanyagú esztrichet, vagy fokozott terhelés esetén min. 30 N/mm2 nyomószilárdságú anyagot kell alkalmazni.)

A megfelelő anyag kiválasztásában az Aljzetrendszerek - Esztrich termékválasztó táblázat nyújt segítséget.

LBK_ Estrich termékválasztó

Esztrich szabvány

Esztrich réteg készítésére szolgáló előregyártott keverékekkel szembeni követelményeket és előírásokat az MSZ EN 13813-as szabvány rögzíti. 

A szabvány a termékeket a kötőanyag, a nyomó-, valamint a húzó-hajlítószilárdság alapján kategorizálja. A jelölésük az alábbiak:

  • CT  Cementesztrichek 
  • CA  Kalciumszulfát (gipsz) esztrich
  • MA  Megnezit esztrich
  • SR Műgyanta esztrich
  • AS Aszfaltesztrich
  • C nyomószilárdság N/mm2
  • F hajlító-húzószilárdság N/mm2

  

Ez alapján például az Estrich ZE 30 „CT C30 F5” minősítésű termék, azaz cement kötőanyagú, 30 N/mm2 nyomószilárdsági és 5 N/mm2 húzó-hajlítószilárdsági értékű gyárilag előkevert szárazhabarcs.

 

Hogyan válasszunk színezővakolatot?

A felhasználók szemében a homlokzat elsődleges és fő tulajdonsága az esztétikus megjelenés. A színezővakolat azonban nem csak díszíti a falat, de védi is a külső behatásoktól, mint a mechanikai igénybevétel, a csapóeső, a napfény okozta hőterhelés és UV-sugárzás, a biológiai károsítók (gombák, algák), továbbá együtt is dolgozik annak szerkezetével.

Ezért a színezővakolat kiválasztásánál a legfontosabb szempont, hogy műszaki tulajdonságai összhangban legyenek a falazat és az alkalmazott hőszigetelő rendszer technikai jellemzőivel. Tehát először is műszaki szempontok alapján kell eldöntenünk, hogy szilikongyanta, szilikát vagy műgyanta (más néven diszperziós) kötőanyagú színezővakolatot válasszunk?

 

A szilikongyanta alapú SiliconOLA és SiliconOLA Extra színezővakolatok előnyei:

  • Öntisztuló képességük megakadályozza, hogy a vakolat felületén a por lerakódjon, ezáltal kiválóan alkalmazható olyan helyen, ahol jelentős a szálló por és szmog károsító hatása
  • Kiváló vízlepergető tulajdonságuk révén nedvességfelvételük elenyésző, eső után gyorsan száradnak
  • Kiemelkedő páraáteresztő tulajdonságokkal rendelkeznek, ezért kiváló választást jelentenek kőzetgyapot homlokzati hőszigetelő rendszerekre
  • …továbbá hőszigetelő alapvakolatra, és nedvességgel terhelt falazatokra felhordott Eurosan szárítóvakolatok lezáró rétegeként is
  • Természetesen polisztirolos homlokzati hőszigetelő rendszerek színezővakolataként is tökéletesen alkalmazhatóak

 

Lb-Knauf - szinezovakolat valaszto

Fentieknek köszönhetően a SiliconOLA szilikonos színezővakolatok gyakorlatilag bármilyen alkalmazási körülmények közt megállják a helyüket. A SiliconOLA Extra prémium minőségű szilikonos színezővakolatot ajánljuk szennyeződésnek fokozottan kitett helyeken, vagy ha a körülmények a jó páraáteresztés és az alacsony vízfelvétel egyedülálló kombinációját kívánják meg. Lb-Knauf - szinezovakolat valaszto

 

A szilikát alapú SilikatOLA színezővakolatok...

Lb-Knauf - szinezovakolat valaszto

...legnagyobb előnye kiváló páraáteresztő tulajdonságukban és gyors vízleadó képességükben rejlik, ezáltal műemléki épületek felújításánál és az Eurosan szárítóvakolatok fedőrétegkénz ajánljuk. 118 színben kaphatóak.

 

A műgyantás (diszperziós) alapú StrukturOLA Primo és StrukturOLA Dekor színezővakolatok előnyei:

  • Ár- érték arányban a legkedvezőbb megoldást nyújtják
  • Diszperziós alapanyagukból adódó rugalmasságuk nagymértékben meghosszabbítja a homlokzat élettartamát, megelőzi a nagy hőmérsékletkülönbségek okozta mozgásból adódó repedések kialakulását, továbbá egyéb mechanikai sérülésekkel szemben is ellenállóak, mint például a nekidobott labdák, nekitámasztott kerékpárok stb.
  • Polisztirolos (EPS) Thermosystem hőszigetelő rendszerünkhöz tökéletesen illeszkedik
  • Kiváló pigment-megkötő képességüknek köszönhetően a StrukturOLA termékek a Lasselsberger-Knauf széles színválasztékát kiegészítő INTENSE színekben is kaphatóak, így az Inspiration rendszer összesen 336 színéből választhatunk. Ha kiválasztottuk a megfelelőt, feltétlenül készíttessünk a felhasználás helyszínén legalább 1x1 méter méretű próbafelületet, hogy a tényleges fényviszonyok mellett, nagyobb méretben is ellenőrizhessük a kiválasztott szín megjelenését!
  • Kiválóan és költséghatékonyan alkalmazhatóak nagy felületeken, így társasházakon, panelházakon is

 

Lb-Knauf - szinezovakolat valaszto

A StrukturOLA termékek a legtöbb lakossági felhasználás esetén tökéletes megoldást nyújtanak, új építésnél és meglévő épületek új bevonataként egyaránt. A StrukturOLA Primo átlagos terheléshez kifejlesztett, kiemelkedően költséghatékony megoldás, míg a StruktruOLA Dekor legfontosabb előnyei az alacsonyabb vízfelvétel és a kiváló színtartó képesség, ezért az időjárásnak jobban kitett homlokzatok esetében célszerű alkalmazni. Lb-Knauf - Inspiration szinkartya

 

A megfelelő színezővakolat kiválasztásához segítséget nyújt a honlapunkon megtalálható, egyszerűen használható színezővakolat választási segédlet, melyet a képre kattintva érhet el:

 

Szinezovakolat valaszto

A Lasselsberger-Knauf Kft. valamennyi vödrös színezővakolata…

  • Vödrös kiszerelésben, felhasználásra készen kapható
  • Kiváló fedőképességüknek köszönhetően nem igényelik az alapozó réteg színezését, a felületet elegendő a színtelen Putzgrund alapozóval kezelni
  • Gombásodás és algásodás elleni adalék
  • Szálerősítéses
  • Kapart és dörzsölt struktúrák is kialakíthatóak
  • A megfelelő (diszperziós, szilikonos vagy szilikátos) homlokzatfestékkel átfesthető

 

 

CASTONE- Műkő

AZ ALKOTÁS SZABADSÁGA.

Helyszíni műkő felületek, elemek készítésére javítására tökéletes válsztás az Lb-Knauf Caston műkö terméke.

Alkalmas különböző járható és nem járható betonfelületek dekoratív bevonataként, lépcsők, járdák kialakítására, sírkövek, ablakpárkányok, kerités- és kémény fedkövek elkészítésére.

Feldolgozhatjuk betonfelületekhez kapcsolódva kontakt formában, vagy önálló, öntött elemként is. 

A Castone műkő az esztrich szabvány (EN 13813) alapján CT C40 F7  besorolású mínősített termék.

TERMÉKELŐNYÖK:

  • fehér és szürke alapszínekben
  • mindig azonos minőség és színárnyalat
  • könnyen kezelhető 25 kg-os kiszerelésben
  • dekoratív, színezhető, csiszolható
  • csökkentett vízfelvételű és fokozottan ellenáll a környezeti hatásoknak
  • kül- és beltérben alkalmazható

 

CasTone TOP - Műkő felületi tömítő

A Castone termékcsalád része az adott színhez megfeleleő CasTone Top tömitőanyag. A csiszolást követőan az apróbb hibákat és légbuborékokat kitöltse, így egy zárt, időjárás álló felületet kapunk. 

 

Castone műkö párkány kivitelezési oktató film:

Vízszigetelési anyagok kiválasztása

 

Hála a fejlett építéskémiai tudásnak mára már elérhetőek olyan könnyen feldolgozható por, illetve folyékony kiszerelésű vízszigetelő anyagok, melyek mind kültéren, mind beltérben megfelelő védelmet biztosítanak a víz károsító hatásaival szemben.

Előnyük a hagyományos lemezszigetelésekkel szemben, hogy felhordásukhoz nincs szükség komolyabb eszközigényre. Hengerrel, ecsettel vagy glettvassal gyorsan kialakítható a zárt vízzáró felület, ami már alkalmas későbbi rétegek, burkolatok fogadására is.

Lb-Knauf fürdőszoba vízszigetelés -  Aquastop Flex

 A célzott tulajdonságok elérése érdekében különféle kötő és adalékanyagokat tartalmaznak, melyek befolyásolják a felhasználási területüket. Lehetnek cement, cement-diszperzió, illetve folyékony diszperziós-gyanta kötőanyagúak is. A feladathoz legoptimálisabb szigetelőanyag kiválasztásában a hidegburkolat – vízszigetelési termékválasztó nyújt segítsége.

 

Szabvány

A burkolatok alá kerülő kenhető vízszigetelésekre vonatkozó Europai Uniós szabvány (MSZ EN 14891) három fontos alapkritériumot határoz meg. Ezek a tapadószilárdság, a vízfelvétel és a repedésáthidaló képesség. Ezen felül egyes tulajdonságoknál magasabb minőségi követelményeket is kiemel melyek teljesítése nem alapkövetelmény.

A szabványban szereplő tulajdonságokról az alábbi jelölések adnak információt:

  • CM  Cementalapú folyékonyan felhordott vízzáró termék
  • DM  Diszperziós műgyanta alapú folyékonyan felhordott vízzáró termék
  • RM  Reaktív műgyanta alapú folyékonyan felhordott vízzáró termék

Opcionális jellemzők:

  • O1   Fokozott repedés áthidaló képesség alacsony hőmérsékleten (-5°C)
  • O2   Fokozott repedés áthidaló képesség alacsony hőmérsékleten (-20°C)
  • P   Klóros vízzel szembeni ellenállóság (pl. medence)
Lbk Aquastop termékek

 

A fentiek alapján például az Aquastop Flex rugalmas kenhető szigetelés "CM O2 P" minősítésű, azaz cementalapú, -20°C-ig rugalmas, klóros víznek is ellenálló szigetelőanyag.

 Amennyiben a kenhető szigetelés csak az alaptulajdonságoknak felel meg, úgy sem kültéren, sem fokozott vízterhelés esetén nem szabad alkalmazni!

A szabvány nem tér ki az anyagok szúlfátálló tulajdonságára. Ennek akkor van szerepe, ha szennyezett (sóterhelt) nedvességgel, talajvízzel érintkezik a felület, tehát elsősorban az épületek talajszint alatti részeinél, pincékben és lábazati zónában alkalmazandóak.

 A vízszigetelő anyagok kiválasztásában a Hidegburkolás - Vízszigetelés termékválasztó nyújt segítséget.

{{infobox(164)}}{{infobox(165)}}

Fugázó választó segédlet

A fugázó kiválasztása elsősorban a lapok tulajdonságaitól és a felhasználás helyétől függ.

A felhasználói igények változása miatt a normál fugázók forgalma visszaszorulóban van. A flexibilis fugázók térnyerésének számos oka van:

  • Nagyméretű lapoknál, illetve kültéren mindenképp flexibilis fugázóra van szükség a burkolólapok alakváltozásainak elviselésére. 
  • Extra nagy lapoknál a hőingadozásból származó mozgások, alakváltozások is nagyobbak, így ezekre a területekre szintén flexibilis, valamint nagyobb fugaszélességhez alkalmazható anyagot kell választani. 
  • Padlófűtés esetén a hőingadozásoknak ellenálló flexibilis fugázó szükséges
Lb-Knauf - Nagy lap ragasztás


A cement kötőanyagú fugázók teszik ki a forgalom mérvadó részét. Nagy igénybevételű burkolatoknál viszont reaktív műgyanta (pl. epoxi) kötőanyagú fugázó alkalmazása szükséges. Nagy igénybevételnek minősűl a kémiai összetételből adódó vegyi hatás is, mint például tömény tísztítószerek használata az élelmiszeriparban, vagy termálvizek magas oldott anyag tartalma is. Ilyen környezetben a kiemelkedő vegyszerálló tulajdonságú epoxy fugázó használata szükséges.

Epoxi fugázók jellemző alkalmazási területei: 

  • termálfürdőkben, uszodában 
  • élelmiszeriparban, mezőgazdasági létesítményeknél, 
  • laboratóriumban 
  • erkélyeken és teraszokon

 

Üvegmozaik burkolatnál is javasolt az epoxi kötőanyagú fugázó használata.

 

Fugázó választó segédlet

A fugázóanyag kiválasztásában a hidegburkolás – fugázók termékválasztó nyújt segítséget:

Lb-Knauf_Hidegburk_Fugazok_termekvalaszto.pdf

Fúgázó szabvány

 A fugázóanyagok minősítése és minőségi osztályba sorolása, illetve jelölése Európai Uniós szabvány szerint történik, és ezt mind a termék csomagolásán, mind a műszaki adatlapján / teljesítménynyilatkozatában kötelezően szerepeltetni kell. A jelölésben szereplő betű és számkódok jelentése az alábbi:

Kötőanyag szerint:                

  • CG – Cement 
  • RG – Reaktív műgyanta (ált. epoxi) 

 

Teljesítőképesség szerint:  

  • 1: normál fugázóhabarcs
  • 2: javított fugázóhabarcs 

 

Járulékos jellemzők

  • W: csökkentett vízfelvétel 
  • A: magas kopásállóság

 

! A szabvány nem tér ki a következőkre:

  • kül- illetve beltéri használhatóság
  • A fugázóanyagok gomba-, baktérium-, és algaölő hatása, melyről csak a gyártói adatszolgáltatások adnak tájékoztatást. (Pl. a Silvercol fugázóanyag a Sanitized független svájci intézet által van bevizsgálva és hitelesítetten a károkozók 99,99%-át megsemmisíti.)

 

Anyagszükséglet kalkulátor

A szükséges fugázóanyag mennyiség kiszámítására ajánljuk fugakalkulátorunkat:

Fuga anyagszükséglet kalkulátor

Alapvakolatok új építéshez - Kiválasztás

Az alapvakolatok a falazott, monolit és félmonolit betonszerkezetek védelmére, felületének kiegyenlítésére szolgálnak. A külső vakolatok veszik fel és vezetik el az épület mozgása és az épületet ért igénybevételek során keletkezett feszültségeket.

Alkalmazásukkal homogén felület, légtömör szerkezet alakítható ki. Vakolatokkal javítható a falszerkezet hő- és hangszigetelő képessége, vízzel szembeni ellenállása és fagyállósága is. 

Kültéri alapvakolatok:

Kültérben fagyálló vakolat alkalmazása szükséges. Éppen ezért gipsz vagy tisztán mész vakolatot nem használunk. Cement vagy mész-cement vakolatokat alkalmazunk. 

A magasabb terhelésű részekre növelt cement tartalmú vakolatokat alkalmazunk. A lábazat, erkély vagy kerítés jobban ki van téve az időjárási körülményeknek (pl. csapóeső) és a dinamikai terhelésnek (pl. labda pattogtatás, bicikli támasztás). 
Egy normál homlokzat esetén az MP 503 A kültéri vakolatot használhatjuk, a lábazati zónában pedig a Sockelputz – cementvakolatot. 

Beltéri alapvakolatok:

- Normál funkciójú helyiségek (nappali, hálószoba): MP 501 gépi vagy Premium kézi alapvakolat ajánlott. De használhatunk MP 701 G gipszes vakolatot vagy a Premium Plus vékonyvakolatot is. 
- Nagy pára- vagy vízterhelésű helyiségek (fürdőszoba, esetleg konyha): 

  • Cementes vagy mész-cement vakolatok használhatók. MP 501 gépi vagy Premium kézi alapvakolat, Premium Plus vékony vakolat. 
  • Különösen nagy vízterhelés esetén Sockelputz cementvakolat ajánlott. 
  • Gipszes vakolat alkalmazása kerülendő, mivel a gipsz felveszi a párát és visszalágyul. 

- Nagy mechanikai - statikus, dinamikus – igénybevétel (sport, műhely): emelt cement tartalom mellett egyéb adalékanyagok szükségesek. Sockelputz cementvakolat vagy Sockelputz Plus (Sockelputz Squash) nagy szilárdságú cementvakolat.
- Egyéb speciális terhelések vakolataival külön foglalkozunk.

 

A megfelelő vakolat kiválasztásához ajánljuk a vakolatválasztó segédletünket:


Hidegburkolati alapozók segédlet

A gondos előkészítés a minőségi munka alapja. Ez a következőket jelenti:

  • Az alapfelületnek megfelelő szilárdságúnak, por- és szennyeződésmentesek kell lenni. 
  • A könnyen mozgó részeket el kell távolítani. 
  • A felület hibáit a burkolás megkezdése előtt legalább három nappal ki kell javítani. 
  • A vízszigetelés vagy a ragasztó felhordását megelőzően min. 1 nappal a felület egyenletes szívóképességét, stabilitását és a megfelelő tapadóerőt biztosítani kell

Ezeknek a műveleteknek az elvégzését érdemes szakemberre bízni.

 

A felület előkészítését nagyban befolyásolja a burkolandó alapfelület anyaga és a hidegburkolati rétegrend.  A megfelelő alapozó kiválasztásához az Lb-Knauf hidegburkolási alapozók termékválasztó ad segítséget. 

 Alapozó, mélyalapozó és tapadóhíd: 

  • Mind vékony rétegben felhordott folyékony anyag, amely előkészíti a felületet. 
  • Alapozót első sorban nedvszívó felületre alkalmazzuk a nedvszívás csökkentése érdekében. 
  • Mélyalapozót az elöregedett, krétásodott felületi szilárdság növelésére használjuk vagy gipszkartonra alkalmazzuk, hogy a felületi papír réteget átitatva kötést biztosítson a mélyebb rétegekkel 
  • Tapadóhídat síma és nem nedvszívó felületeken alkalmazzuk az inkonpatibilis anyagok közötti tapadás elérése érdekébe. Inkompatibilítás alatt itt azt értjük, hogy két anyag nem képes egymáshoz kellő szilárdsággal tapadni. 

 

Alapozó, mélyalapozó és tapadóhíd

Általános tudnivalók:

  • Ezek mindegyike vékony rétegben felhordott, folyékony anyag, amelyek előkészítik a felületet. 
  • Alapozót elsősorban nedvszívó felületre alkalmazzunk a nedvszívás csökkentése érdekében. 
  • Mélyalapozót az elöregedett, krétásodott felületi szilárdság növelésére használjuk, vagy gipszkartonra alkalmazzunk, hogy a felületi papír réteget átitatva kötést biztosítson a mélyebb rétegekkel.
  • Tapadóhídat síma és nem nedvszívó felületeken alkalmazzunk az inkompatibilis anyagok közötti tapadás elérése érdekében. Inkompatibilitás alatt itt azt értjük, hogy két anyag nem képes egymáshoz kellő szilárdsággal tapadni.

 

Miért használjunk alapozót?

  • A nedvszívó képesség csökkentése érdekében, hogy az alapfelület ne szívja ki a kötés kialakulásához szükséges vizet a vízszigetelésből, padlókiegyenlítőből vagy ragasztóból.
  • A nedvszívás kiegyenlítése érdekében, hogy a felület egyenletesen száradjon. Ez elsősorban padlókiegyenlítők esetén fontos.
  • A felület szilárdítása céljából (enyhén porózus felület esetén alkalmazható csak).
  • A különböző rétegek közötti tapadás javítása érdekében.

 

Az alapozók működési elve:

Lb-Knauf alapozók hidegburkoláshoz:

Unigrund diszperziós nedvszíváskiegyenlítő alapozó: 

  • Felhordás után megkötve rugalmas, tömör réteget képez.
  • Cement- és gipszkötésű aljzatok nedvszívásának kiegyenlítésére használható.

Nivogrund (Estrichgrund) diszperziós filmképző alapozó:

  • Önterülő padlókiegyenlítők felhordása előtt és burkolásakor.
  • Anhidrit esztrich felhordása előtt és burkolásakor.

Tiefengrund nanotechnológiás mélyalapozó:

  • Mélyen beivódik a pórusokba, nem képez filmréteget a felületen. 
  • Gipszkarton vagy kissé porló, de még teherbíró vakolatoknál, festett, glettelt felületeken.

Kontakt B Plus kvarcszemcsés tapadóhíd:

  • Filmréteget képez az alapozott felületen.
  • Sima, nem nedvszívó felületek előkezeléséhez (beton, csiszolt kő, stb.).
  • Csempét csempére ragasztásnál.
  • Mennyezet előkészítésére falfűtési rendszereknél.

 

Hasznos tanácsok

  • Az alapozót ne használjuk pormegkötésre, portalanítás helyettesítésére!
  • Kültériben csak olyan alapozót használjunk, aminek a műszaki adatlapján vagy csomagolásán szerepel, hogy kültérben is alkalmazható!
  • Az előírtnál több alapozó használata ronthatja a felület tapadási képességét.
  • A mélyalapozó nem alkalmas arra, hogy egy fellazult felületet megkössünk vele, vagy egy táskás, lógó vakolatot, vagy felpúposodott festék réteget stabilizáljunk. Ezeket minden esetben el kell távolítanunk, majd vissza kell javítani a mélyebb sérüléseket. 
  • Lehetőség szerint kerüljük a diszperziós filmképző alapozók használatát műanyag diszperziót nem tartalmazó anyagok (pl. alapvakolat, cementesztrich, misung) felhordása esetén!